Militarizace veřejného prostoru

Zlo, tekuté zlo, které k nám přiteklo, pokud bych měl použít termín sociologa Zygmunta Baumanna a filosofa Leonida Donskise. Scény, které jsme znali ze Západu, se staly hrůznou realitou v Česko-Slovensku (2015 Uherský Brod, 2019 FN Ostrava, 2022 Tepláreň, 2023 FF UK). Sami jsme se ukolébali pocitem jedné z nejbezpečnějších zemí světa. Černá labuť ale přiletěla: po střelbě 24letetého premianta, studenta historie 21. 12. 2023 zůstalo 14 mrtvých a 25 zraněných. Příčiny? 1) militarizace veřejného prostoru, 2) nástup frustrované generace Z.

Pokud jde o militarizaci veřejného prostoru, tak zde největší roli hraje řinčení zbraněmi od vládních politiků. Když se podíváte například na Facebookový profil ministryně obrany J. Černochové (ODS), tak můžete vidět její neskrytou lásku ke zbraním. Například je vyfocena s dlouhou zbraní. To vše se šíří prostorem a neustále někde rezonuje. Čím více se prostor militarizuje, tím horší to je. Jako kdyby neexistoval mír, jen násilí a válka. Oleje do ohně zla přilévá i starosta Prahy – Řeporyje P. Novotný (ODS) svými často nechutnými výroky a výzvami k násilí, ale i například vychloubáním, že vlastnil nelegálně drženou zbraň. Dále můžeme najít i zajímavé napojení vrcholných politiků na zbrojařskou lobby. Jako příklad nám může posloužit společnost Colt, která vyrábí různé zbraně. Vlastníkem Colt je René Holeček. Zaměstnancem Reného Holečka v USA je poradce a přítel prezidenta Pavla, Petr Kolář. René Holeček je zakladatelem nadace, kde působil poradce premiéra pro bezpečnost Tomáš Pojar a předsedou správní rady byl Petr Kolář. Je to náhoda? Podle mého názoru není a všichni tito lidé staví svůj byznys na válce, utrpení a mrtvých.

Co se týká nárůstu stresové a frustrované generace, tak se jedná o generaci Z. Jsou to lidé, kteří žijí online životy. Jsou neustále na sítích, mobilních telefonech. Jsou neustále vytaveni negativnímu tlaku kapitalismu. Nuceni hnát se jen za úspěchem, výkonností. Nehledí se na lidskost, je to bezbřehý kapitalismus. Tento jev pozorujeme v našich podmínkách již nějakou dobu. Mladí lidé poté mohou sáhnout k různým zoufalým činům, protože trpí depresemi. Od sebevražd, až po vraždy. Tomuto se v našem školství nevěnuje moc pozornosti. Rodiče nemají na své děti mnoho času, protože musí neustále shánět peníze. Jsou často zadluženi, zatíženi hypotékami atd. Tím se roztáčí spirála úzkosti, kdy děti nikdo neposlouchá. Školy na to nemají kapacity, protože by se jednalo o další náklady navíc. Současná asociální vláda tomu nepomáhá, když peníze utrácí jinde. Namísto toho, abychom řešili prevenci a snížení úzkosti ve společnosti, tak vláda raději nakupuje drahé stíhačky F–35, které nepotřebujeme. Tím se opět ještě více militarizuje veřejný prostor a narůstá strach z války, násilí a zla. Celé se to posléze přetavuje do dalšího nárůstu depresí.

Je nutné, aby se naše společnost uzdravila, a proto finanční prostředky určené k militarizaci prostoru máme raději dát třeba na zvýšení počtu školních psychologů. Tím netvrdím, že by se tragédii, která se odehrála na FF UK, nějak zabránilo. Je ale evidentní, že musíme od základu změnit i systém prevence na školách. Jsem proti tomu, aby byly všude bezpečnostní rámy, ale pojďme cestou toho, aby se veřejný prostor co nejméně militarizoval, snížila se míra úzkosti a deprese. Přeci nechceme být jako v USA, kde jsou masové střelby poměrně častým jevem.

Jan Klán

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

 1. Atributy militarizace bolševického systému a jeho důsledky:
  👉 200 tisícová útočná armáda
  👉 50 tisícová okupační armáda
  👉 armádní rozpočet – 5 % HDP
  👉 v letech 1964 – 1989 zahynulo při mimořádných událostech cca 5000 vojáků, tj. cca 200 ročně

  • ČSLA nebyla útočnou, ale obrannou armádou a žádná okupační armáda se tady nenacházela.
   Vysoké výdaje na obranu byly nezbytné pro odstrašení agresorů ze Severoatlantického paktu, abychom nedopadli jako Grenada, Panama, Jugoslávie, Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina… Samozřejmě že prostředky pak chyběly jinde a dlouhá vojenská služba zatěžovala mladé muže, ale můžeme “poděkovat” americkému režimu a jeho satelitům, i za ty mrtvé, jsou to oběti kapitalismu.

 2. Toto koluje po internetu, z něhož je to staženo. Jsou v tom dosud nezodpovězené otázky okolo střelby v Klánovickém lese:

  Řeknu vám jeden takový příběh co se nelíbí Rakušanovi. Byl jednou jeden Čech a ten se v Praze ujal jedné uprchlé Ukrajinky. Žili byli spokojeně až do doby kdy měli spolu dítě. Po dvou měsicích přijel do Čech její bývalý druh z Ukrajiny. Asi z fronty. A ubytoval se v okolí jejich domu. Mistní ho tam viděli. A ejhle. Ona je spokojená. Šel za jejím českým druhem s kočárkem kde měli jejich dítě a nahnal ho do lesa kde je oba zastřelil z 9 mm zbraně. A co teď? Vezme Ukrajinec zoufalou matku dítěte a unese ji zpět na Ukrajinu kde je nikdo nemůže najt. No Ukrajinci pendlují sem a tam bez kontroly. Se ženou je to těžké. Buď bude hodná nebo …. takže klídek. A samozřejmě o ní v Praze nikdo nic neví a ani Rakušan nemluví. Raději, aby se nikdo neptal, co matka mrtvého dítěte. Ehm…. Raději ticho…. No a potom co policie nic nedohledá, jasně hledali na ubytovnách atd. a nic, jen řekli cizinec….
  A ejhle vyskytl se znenadání student střelec Čech na škole…. No vida…. Je mrtev tak mu to prišijeme a bude klid. No a Rakušan může spát. Chudák mrtvý střelec ze školy už nic neřekne a my máme také klid…. Jen se lidé neptejte na žádnou mámu zastřeleného dítěte…. No a příběhu je konec.

  Sledujte @neČT24

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy