Nafta výrazně zlevnila, tak je potřeba ji opět zdražit

Vládní návrh, který již od léta zvyšuje sazbu spotřební daně z nafty o 1,50 Kč na 9,95 Kč za litr, nemůže počítat s podporou opozice. V průběhu dnešního projednávání normy ve druhém čtení zástupci opozičních hnutí ANO a SPD předložili pozměňovací návrhy, které mimo jiné ponechávají současnou sníženou sazbu až do konce roku. Koalice si odhlasovala zkrácení doby před třetím čtením na sedm dnů, o novele by se tak mělo rozhodnout už v příštím týdnu.

Původně měla nynější snížená sazba platit do konce roku. Vláda ale chce kvůli nižším cenám a kvůli vyšším příjmům rozpočtu zvednout sazbu daně již nyní. Argumentuje přitom tím, že nafta proti loňskému roku výrazně klesla. »Díky pozitivnímu vývoji cen ropy na světových trzích jsme přesvědčeni, že se můžeme vrátit o několik měsíců dříve k původní sazbě této spotřební daně,« zdůvodnil dnes návrh ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle informací společnosti CCS stál litr nafty v tomto týdnu v průměru 31,43 Kč. Loni v červnu byla o 15,37 Kč za litr dražší.

Opozice se změnou nesouhlasí. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová prohlásila, že zvýšení daně je přímým důsledkem nerealistické marketingové snahy ministra Stanjury mít rozpočet se schodkem nižším než 300 miliard Kč. Čeští podnikatelé si podle ní na základě rozhodnutí o snížení daně do konce letošního roku vytvořili byznys plány a občané si naplánovali dovolené. »Prostě věřili českým zákonům. To se bohužel přepočítali. Nevěděli, že pětikoalice nemusí dodržovat zákonné termíny a zákony v čele se státním rozpočtem jsou pro ně jenom trhací kalendář,« uvedla Schillerová.

Vládě podle ní nešlo o řidiče ani loni, když navrhla sazbu snížit, ani teď, když chce ceny zvýšit uprostřed roku. Proto předložila návrh, který odkládá účinnost zvýšení sazby na konec roku, kdy se měla sazba původně zvýšit. »Pozměňovací návrh směřuje k tomu, abyste své sliby dodrželi,« uvedla směrem k vládní pětikoalici.

Vláda mění pravidla v průběhu hry

Martin Kolovratník (ANO) kritizoval vládu za to, že mění pravidla v průběhu hry. Navrhl jako kompromis zvýšit daň pouze o 50 haléřů na litr. »Státní rozpočet by získal kolem 300 milionů korun, zbylá částka by zůstala k dispozici nejen občanům ale i kamionovým a veřejným dopravcům,« vysvětlil svůj návrh.

Poslanci SPD Jan Hrnčíř a Karel Sládeček chtějí zvýšit daň proti nynějšímu stavu pouze o pět haléřů na litr. »Vládní koalice argumentuje tím, že prý nafta výrazně zlevnila a je potřeba ji opět zdražit,« uvedl Hrnčíř. Je podle něj zvláštní, že to neplatí také na ceny energií, u nichž vláda nastavila stropy nejvýše v Evropské unii a i když ceny energií klesají, tak stropy zůstávají takhle vysoko až do konce roku. »Spousta občanů a firem platí vysoké zastropované ceny a tam to nevadí,« uvedl.

Vláda tvrdí, že i kdyby prodejci promítli plně do ceny navýšenou sazbu daně, bude cena nafty v tuzemsku stále nižší nebo porovnatelná ve srovnání s okolními státy. Zvýšení daně by mělo měsíčně přinést státu asi 800 milionů korun navíc.

Zvýšení sazby má být účinné od prvního dne kalendářního měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Novelu musí po schválení ve Sněmovně schválit také Senát a poté ji dostane k podpisu prezident. Pokud by vyšla ve sbírce ještě v červenci, zvýšení by platilo již od srpna.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy