Nejlepší ligový kanonýr Šulc vystřílel Plzni tři body z Pardubic. Ale byly to nervy!

Měla to být pohodová výhra, ale ze selanky se stalo drama. Až neuvěřitelné s ohledem na situaci. Favorizovaná Viktoria Plzeň v dnešním duelu 23. kola naší nejvyšší fotbalové soutěže hrála v Pardubicích již od šesté minuty proti deseti a navíc ve 49. minutě vedla 3:0. Jenže domácí navzdory oslabení o vyloučeného Halínského zápas zdramatizovali a favorit, který dnes hned čtyřikrát trefil brankovou konstrukci, se musel bát o výhru. Nakonec si však po výsledku 2:3 z pohledu domácích upevnil třetí příčku ve FORTUNA:LIZE a kanonýr Pavel Šulc zase vedení v tabulce střelců.

Šulc se dnes prosadil hned dvakrát a vstřelil dvanáctou a třináctou branku v tomto ročníku. V posledních třech kolech dal pět gólů a neuvěřitelná statistika hovoří o tom, že 11 z celkových 13 zásahů zaznamenal na hřištích soupeře. Na nejbližšího pronásledovatele Marka Havlíka ze Slovácka, který se dnes rovněž trefil do černého, byť jen jednou, má k dobru dvě branky.

Výhra je pro Viktorii před osmifinále Evropské konferenční ligy v Ženevě jistě velmi dobrá zprávou. Ale to, jak nechala domácí dnešní duel zdramatizovat, si určitě Západočeši za rámeček nedají. V obou gólech měl prsty host ze Sparty Kryštof Daněk. Ten první v 55. minutě dal sám a druhý zařídil v 71. minutě po jeho akci vlastním gólem Lukáš Kalvach – mimochodem, autor i branky na 0:1, při níž neměl ve 43. minutě čisté svědomí brankář Budinský.

Závěr byl v městě perníku divoký, ale domácí již vyrovnání nestihli. Na třinácté příčce tabulky si však stále hřejí bezpečný náskok na poslední trio, jehož se bude týkat baráž, případně sestup. »Když jdete proti Plzni v šesté minutě do deseti, je to obrovský problém. Navíc jsme dostali laciné góly, ale musím pochválit mužstvo, že to nezabalilo. Doufám, že si pozitiva z druhé půlde přeneseme do derby s Hradcem Králové,« věří kouč Pardubic Radoslav Kováč. »Z výhry mám radost, ale co jsme dnes spálli, bylo až úsměvné. Pardubice zápas zkomplikovaly a musím jejich výkon ocenit. My jsme si ale měli počínat mnohem zkušeněji,« připojil trenér Viktorie Miroslav Koubek.

Hostující výhru dnes slaví také Slovácko, jež bodovalo vůbec poprvé na jaře. V Karviné dokázalo otočit zápas, ve kterém prohrávalo 0:1 po Krčíkově trefě zblízka. Třemi góly se na obratu postupně podíleli Vlasij Sinjavskij, Stanislav Hofmann a zmíněný Havlík z penalty. Dvě branky po změně strany vyplývaly i z početní převahy, kterou měli hosté po vyloučení Emmanuela Ayosiho z konce první půle. »Jsem rád, že jsme to po třech prohraných zápasech konečně zvládli. Mužstvo ukázalo, že má charakter,« liboval si trenér týmu z Uhreského Hradiště Martin Svědík. Naopak jeho protějšek Juraj Jarábek k tomu dodal: »Opět jsme prohráli doma, takže jsme zaslouženě poslední. To, že jsme se utkali se Spartou, Slavií a Slováckem, nás neomlouvá. Hrát se dá s každým.«

Dva dnešní duely skončily remízami – v Olomouci při premiéře trenéra Jiřího Saňáka remizovala hostující Bohemka 2:2 a bod slaví i další nový kouč, královéhradecký David Horejš, jenž vybojoval »plichtu« 1:1 v Jablonci. »Remíza je spravedlivá. To, co jsem chtěl v zápase vidět, jsem viděl, ale výhry nám může zajistit jen další tvrdá práce,« řekl Saňák, který v týdnu vystřídal u kormidla odvolaného Václava Jílka, svého bývalého nadřízeného. A podobně mluvil i Horejš v Jablonci. »Remíza je zasloužená, i když přiznávám, že začít na lavičce Hradce zrovna tady, bylo zvláštní,« uvedl Horejš, který naposledy vedl právě Severočechy. »Necítím vůči Jablonci žádnou zášť,« dodal.

Jediná výhra domácích byla k vidění v Mladé Boleslavi, kde Středočeši porazili předposlední České Budějovice 3:1. Kromě toho, že připravili první tříbodovou radost, a to na čtvrtý pokus, trenérovi Davidu Holoubkovi, posunuli se v tabulce již na pátou příčku. Boj o elitní šestku slibuje velké drama…

Šlágr 23. kola se však uskuteční až v neděli, kdy je na programu derby »S«, ve kterém bude domácí Sparta hájit čtyřbodový náskok před druhou Slavií.

* * *

FK Pardubice – Viktoria Plzeň 2:3 (0:1)

Branky: 55. Daněk, 71. vlastní Kalvach – 47. a 49. Šulc, 43. Kalvach. Rozhodčí: Machálek – Caletka, Dohnálek – Všetečka (video). ŽK: Chorý, Jemelka, Sýkora (všichni Plzeň). ČK: 6. Halinský (Pardubice). Diváci: 3849.

Pardubice: Budinský – Icha, Halinský, Ortiz, Chlumecký – Solil, Vacek (63. Darmovzal), Kissiedou (79. Mareš) – Daněk – Krobot (17. Surzyn, 79. Tischler), Zlatohlávek (63. Černý). Trenér: Kováč.

Plzeň: Jedlička – Dweh, Hranáč, Jemelka – Kopic, Červ (61. Valenta), Kalvach, Souaré – Šulc (90.+2 Traoré), Mosquera (62. Sýkora) – Chorý (62. Vydra). Trenér: Koubek.

MFK Karviná – 1. FC Slovácko 1:3 (1:1)

Branky: 30. Krčík – 37. Sinjavskij, 57. Hofmann, 65. Havlík z pen. Rozhodčí: Radina – Dobrovolný, Pfeifer – Černý (video). ŽK: Ayaosi, Iván, Holec, Ezeh – Kohút, Trávník, Kim Sung-pin. ČK: 42. Ayaosi. Diváci: 1820.

Karviná: Holec – Krčík, Svozil, Bergqvist, Fleišman – Moses (79. Ezeh), Žák (46. Traoré) – Iván (58. Raspopovič), Ayaosi, Regáli (46. Memič) – Akinyemi (71. Doležal). Trenér: Jarábek.

Slovácko: Heča – Reinberk, Hofmann, Kalabiška, Doski – Trávník (90. Břečka), Havlík – Petržela (83. Blahút), Kohút (66. Kim Sung-pin), Sinjavskij (83. Mihálik) – Vecheta (66. Kvasina). Trenér: Svědík.

FK Jablonec – FC Hradec Králové 1:1 (1:1)

Branky: 35. Chramosta z pen. – 5. Spáčil. Rozhodčí: Petřík – Machač, Cichra – Starý (video). ŽK: Černák, Nebyla, Tekijaški, Kanakimana, Krob (asistent trenéra) – Kučera, Kodeš, Horejš (trenér). ČK: 65. Hurtado (Jablonec). Diváci: 1832.

Jablonec: Hanuš – Černák, Tekijaški, Hurtado, Polidar (18. D. Souček) – Nebyla, Houska (70. Hübschman) – Hollý (89. Kanakimana), Martinec, Čanturišvili – Chramosta (71. Krulich, 89. Drchal). Trenér: Látal.

Hradec: Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil – Čmelík, Kodeš, Kučera (90.+2 Šašinka), Krejčí – Kaštánek (66. Pudhorocký), Pilař – Vašulín (66. Koubek). Trenér: Horejš.

FK Mladá Boleslav – Dynamo České Budějovice 3:1 (2:1)

Branky: 10. a 15. Hilál, 90.+1 vlastní Nikl – 7. Zíka. Rozhodčí: Batík – Paták, Pochylý – Rouček (video). ŽK: Kadlec – Skalák. Diváci: 2021.

M. Boleslav: Mikulec – Kadlec (84. Vaníček), Suchý, Král, Suchomel – Karafiát, Matějovský (84. Sakala) – Solomon (62. Kostka), Mareček (90.+2 Kubista), Kušej (84. Ladra) – Hilál. Trenér: Holoubek.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Čoudek (88. Madleňák), Nikl, Trummer – Šigut (75. Lazič), Suchan, Čermák, Zíka (60. Skalák), Brandner (60. Sliacky) – Ondrášek (75. Tranziska). Trenér: Lerch.

Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905 2:2 (2:2)

Branky: 19. Fortelný, 22. Novák – 4. Prekop, 40. Hála. Rozhodčí: Hocek – Pečenka, Kotalík – Kocourek (video). ŽK: Prekop, Veselý (trenér, oba Bohemians). Diváci: 3478.

Olomouc: Stoppen – Vraštil, Pokorný, Beneš, Novák – Ventúra – Vodháněl, Pospíšil, Zorvan (67. Dele), Fortelný (67. Singhateh) – Juliš (82. Fiala). Trenér: Saňák.

Bohemians: Valeš – Köstl, Hůlka, Hybš – A. Kadlec, Beran, Hrubý, Kovařík (86. Kozák) – Hála, Prekop (86. Shejbal) – Huf (54. Ristovski). Trenér: Veselý.