Objem hypoték roste rychleji než jejich počet, dosáhne na ně méně lidí

Objem poskytnutých hypoték v dubnu dosáhl 21,9 miliardy korun, což znamenalo navýšení o více než pětinu proti předchozímu měsíci. »Dubnová aktivita však bývá obvykle slabší, letošní vývoj tak byl o to příznivější a potvrzuje rostoucí zájem o hypotéky započatý začátkem letošního roku,« poznamenává na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Meziročně se objem poskytnutých hypoték v dubnu zvýšil o více než 100 procent, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. »I toto uvedené zesílení meziroční dynamiky potvrzuje silnou dubnovou aktivitu, ačkoli zde sehrál roli i slabší duben minulého roku,« dodává ČBA. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů podle Hypomonitoru v dubnu pokračovala v poklesu a dostala se z březnových 5,19 na 5,10 %.

»V meziročním srovnání jsme za první čtyři měsíce roku 2024 zaznamenali nárůst nejen v počtu uzavřených smluv, ale mnohem výrazněji se nárůst projevil v poskytnutých objemech, kdy se průměrný rámec hypotéky zvýšil o 800 tisíc korun. Tato změna se nejvíce promítla u hypoték na koupi nemovitosti,« upozorňuje Jakub Schmid, ředitel úvěrové divize Fio banky.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 mld. Kč po březnových 15,4 mld. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 3,2 mld. Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 %, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je ovšem počet hypoték stále nižší o 14 %. Průměrný měsíční počet nových hypoték loni se pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tis., zatímco v roce 2020 činil kolem 6,7 tis. a ve výjimečně silném roce 2021 dosahoval 9,5 tis.

Objemy a počty poskytnutých hypoték a průměrné sazby za duben 2024

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Průměrná hypoteční sazba je nejnižší od června 2022, rychlost meziměsíčního poklesu se ovšem oproti předešlým měsícům snížila. »Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce v důsledku slábnoucího očekávání poklesu sazeb ze strany zahraničních centrálních bank,« uvádí ČBA s tím, že realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se rovněž v důsledku posledního vývoje tržních úrokových sazeb dostaly citelněji pod šestiprocentní hranici a v omezených případech se objevují i nabídky pod úrovní pěti procent.

Drahé nemovitosti zvýšily průměrnou hypotéku na nový rekord

Průměrná výše hypotéky v dubnu vzrostla z 3,44 mil. Kč na 3,6 mil., což je nová maximální úroveň, které překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021 ve výši 3,46 mil. Kč. »Ceny nemovitostí byly závěrem minulého roku o šest procent vyšší, než v posledním čtvrtletí roku 2021,« upozorňuje v té souvislosti ČBA.

Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě

TABULKA – Hypomonitor ČBA

Pozn.: barevný sloupec odpovídá úrokové sazbě posledního ČBA Hypomonitoru, ostatní sazby jsou ilustrační.

Tabulka udává scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky. Je z ní patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5,5 tis. Kč.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy