Nacionalisté ze Sinn Féin poprvé vedou severoirskou vládu

Národně-republikánská strana Sinn Féin poprvé v historii stanula v čele vlády Severního Irska. Během zasedání Shromáždění (regionálního parlamentu), které bylo přenášeno přímým televizním přenosem, byla šéfka Sinn Féin v Severním Irsku Michelle O’Neillová nominována a jmenována první ministryní regionu.

Demokratická unionistická strana (DUP) bude muset působit jako mladší člen vládnoucí koalice. Podle současného severoirského ujednání o rozdělení moci mezi nacionalisty a unionisty se zástupkyní O’Neillové stala Emma Little-Pengellyová z DUP. Na zasedání byla rovněž potvrzena nominace předsedy Shromáždění Edwina Pootse, veterána britské politiky, který vedl DUP od května do června 2021.

Ještě v květnu 2022 vyhrála Sinn Féin, která je pro sjednocení Irska, své historicky první volby do Shromáždění, zatímco unionisté skončili až druzí. O rok později získala strana většinu křesel ve volbách do místních samospráv, což se stalo rovněž poprvé. Více než 1,5 roku se však nedařilo sestavit koaliční vládu pro region kvůli postoji DUP, která odmítla spolupracovat se Sinn Féin na protest proti ustanovením protokolu o Severním Irsku, podepsaného Londýnem a Bruselem v rámci dohody o brexitu.

V lednu Londýn představil plán, jak vrátit severoirskou vládu zpět na správnou cestu. Jeho součástí bylo ukončení celních kontrol zboží, které je do Severního Irska zasíláno z jiných částí Spojeného království. Kromě toho bylo zrušeno ustanovení o automatickém uplatňování předpisů EU na výrobky určené pro Severní Irsko. O to dlouhodobě usilovali unionisté, kteří se domnívají, že důsledky brexitu oslabují vazbu mezi Spojeným královstvím a Severním Irskem. Kvůli četným byrokratickým komplikacím byly dodávky mnoha výrobků do Severního Irska značně ztíženy, což vyvolalo nelibost místních obyvatel a negativně ovlivnilo podporu DUP.

V úterý vůdce unionistů Geoffrey Donaldson prohlásil, že po novém návrhu z Londýna DUP souhlasí s účastí na práci regionální vlády, která by měla být vytvořena z protestantských unionistů a katolických nacionalistů, aby se zabránilo prohlubování vnitřních rozporů v regionu. Donaldson zároveň sám odmítl roli náměstka prvního ministra. Po oznámení postoje DUP se britský parlament vyslovil pro uzákonění návrhů předložených Londýnem.

Konflikt v Severním Irsku

Od konce 60. do konce 90. let 20. století bylo Severní Irsko dějištěm ozbrojeného konfliktu mezi extremistickými skupinami dvou rezidentních komunit. Katoličtí nacionalisté chtěli rozbít unii s Velkou Británií a připojit se k nezávislému Irsku. Loajalističtí protestanti (unionisté) byli pro to, aby Severní Irsko zůstalo součástí Spojeného království.

V roce 1998 podepsaly politické strany obou komunit Belfastskou dohodu (Velkopáteční dohoda) s cílem mírově vyřešit konflikt. V Severním Irsku byla vytvořena vláda zahrnující zástupce protestantských a katolických stran. Počet mrtvých v konfliktu přesáhl 3500. Počet zraněných se odhaduje na téměř 50 000.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy