Home Zahraničí Orbán tvrdí, že EU vyhrožovala »Armageddonem«, aby si vynutila hlasování o pomoci...

Orbán tvrdí, že EU vyhrožovala »Armageddonem«, aby si vynutila hlasování o pomoci Ukrajině

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Viktor Orbán tvrdí, že ho Brusel vydírá, aby schválil záchranný balík 50 miliard eur pro Ukrajinu, proti němuž se euroskeptický maďarský premiér ostře postavil, upozornil server POLITICO.

Minulý víkend se objevily informace, že dokument nejmenovaného úředníka Rady EU stanovil opatření namířená proti maďarské ekonomice, pokud Orbán neschválí balíček pomoci Ukrajině, který bude projednáván na summitu lídrů EU koncem tohoto týdne.

V rozhovoru pro francouzský týdeník Le Point zveřejněném v úterý Orbán uvedl, že plán je »jako vyděračský manuál«, který by Maďarsko vystavil »masivní finanční blokádě«.

»Pak by Maďarsko postihl Armageddon,« dodal.

Premiér uvedl, že »nepochybuje« o tom, že dokument, o němž informoval deník Financial Times, je autentický. »Jak znám Brusel, jsou toho schopni,« řekl.

Orbán se zapojil do napjatých jednání, aby si vymohl ústupky od zbytku bloku výměnou za podporu balíčku pomoci Ukrajině, který jako jediný evropský lídr na prosincovém summitu odmítl.

Navrhovaný finanční balíček by čerpal peníze z rozpočtu Evropské unie – to znamená, že vyžaduje jednomyslný souhlas vedoucích představitelů EU, včetně toho maďarského.

Maďarsko následně nabídlo rozdělení finančních prostředků do ročních tranší – tento návrh by Budapešti fakticky umožnil každoročně blokovat financování Ukrajiny ze strany EU.

Orbánova taktika dráždí evropské kancléře, kteří by mohli uvažovat o zbavení maďarského vůdce hlasovacích práv – maďarský lídr však neustupuje.

»Na maďarském postoji k tomuto tématu se nic nezměnilo,« prohlásil Orbán, který se kvůli svému odporu k podpoře Ukrajiny ze strany bloku dostává mezi lídry EU do stále větší izolace.

»Maďarsko jako suverénní stát je proti této změně rozpočtu,« řekl Orbán.

»Snaží se nás přesvědčit, pak na nás vyvíjejí nátlak, pak nás vydírají, aby nás donutili se k nim připojit. Je velmi těžké zůstat v této rodině sám,« dodal premiér.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

  1. „….dokument NEJMENOVANNÉHO úředníka Rady EU stanovil opatření namířená proti maďarské ekonomice,…..“
    ——V nadpisu je zjevná LEŽ. Peníze z EU jsou používány , zejména Britskými feudály, bankéři,obchodníky a velkostatkáři a některými kapitalisty z USA k válce proti Ukrajincům, k okupaci Ukrajiny a k její transformaci na KOLONII USA a Britanie.
    ….Je pozoruhodné jak často se objevují v propagandě slova: NEJMENOVANÝ, pravděpodobně, údajně, možná, expert, špičkový a pod.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here