Nový prezident bude oporou proválečné politiky současné vlády

Již teď je zřejmé, že na Pražském hradě zasedne člověk hájící zájmy Washingtonu, Bruselu či Berlína a ne České republiky a jejích občanů. V reakci na výroky nově zvoleného prezidenta Petra Pavla ohledně podpory vstupu Ukrajiny do NATO to uvedl místopředseda KSČM Milan Krajča. Pavel za své výroky sklízí kritiku i od dalších politiků.

Pavel se sice prezidentského úřadu ujme až 9. března, kdy se ve 14 hodin uskuteční jeho inaugurace ve Vladislavském sále Pražského hradu, svým vystupováním však budí dojem, jako kdyby už byl úřadující hlavou státu. V rozhovorech, které poskytuje domácím i zahraničním médiím se vyjadřuje k řadě věcí, které již nyní vyvolávají rozporuplné emoce.

»Měli bychom Ukrajině poskytnout jakoukoliv pomoc, která jim umožní vyhrát konflikt, obnovit svou suverenitu a územní celistvost. Měly by to být stíhačky? Myslím, že bychom o tom měli velice seriózním způsobem uvažovat,« řekl Pavel v rozhovoru pro stanici Deutsche Welle (DW).

»Ukrajina si zaslouží být součástí společenství demokratických zemí,« uvedl v rozhovoru se stanicí BBC. Na otázku, zda by měla Ukrajina vstoupit do Severoatlantické aliance, řekl, že by si to Kyjev opravdu zasloužil. Stát by se tak ale mělo až po konci konfliktu.

Členství v NATO má svoje pravidla

Místopředseda KSČM Milan Krajča uvedl, že KSČM již před prezidentskými volbami upozorňovala na to, že Petr Pavel bude v případě svého zvolení do čela státu oporou proválečné politiky současné české pravicové vlády. »Stačilo jen několik málo dnů na to, aby se toto varování plně potvrdilo. Nastávající prezident se pustil s plnou vervou do podpory další eskalace probíhajícího konfliktu ve východní Evropě, když deklaroval svou podporu rozšíření paktu NATO o Ukrajinu či hovořil o možných dodávkách bojových stíhaček pro Kyjev. Již teď je tak zřejmé, že na pražském hradě zasedne člověk hájící zájmy Washingtonu, Bruselu či Berlína a ne České republiky a jejích občanů,« řekl pro iportaL24.cz. Komunisté podle něj k této situaci nebudou mlčet. »Naopak se budeme s mnoha dalšími stavět na rozhodný odpor,« dodal Krajča.

S výroky nově zvoleného prezidenta nesouhlasí ani bývalý premiér Jiří Paroubek. Připomněl, že konflikt na Ukrajině v podstatě vznikl z toho, že Rusové nechtějí připustit členství sousední země v NATO. »A budou bojovat do té doby, dokud se této bezpečnostní hrozby nezbaví. Pokud si někdo myslí, že Ukrajina s podporou NATO je schopna porazit Rusko tak, aby bezpodmínečně kapitulovalo a přijalo v rámci kapitulačních podmínek také tu, že se Ukrajina stane členským státem NATO, pak mu gratuluji k takovému způsobu uvažování,« uvedl v komentáři, který zveřejnil iportaL24.cz.

Za nešťastné považuje Pavlovy výroky, navíc v době, kdy ještě není v úřadě, také bývalý místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach. »Pokud jde o členství jak v NATO, tak v EU, to má svoje pravidla, které dané země musí splňovat, a to je v případě Ukrajiny ještě na dlouhou dobu. Otázkou je, jestli další rozšiřování NATO i EU je ve prospěch kvality činnosti těchto organizací,« řekl Škromach pro iportaL24.cz.

Pavel by měl ubrat

Za své první kroky po zvolení sklidil Pavel kritiku také od exprezidenta Václava Klause, který poukázal mimo jiné na jeho telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, což vedlo k tvrdému odsouzení ze strany Pekingu. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny. Podle Klause by Pavel měl ve svých současných aktivitách ubrat. »Do 7. nebo 8. března máme pořád jiného prezidenta, takže partyzánské akce tohoto typu se prostě nesmí dělat,« uvedl Klaus ve vysílání CNN Prima News v reakci na Pavlův hovor s tchajwanskou prezidentkou.

Za problematický označila zmíněný telefonický hovor i bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. »Otázka je, jestli si nepřisvojuje pravomoci úřadu, který zatím nevykonává,« uvedla v rozhovoru pro ABJ. Na to podle ní pamatuje trestní zákoník svým paragrafem 328, podle kterého za jednání mimo mandát hrozí až dva roky vězení. Posoudit by to musely orgány činné v trestním řízení. »V každém případě to přesahuje kompetence, které má v tom vákuovém období, než složí slib,« ohodnotila Pavlovy kroky Benešová.

Společná schůze Sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14 hodin. Inauguraci organizuje Kancelář prezidenta republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu a její součástí jsou kromě složení slibu prezidenta do rukou předsedy Senátu přehlídka historických vojenských praporů, státní hymna, 21 dělových salv a proslov nové hlavy státu. V minulosti tyto tradiční prvky doplnily například vojenská přehlídku na nádvoří Hradu, poklonění se ostatkům svatého Václava, mše ve svatovítské katedrále či položení věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

    • Sledujte @neCT24

      Militarizace jede v rozbitém Československu na plné pecky už roky. Jen v současnosti už to nejde skrývat, jako se to dařilo Havlovi po barevné revoluci v Československu 1989.

      …………………

      Rusové jsme s vámi.
      Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

      ………. Sláma Ukravína ! Sláva Kokaina………..

      Sledujte @neCT24

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy