Olympijské příměří, Navalnyj a nárazníková zóna: co řekl Putin novinářům po volbách

Rusko může zvážit návrh na olympijské příměří na Ukrajině, ale neplánuje zahájit jednání jen proto, že se protivník snaží získat čas při nedostatku munice, uvedl prezident Vladimir Putin. Během mediálního vystoupení ve svém volebním štábu Putin rovněž hovořil o možnosti vytvoření nárazníkové zóny na Ukrajině uprostřed útoků kyjevských vojsk na příhraniční ruské regiony a nastínil priority pro své příští prezidentské období. Ruský vůdce potvrdil, že byl připraven vyměnit blogera Alexeje Navalného, a současnou situaci ve Spojených státech označil za »katastrofu, nikoliv demokracii«.

Čtěte také: Putin bude nadále prezidentem. Rusové mu dali jasně najevo důvěru

Agentura TASS shromáždila hlavní Putinovy poznámky pro tisk, které pronesl ve svém volebním štábu.

Útoky na pohraniční regiony

Kyjev shromáždil v pohraniční oblasti »asi 5000 vojáků«. Takzvaný Ruský dobrovolnický sbor a podobné organizace čítají asi 2500 osob. Při posledních útocích tito »takzvaní dobrovolníci« ztratili přibližně 800 lidí. Podle Putinova názoru hrají Rusku do karet velké ztráty, které protivník při přeshraničních útocích utrpěl: »No, pokud to tak chtějí, tak proti tomu nic nemáme. Do jisté míry nám to hraje do karet. Ať si to pořádně zkusí. Znamená to, že bude méně personálu, který se účastní bojových akcí v jiných oblastech.«

Kvůli pokračujícím přeshraničním útokům v Bělgoradské oblasti bude Rusko možná nuceno vytvořit »jakési nárazníkové pásmo«, které bude »poměrně těžké překročit«. Její případná šířka však není známa a »je to samostatná otázka«.

Situace na Ukrajině

Ruská armáda podle něj postupuje den za dnem a její strategie v současnosti předpokládá »něco víc než jen aktivní obranu«. »Pokroku je dosahováno každý den. Postupují postupně a opatrně, ale postupují každý den,« řekl Putin. »Obecně lze říci, že ruské ozbrojené síly zcela převzaly iniciativu. Na některých místech naši vojáci doslova drtí protivníka na kusy.«

Vláda a její budoucí personál

Personální otázky v ruské vládě se budou řešit beze spěchu. »Jde o to určit, kdo by měl být jmenován na jakou funkci, aby bylo dosaženo maximální efektivity týmu.« Budoucí vládní struktury Ruska by měly tvořit lidé, kteří se v současné době účastní speciální operace na Ukrajině, kteří »se nešetří, kteří bojují na obranu zájmů své vlasti, nesou ztráty a trpí zraněními«.

O Navalném

»Pokud jde o pana Navalného: no, zemřel, a to je vždycky smutná událost,« uvedl. »Několik dní před smrtí pana Navalného někteří moji kolegové – ne členové administrativy, ale určití lidé – vyslovili myšlenku vyměnit pana Navalného za některé osoby držené ve věznicích v západních zemích,« řekl Putin. »Věřte tomu nebo ne, ale já jsem řekl ‚souhlasím‘ ještě předtím, než ten člověk, který se mnou mluvil, dokončil svou větu.«

Macronův návrh

Putin dále uvedl, že nemá žádné informace o návrhu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásit během her v Paříži olympijské příměří. »Jsme připraveni zvážit všechny návrhy, ale vždy a za všech okolností se budeme řídit národními zájmy a situací na bojišti.«

»Řekl jsem to již dříve a řeknu to znovu, že jsme pro mírové rozhovory, ale neměly by být organizovány jen proto, že našemu protivníkovi dochází munice.« Otázka, kdo bude partnerem Ruska v případných rozhovorech o usmíření s Ukrajinou, zůstává otevřená.

Volební incidenty

Volební incidenty, jako jsou pokusy o zničení hlasovacích lístků, jsou »přinejmenším nedemokratické«. »Když nechcete volit, protože nepodporujete žádného z kandidátů – to je jedna věc. Ale když chcete dělat problémy lidem, kteří přišli využít svého volebního práva, když neprojevujete žádný respekt k jejich volbě – to je něco docela jiného.«

Opozice si však zaslouží poplácání po zádech za své výzvy, aby přišli do volebních místností v poledne: »Pokud si opozice myslela, že by měli přijít volit všichni, bez ohledu na to, koho podporují, je to dobře. Pokud vím, tak to nemělo žádný zvláštní efekt.«

Volby v USA

Hlasování v Rusku je demokratické, na rozdíl od volebního procesu ve Spojených státech, kde jsou administrativní prostředky využívány k útoku na jednoho z kandidátů. »Katastrofa, ale ne demokracie – to je to, co to je.«

Praxe korespondenčního hlasování v USA vytváří příležitost pro falšování hlasů. »Nemáme žádné preference, pokud jde o některého z prezidentských kandidátů ve Spojených státech. Budeme spolupracovat s těmi, kteří získají důvěru amerických voličů.«

Vztahy se Západem

Reakce Západu na ruské prezidentské volby není překvapením: »Co jste od nich čekali, ovace ve stoje? Vždyť proti nám bojují, bojují vojensky.«

Vzhledem k tomu, že »nová generace odborníků s realističtějším pohledem na současné dění« nahrazuje tu starou, bude Západ proti Rusku postupovat »sofistikovaněji«. Jeho konečné cíle však podle Putina zůstanou nezměněny.

Plnohodnotný konflikt mezi Ruskem a NATO pak podle něj nelze vyloučit. »Myslím, že v moderním světě je možné všechno. Ale říkám – a to je každému jasné – že v tomto případě se ocitneme jen krůček od plnohodnotné třetí světové války. Myslím, že málokdo má zájem na tom, aby byla.«

Priority nového volebního období

»Především musíme splnit cíle speciální vojenské operace, posílit naše obranné schopnosti a naše ozbrojené síly,« uvedl prezident. »Všechny hlavní cíle rozvoje země byly poměrně nedávno nastíněny v projevu k Federálnímu shromáždění. A protože máme důvěru ruského lidu, je naším cílem udělat vše pro to, abychom dokončili všechny úkoly a dosáhli všech cílů, které byly stanoveny.«

»Snil jsem o silném, nezávislém a suverénním Rusku. A doufám, že výsledky voleb nám umožní všechny tyto cíle společně s lidem Ruska splnit.«

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy