Obranná smlouva s USA? Vazalský akt, tvrdí její kritici

Vazalská smlouva, která nepřináší pro Českou republiku nic výhodného. Tak mluví o tzv. obranné smlouvě se Spojenými státy americkými její kritici. Dohoda dnes poměrně hladce prošla schvalovacím procesem v dolní parlamentní komoře, když se proti jejímu přijetí postavili jednotně pouze poslanci hnutí SPD.

Souhlas s ratifikací dohody dala dolní komora hlasy 115 ze 144 přítomných poslanců. Podpořili ji zástupci pětice vládních stran a většinově zákonodárci opozičního hnutí ANO. Proti hlasovalo 14 přítomných poslanců SPD a čtyři z ANO. Hnutí SPD předtím neprosadilo odročení projednávání smlouvy na neurčito.

Dohodu ve Sněmovně hájila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která ji v květnu ve Spojených státech podepsala. Dohoda podle ní dává Česku další bezpečnostní záruku. Cenná je podle ní i v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. »V této situaci se bez silného spojenectví s dalšími demokratickými zeměmi neobejdeme,« zdůraznila Černochová.

Podobně argumentovali také poslanci opozičního hnuti ANO, kteří tentokrát táhli s koalicí za jeden provaz. Podle Radka Vondráčka (ANO) smlouva prohlubuje bezpečnost a navazuje na české členství v Severoatlantické alianci.

Poté představil poslancům doprovodné usnesení navrhované ANO. Podle usnesení uzavření dohody znamená prohloubení praktické obranné spolupráce se Spojenými státy a přispívá k vyšší bezpečnosti Česka. Stojí v něm také, že případná přítomnost amerických vojáků by byla v Česku možná jen se souhlasem ČR a dohoda nedává právo budovat v Česku bez souhlasu americké vojenské základny ani nezakládá právo na rozmístění jaderných zbraní v ČR. Usnesení podpořili také zástupci vládní koalice, a kromě prvního bodu také zástupci hnutí SPD.

Vzdáváme se práva stíhat trestné činy amerických vojáků na českém území

Jednotně proti tzv. obranné smlouvě vystupovali pouze členové hnutí SPD. Předseda jejich poslanců Radim Fiala smlouvu označil za nerovnou a nerovnovážnou. »Vzdáváme se v ní jako stát například práva stíhat trestné činy, které spáchají američtí vojáci na českém území, včetně případů, kdy jejich obětí bude český občan,« řekl.

SPD proto požadovalo ke smlouvě celostátní referendum. »Tahle země není vaše, je všech občanů ČR a v první řadě bychom je měli požádat o jejich souhlas,« uvedl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Zopakoval, že dohoda je »pro Českou republiku nevýhodná, není reciproční, je rámcová a hlavně neobsahuje interpretační doložku jako na Slovensku, ve které je uvedeno, že tato smlouva nevytváří podmínky pro zřízení základny USA, a to ani do budoucna«. »SPD říká jasné ‚ne‘ americkým vojákům a cizím základnám v České republice,« zdůraznil na plénu Sněmovny.

Horší než koloniální vojska

Kromě SPD se proti tzv. obranné smlouvě staví i zástupci neparlamentních stran. Podle předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla se nejedná o smlouvu o obranné spolupráci. »Tam žádná spolupráce není. To je zkrátka smlouva o podmínkách pobytu vojsk Spojených států amerických na území České republiky,« uvedl pro iportaL24.cz. »Smlouva nepřináší pro Českou republiku nic výhodného« dodal s tím, že jde o vazalský akt, který by ČR vůbec neměla přijmout.

Za vazalskou označil smlouvu také šéf spolku Nespokojení a bývalý premiér Jiří Paroubek. »Ta dohoda je v podstatě vazalskou smlouvou, takovou, jakou uzavírala v devatenáctém století Velká Británie se svými koloniemi,« uvedl pro iportaL24.cz.

Smlouvu kategoricky odmítli také komunisté. Poukázali na to, že žádná z vládních stran neměla uzavření této smlouvy ve svém volebním programu a není obsažena ani v koaliční smlouvě či programovém prohlášení vlády. Vláda tak podle komunistů rozhoduje za zády občanů ČR. »Přijetí této smlouvy Českou republiku zbavuje zbytků suverenity a také formálně zakotví nerovnoprávné postavení ČR vůči USA,«uvedla KSČM ve stanovisku.

Trikolora ve svém stanovisku uvedla, že smlouva ve skutečnosti není nic jiného než pozvánka cizí armády na naše území.

»Bohužel jsem pamětnice, takže si pamatuji smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území. Nikdy bych nevěřila, že to řeknu, ale ta smlouva o dočasném pobytu, byla ještě zlatá! Tam nám Rusové například nemohli rozbíjet demonstrace a museli se řídit českou jurisdikcí. Tohle je horší než koloniální vojska!« uvedla pro iportaL24.cz předsedkyně České suverenity Jana Volfová.

Chybí už jen podpis hlavy státu

Dokument pojednává o mnoha oblastech, které mohou souviset s případnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Zabývá se například právním postavením amerických vojáků, týká se také ochrany životního prostředí, provozu motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo třeba výsadním postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil. Předpokládá také osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR. Součástí dohody je i seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci americké ozbrojené síly za předem dohodnutých podmínek využívat.

Senát dohodu schválil minulý týden. Poté, co dokument podepíše prezident Petr Pavel, bude ratifikační proces završen.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy