Né, pětku né… Sparta dostala »bůra« a v extralize končí už ve čtvrtfinále

Hokejisté třineckých Ocelářů jsou v semifinále extraligy. Utkají se v něm s vítězem základní části z Pardubic. V dnešním šestém čtvrtfinálovém duelu si ve Werk Aréně poradili s favorizovanou Spartou vysoko 5:1 a na zápasy opanovali sérii 4:2. Opět měli úspěch založený na výborné defenzivě a takřka nepřekonatelném brankáři Kacetlovi. Tomu vzal nulu jen ve třetí třetině Michal Kempný, ale to už byl stav 3:0 pro obhájce titulu. Třinecký svatostánek si závěr užil – včetně mexických vln a písničky »né, pětku né…«.

S trochou nadsázky se říká, že extraliga je dlouhodobá soutěž, která má jednu jistotu, totiž že na závěr oslaví titul Třinec. Už pátým rokem Oceláři neprohráli jedinou sérii. A to přitom po protrápené základní části tentokrát proti našlapané Spartě favoritem nebyli. Ve čtvrté čtvrtině soutěže prohrávali, co se dalo. Trenér Zdeněk Moták se ocitl pod palbou kritiky a na hraně odvolání. Nyní je v play off za hrdinu. Na účinnou taktiku si tým Miloslava Hořavy nepřišel. Zkrátka nenašel recept, ač zkoušel cokoli. Střelecky byl jednou tak aktivní. Ale Třinec byl jako had – v pravou chvíli dokázal uštknout. Stejně jako dnes.

»Poslední tři zápasy byly stejné. Tlačili jsme se do útoku, ale nedávali jsme góly, a proto jsme sérii prohráli,« litoval kouč Hořava. »Musím poděkovat a pogratulovat hráčům. Jsme moc spokojeni, že jsme postoupili, a chci poděkovat i Spartě za férový souboj, který nepřekročil meze únosnosti,« připojil trenér domácích Moták.

Králem šestého utkání byl Tomáš Marcinko, který získal tři body (2+1). Přitom on byl tak trochu paradoxní postavou semifinále – v obou případech, jež až dosud odehrál, Třinec Spartě podlehl. Oceláři ovládli druhý díl série, kdy Marcinko chyběl z důvodu narození potomka, a pak čtvrtý, kdy slovenská hvězda inkasovala v první třetině trest na pět duelů plus do konce utkání, a následně scházel v pátém utkání, jež se znovu přiklonilo na stranu Třince. Až nyní mohl Marcinko slavit i na ledě. Nejprve v první třetině asistoval u klíčové trefy Vladimíra Draveckého a na začátku druhé třetiny využil přesilovou hru zásahem do prázdné branky po skvělé přihrávce Martina Růžičky. Když po efektní i efektivní kličce Libora Hudáčka ve třetí části hry snížil Kempný, uklidnil domácí znovu Marcinko. Zkrátka hrdina dne!

Po gólu Martina Růžičky do prázdné branky při power play už bylo jasné, že Třinečtí postoupí mezi nejlepší čtyřku již popáté za sebou, přičemž ovládli všechny tři poslední dokončení ročníky. Jen ten covid jim v boji o titul stál v roce 2020 v cestě…

To Sparta prožívá nekonečné čekání. Titul slavila naposledy v roce 2007, a i když letos patřila mezi největší favority na titul, končí o dvě kola dříve. Loni se zastavila až ve finále. Ano, hádáte správně, proti Třinci…

* * *

HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 8. Dravecký (Marcinko), 24. Marcinko (M. Růžička), 48. L. Hudáček (Marinčin, Kacetl), 51. Marcinko (M. Růžička, J. Jeřábek), 58. M. Růžička – 49. Kempný (Buchtele). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Axman, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 5400 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.