ON-LINE: Pavel prezidentem. Vedl již od počátku sčítání hlasů

AKTUALIZOVÁNO

V pořadí čtvrtým českým prezidentem se stal generál v. v. Petr Pavel. Jak celý den probíhal v čase…? Takto jste ho sledovali spolu s námi…

21.04 Politický nováček Petr Pavel porazil populistického velkopodnikatele Andreje Babiše v prvních důležitých volbách tohoto roku v Evropě. Tak hodnotí výsledek českých prezidentských voleb americký deník The New York Times (NYT). Podle něj výsledek znamená neúspěch populismu a upevňuje pozici České republiky coby »rozhodného podporovatele Ukrajiny«. Další prestižní americký list The Washington Post napsal, že Pavlovo vítězství upevní také západní orientaci země.

20.41 Generála ve výslužbě Petra Pavla motivovaly ke kandidatuře debaty o možném prezidentském angažmá Andreje Babiše (ANO). Bylo to něco, co by si pro Česko nepřál, řekl Pavel v České televizi po volebním vítězství nad Babišem. Uvedl rovněž, že po vítězství zatím nemluvil ani s Babišem, ani se současným prezidentem Milošem Zemanem.

19.58 Na drive-in stanovištích drtivě vyhrál Petr Pavel. Získal přes 88 procent z přibližně 940 platných hlasů.

19.32 Voliči hnutí Svoboda a přímá demokracie podle předsedy Tomia Okamury nehlasovali v prezidentské volbě pro Andreje Babiše jako předsedu ANO, ale jako pro toho z kandidátů na hlavu státu, který byl pro ně méně nepřijatelný. Nehrozí podle něj, že by expremiérovo hnutí přebíralo SPD hlasy, řekl agentuře ČTK. Naopak nedávné Babišovo prohlášení, že by hnutí ANO neuzavřelo koalici s SPD, podle něj řadu voličů v posledních dnech před hlasováním odradilo. Připomněl, že expremiéra nepodpořili ani někteří politici ANO.

19.15 Předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula doufá v to, že se zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi podaří co nejdřív zahladit příkopy ve společnosti. Zároveň poděkoval voličům, kteří přišli hlasovat. »Gratuluji nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Doufám, že se mu co nejdříve podaří zahladit příkopy, které se v průběhu volební kampaně mezi jednotlivými skupinami voličů vyhloubily. Děkuji zároveň všem občanům, kteří přišli k volbám,« napsal Středula na Twitteru.

19.09 Preference hnutí ANO rostou, není důvod zásadně měnit strategii. V rozhovoru s ČTK to po druhém kole prezidentské volby, v němž šéfa ANO Andreje Babiše porazil Petr Pavel, řekl první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Ve Babišově štábu podle něj není poraženecká nálada.

18.47 Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 přiznal, že jej jasný výsledek druhého kola voleb překvapil. Chyby poraženého kandidát komentovat nechtěl s tím, že by jen sypal sůl do jeho ran. S vítězem se prý rád setká.

18.40 Pavlovi poblahopřál ke zvolení i polský prezident Andrzej Duda a pozval ho do Varšavy. Kancelář polského prezidenta potvrdila, že Pavel s Dudou si dnes telefonovali a hovor se nesl v dobré a přátelské atmosféře. Pavlovi poblahopřál i polský premiér Mateusz Morawiecki, který zároveň vyzdvihl význam polsko-českého partnerství pro regionální bezpečnost.

18.22 KSČM ve svém prohlášení uvedla, že nově zvolený prezident bude oporou »současné protilidové vlády pravicové pětikoalice, jejích asociálních kroků i válečného štvaní«. »Proti takovéto politice jsou komunisté v jednoznačné opozici a budou proti ní i nadále co nejrozhodněji vystupovat. A to v zájmu milionů obyvatel, kteří zůstali zcela bez voleného zastoupení v nejvyšších patrech politiky,« stojí v prohlášení.

18.19 Dokud zůstane Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle předsedy sociálních demokratů Michala Šmardy. Pro agenturu ČTK doslova uvedl, že výsledek voleb je »jasným signálem toho, že dokud bude lídrem opozice Andrej Babiš, tak to bude mít pravicová vláda velmi jednoduché a pohodlné«.

17.54 Pro podnikatele je důležité, aby zvolený prezident Petr Pavel podporoval sociální smír, rovné podnikatelské prostředí a export. V reakci na výsledek prezidentských voleb to uvedl předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Věří, že Pavel bude podporovat ekonomickou diplomacii a bude brát podnikatele na zahraniční cesty.

17.34 Konečné výsledky oznámeny! Ve finále přímé prezidentské volby pro Pavla hlasovalo 3 358 926 lidí, tedy 58,32 procenta voličů. Svého soupeře, expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 958 655 hlasů. Volební účast ve druhém kole dosáhla 70,25 procenta oprávněných voličů. Před pěti lety to bylo 66,6 procenta, v roce 2013 59 procent.

17.33 Nejdéle se při prezidentském finále čekalo na výsledky z Prášil na Klatovsku. Údaje o sečtených hlasech v Prášilech se objevily na volebním webu v 17.23, tedy po skoro 3,5 hodině od konce voleb.

17.23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál Petru Pavlovi k »přesvědčivému vítězství« v českých prezidentských volbách. V příspěvku na Twitteru ocenil Pavlovu »podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi«. Dodal, že se těší na osobní spolupráci ve prospěch Ukrajiny, České republiky i Evropy.

17.11 Pavel drtivě vyhrál volby mezi Čechy hlasujícími v zahraničí. Získal od nich 95,2 procenta hlasů. Pro expremiéra Andreje Babiše (ANO) hlasovalo v cizině 4,8 procenta voličů. Volební účast činila 80,3 procenta.

17.10 Petra Pavla vybral rekordní počet voličů – 3,36 milionu. Miloš Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety, kdy ho volilo 2,85 milionu občanů.

17.01 Do volebního štábu nově zvoleného prezidenta dorazil premiér Petr Fiala (ODS). Řekl, že ve volbách zvítězila »snaha spojovat« a »říkat lidem pravdu«. Spolu s Pavlem ocenili, že do Fora Karlín dorazila slovenská prezidentka Čaputová. Fiala zkritizoval druhou stanu, že přejímala rétoriku »extréminstických stran«.

16.58 V Moravskoslezském kraji, stejně jako v Ústeckém, zvítězil Andrej Babiš. Ve druhém kole mu odevzdalo hlas 53,07 procenta zúčastněných voličů. Ostatní kraje mají vítěze Petra Pavla.

16.55 Sečteno 99,98 % – rozdíl je markantní: 58,31:41,68 % hlasů. Babiš ale přeskočil hranici 2,4 milionu hlasů. Pavel každopádně získal více hlasů než Miloš Zeman při svých obou výhrách, rozdíl mezi oběma finalisty v počtu hlasů je již téměř milionový.

16.51 Končící hlava státu Miloš Zeman blahopřál Petru Pavlovi k vítězství v demokratických volbách. Současně mu popřál, aby byl dobrým prezidentem České republiky. Zdravici zveřejnil na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

16.44 Překvapení na pódiu ve Foru Karlín – dorazila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Prohlásila, že vítězství Pavla je vítězstvím naděje. Slušnost a pravdomluvnost podlle ní mohou vítězit i v politice.

16.24 Expremiér Andrej Babiš zvítězil v Ústeckém kraji – získal 54,47 procenta hlasů.

16.20 Andrej Babiš na tiskové konferenci zásadně odmítl, že by dělal negativní kampaň. Voliče vyzval, aby přišli k dalším volbám a podpořili hnutí stejným počtem hlasů, jaký získal on v prezidentské volbě. To je téměř 2,4 milionu hlasů. Předseda ANO očekává, že ho Pavel jako prezident ke spolupráci osloví, pokud chce společnost spojovat.

16.11 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová blahopřála Petru Pavlovi ke zvolení novým českým prezidentem. Na Twitteru napsala, že se těší na spolupráci, společná setkání a iniciativy. Pavlovi blahopřál také slovenský premiér Eduard Heger. 

16.05 Neúspěšný kandidát Andrej Babiš dorazil do svého volebního štábu. Uznal porážku, ale konstatoval, že »dosáhl famózního výsledku«. Nic prý nekončí, hnutí ANO bude nadále pracovat pro občany České republiky.

15.55 V počtu hlasů se podle Pavla odrazila deziluze z politiky, kterou představovali Miloš Zeman a Andrej Babiš. Češi musí podle Pavla řešit problémy jako jedno společenství, i když je rozdělila právě skončená prezidentská kampaň, několik souběžných krizí, ale také politika, která se podle něj v poslední době vyznačuje konfrontací, vzájemným osočováním a hledáním důvodů, proč něco nejde. Místo toho chce v budoucnu hledat společná řešení.

15.50 Sečteno 96,61 procenta hlasů. Petr Pavel vede v poměru 57,77 %: 42:22 %.

15.48 Ve štábu generála Pavla se zpívá česká hymna. Hlavním interpretem je Ondřej Ruml.

15.40 Petru Pavlovi pogratuloval i další neúspěšný kandidát z prvního kola. »Referendum o A. Babišovi dopadlo dobře. Občané ČR jednoznačně odmítli populistickou politiku lži a nenávisti. Gratuluji novému prezidentovi k úspěchu a doufám, že vnese do české společnosti řád a klid,« uvedl senátor Marek Hilšer.

15.35 Petr Pavel na bríninku poděkoval nejen svým voličům, ale i těm, kdo ho nevolili. Uvedl, že nevidí v této zemi vítězné ani poražené voliče, protože »vyhrály hodnoty«.

15.21 Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci na Úřadě vlády pogratuloval Petru Pavlovi ke zvolení a prohlásil, že je rád, že se i potřetí podařilo porazit Andreje Babiše. Poraženého kandidáta zkritizoval, že přejal rétoriku »extrémních stran«. Jmenoval například komunisty.

15.18 Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále podle propočtů ČTK z průběžných volebních výsledků porazil bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Vítěz Pavel má zatím 56,32 procenta hlasů.

15.15 Andrej Babiš na svém Facebooku poděkoval voličům: »Děkuji všem, kdo jste šli volit. A zvlášť vám, kteří jste mi prokázali čest tím, že jste mi dali hlas ve druhém kole. Moc si vážím vaší podpory.«

15.14 Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová při příjezdu do štábu Andreje Babiše uznala, že to vypadá na výhru Petra Pavla.

15.12 Forum Karlín, kde sídlí volební štáb Petra Pavla, jásá, kdy vidí graf ukazující, že Andrej Babiš vyhrává, a to jen těsně, pouze v jednom jediném kraji – Moravskoslezském. Ty ostatní ovládl generál v. v.

15.09 Sečteno 70 procent volebních okrsků: nůžky se stále rozevírají. Pavel šplhá k 56 procentům hlasů.

15.05 Senátor a kandidát z prvního kola voleb Jan Fischer pogratuloval Pavlovi k vítězství. »Mám radost, že budeme mít slušného prezidenta, za kterého se nebudeme muset stydět! Srdečně gratuluji,« napsal Fischer na sociální síti.

15.00 Rekordní počet českých voličů přišel odevzdat hlasy ve druhém kole českých prezidentských voleb na ambasádu v Bruselu. V jediné volební místnosti v Belgii hlasovalo 1474 lidí, zatímco v prvním kole dorazilo 1269 voličů. 

14.58 Sečtena polovina okrsků – náskok Petra Pavla už je desetiprocentní. 55:45 %.

14.55 »V malých okrescích vždy vyhrával Miloš Zeman, takže jsem čekal, že v tenhle moment bude mít víc hlasů Andrej Babiš. Myslím, že to něco ukazuje,« konstatoval při příchodu do štábu hnutí ANO poslanec Patrik Nacher.

14.50 Exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová řekla v rozhovoru pro Českou televizi, že »i zítra vyjde slunce«, a doufá, že nový prezident bude stmelovat.

14.45 »Vrátili jsme srdce na Hrad!« uvedla na svém Twitteru Danuše Nerudová.

14.42 Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro televizi CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude 58,01 procenta odevzdaných hlasů. Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš bude mít podle prognózy 41,99 procenta hlasů. Prognóza vychází z průběžných výsledků voleb po sečtení hlasů z 6,66 procenta okrsků. Také podle predikce společnosti Blindspot AI by byl po sečtení desetiny okrsků zvolen Pavel, měl by podle této predikce získat 58,41 procenta hlasů.

14.40 Už jsme na dvaceti procentech sečtených hlasů. Náskok Petra Pavla roste, byť pomalu. Dá se očekávat, že ve velkých městech bude mít ještě větší podporu, a tak šance Andreje Babiše na zvolení klesají.

14.35 Deset procent sečtených okrsků – znamená poměr 53:47 procenta. Je to překvapivé, protože se očekává, že na počátku povede Babiš.

14.30 Od počátku sčítání vede Petr Pavel. V momentě, kdy je sečteno 5 procent okrsků, vede Pavel v poměru 52:48 procenta hlasů.

14.18 Dorazily první výsledky.

14.00 Začalo sčítání hlasů.

13.40 Petr Pavel dorazil do svého volebního štábu v pražském Karlíně zhruba 20 minut před uzavřením volebních místností. Ve stručném rozhovoru pro média nechtěl odhadovat, zda se mu podařilo přesvědčit dostatek voličů, aby byl zvolen hlavou státu. Odkázal na to, že bude jasno za hodinu nebo dvě.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy