Nevýhodnou půjčkou z Bruselu vláda zadlužuje budoucí generace

Půjčka ve výši 137,4 miliardy korun, kterou si kabinet Petra Fialy (ODS) bere z Bruselu, je pro Českou republiku nevýhodná. Stát jen na úrocích zaplatí 50 miliard, prostředky může použít pouze na cíle, které určí Evropská unie a jejich realizace musí být ukončena do konce roku 2026. Po dnešním jednání stínové vlády hnutí ANO to novinářům řekla stínová ministryně financí Alena Schillerová.

Vadí jí také, že kabinet si peníze půjčuje bez toho, aby znal úrokovou sazbu nebo způsob, jak se zajistí proti kurzovému riziku. »Ani ten nejlepší autor grotesek by nebyl schopen vytvořit scénář, kdy kabinet na straně jedné přijímá daňový balíček, kterým zvyšuje celé společnosti daně o 73 miliard jenom v příštím roce a na straně druhé si ten stejný kabinet ve stejné době půjčuje téměř stejný objem finančních prostředků, započteme-li i dopad na rok 2025,« uvedla bývalá šéfka státní kasy.

Zdůraznila, že Česko je zvyklé získávat z EU peníze v podobě grantů, které nemusí vracet zpět do Bruselu. »Tentokrát je to však jinak, půjčku budeme muset vracet a jenom na úrocích přeplatíme, podle informace expertů, 50 miliard korun,« uvedla s tím, že přesnou sumu nikdo neřekne, protože úrokovou sazbu dnes neznáme.

Prostředky z půjčky může ČR použít jenom a výhradně na cíle, které určí EU. »Takto vzniká zásadní otázka, zdali tyto finanční prostředky budou investovány efektivně, zda půjdou na projekty, které my pokládáme za důležité,« uvedla.

Jako problém vidí i »šibeniční termín«, který vyjednal Fialův kabinet. »Prostředky musí být odsouhlaseny ze strany EU, notifikovány ale také zrealizovány do konce roku 2026,« vysvětlila Schillerová. Pokud se to nestihne, tak ČR bude muset projekty dofinancovat z vlastních národních zdrojů.

Schillerová zdůraznila, že půjčka je nevýhodná pro Českou republiku, budoucí generace zadluží o dva procentní body HDP. To ale podle ní současnou vládu vůbec nezajímá.

Babi, dej nám konečně už ten dům

Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kritizoval program ministerstva životního prostředí na zateplení starších rodinných domů Oprav dům po babičce. »Bojíme se, aby se to v řadě případů nedalo nazvat Babi, dej nám konečně už ten dům,« uvedl Brabec.

Žadatelé dostanou v programu od září možnost získat až milion korun ve formě zálohy, budou mít také možnost od ledna 2024 čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen. Program je financován z Modernizačního fondu, tedy z peněz Evropské unie. Konkrétně se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) počítá s vyčleněním až 40 miliard korun.

»Prezentuje se tak, že jde o pomoc především mladým rodinám, ale je to doslova pokropení trhu desítkami miliard korun bez ohledu na to, zda budou zájemci mladí nebo staří, bohatí či chudí,« kritizoval program Brabec.

»Jsem překvapen, na jak širokou skupinu ten program míří,« uvedl.  Program podle něj nepomůže mladým rodinám, potěší především movité majitele rekreačních budov, kteří neřeší žádnou tíživou finanční situaci. »Mají několik domů a řeknou si, že když stát nabízí až milion dotace, proč by si takzvaně nezobli,« uvedl. Mladé rodiny také často bydlí v bytových a panelových domech, upozornil Brabec.

Vadí mu rovněž to, že dotace je jen pro žadatele, kteří jsou ekonomicky aktivní, nedosáhnou na ni důchodci.

Dotace podle Brabce navíc podpoří inflaci. »Půjdou nahoru ceny nemovitostí, stavebních prací a materiálů. Je to v situaci, ve které se nacházíme, to pravé ořechové?« ptal se. Hladík podle něj programem překvapil i vlastní koaliční partnery, míní Brabec. »Negativně postihne desetitisíce lidí, je to čistě proinflační opatření,« dodal. ANO se podle něj na ministerstvu snažilo programy lépe zacílit a »nerozhazovat peníze z vrtulníku«.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy