Pět základních rad pro štíhlou linii. To je potřeba vědět!

Není to tak dávno, co jsme zde psali, že nejlepší dieta je žádná dieta. A to je také pravda! Ale co když se žena či muž chce postavit před zrcadlo a nezavírat oči hrůzou před rozměry Věstonické Venuše či »pivním pupkem«? A o zdravotních hlediscích ani nemluvě? Není to tak těžké, jak se na první pohled zdá. Stačí dodržovat těchto pět základních pravidel – a uvidíte, že to půjde. I bez zázračných diet, kterými je doslova zaplaven (nejen) internet.

1. Dostatek pohybu

Nedávno prohlásila jedna kolegyně, když jsme skloňovali téma, jak zhubnout, že základní je mít dostatek pohybu. Jenže druhá na to opáčila, že jakmile se toto dočte v nějakém textu, okamžitě číst přestává. Je nám to jasné. Těžko chtít v dnešní uspěchané době, kdy člověk tráví většinu času v zaměstnání, aby unavený jedinec našel ve svém programu čas a chuť na posilovnu, běhání v parku nebo jinou sportovní aktivitu. Ono ale nemusí být hned tak »zle«. Stačí například nejezdit výtahem, nýbrž chodit po schodech. Dobré je vyjít nahoru i eskalátory v metru. Když to jde, nejezdit autem či MHD, ale dojít na místo určení po svých. A víkend netrávit u televize, ale aktivní činností. Stačí pouhá procházka s rodinou, pohybová hra s dětmi nebo vnoučaty či venčení psa. I takhle málo postačuje, divili byste se!

2. Zdravý jídelníček

Není ideální, když si řeknete, že prostě a jednoduše nebudete jíst po páté hodině odpolední. Ani to ničemu nepomáhá. To pak spíš hrozí, že před usnutím podlehnete příkazu kručícího břicha a vyluxujete ledničku. Mnohem lepším receptem je jíst – pravidelně a zdravě. Minimálně pětkrát denně, po malých porcích, a klidně i večer, když budete jíst to správné. Základem jídelníčku by měly bít kvalitní bílkoviny, ovoce a zelenina. A třeba o tom, jak si vychutnat zeleninu, i když to není zrovna váš šálek čaje, jsme psali zde.

Nejhorší jsou dorty, koláče nebo buchty, které obsahují kalorie v podobě jednoduchých tuků a cukrů. Ty je třeba nahradit vhodnější variantou – tou může být například čekankový sirup, který se dá sladivostí přirovnat ke klasickému cukru, ale ve skutečnosti má nižší cukerný obsah a vysoký podíl rozpustné vlákniny.

Variantou je i nahrazení části mouky proteinem, čímž se zvýší obsah bílkovin a sníží obsah sacharidů. Doporučuje se nahradit cca čtvrtinu mouky – vyšší obsah by se mohl odrazit na konzistenci.

Zdravé sacharidy získáte například z ovoce – a právě to si můžete dopřát plnými hrstmi večer u filmu. Je to stokrát lepší než ukusovat kalorické bomby, jimž se říkává velmi vtipně a výstižně »furttožery« – brambůrky, oříšky, tyčinky…

3. Správné »baštění«

Když jíte, neházejte to do sebe jako pohádkový Otesánek. Jezte pomalu. Čím rychleji to do sebe hodíte, tím hůře. Mozek si totiž uvědomí, že je žaludek najeden, až později. I proto budete mít při kvapné konzumaci neustále pocit hladu, a tím toho spořádáte mnohem více. Půjde vám to nejen na »faldy«, ale navíc i do peněz. A s ohledem na současnou drahotu to určitě není žádoucí…

Mějte na paměti, že žaludek je velký jako vaše dvě pěsti, právě tolik jídla byste měli sníst v jedné porci!

A ještě maličkost: i když něco sladkého upečete nebo si koupíte – dejme tomu – kalorické sušenky, doporučujeme je rozdělit do co nejvíce porcí. Třeba je zabalit do alobalu nebo papírového sáčku. Když rozbalíte jedno balení, nebudete mít pocit, že na vás v onom balení čekají další kusy – a ošálíte tím mysl. Dobrá rada, věřte nám!

4. Pitný režim. I ten »nepitný«

Když zadržujete vodu v těle, kilogramy jdou okamžitě nahoru jako rtuť teploměru v letních měsících. Jak je to možné? Tím, že nedodržujete pitný režim. Pakliže málo pijete, tělo si začne dělat zásoby vody, a čísla na váze, jakmile se na ni postavíte, porostou. Je potřeba denně vypít minimálně dva litry tekutin, a to v pravidelných dávkách. Nejlepší je čistá voda, rozhodně nepreferujte sladké limonády. Dobrý je i hořký čaj či minerálka.

A alkohol? To je také kalorická bomba. Zvláště navečer před spaním. Jednak obsahuje tzv. prázdné kalorie, které značně zvýší konzumentovi energetický denní příjem, ovšem bez, byť jen malého, obsahu živin a prospěšných látek. A druhak platí, že když člověk pije, ztrácí zábrany. A to se to pak zobe jeden oříšek za druhým! Nebo se hned objednává knedlíček či buřtík, pokud sedíte v nějaké pěkné hospůdce. Ne nadarmo zpívá skupina Alkehol, že »pivo dělá hezká těla«.

5. Psychická pohoda

A na závěr to nejdůležitější. Pokud jste v pohodě psychicky, tělo to pozná. A hormony štěstí souvisejí i s tím, jak vypadá číslo, když se postavíte na váhu. Jen málokdo, kdo je ve stresu, hubne. Spíše mu hormony radí, aby nějak dodal tělu pocit spokojenosti a radosti – nu, a kde jinde ho získat než tím, že se pořádně najíte? Ano, jak se říkává, obalíte si tím nervy – ale bohužel také jiné orgány.

Takže – rada je jasná. Dejte si dohromady rodinný i pracovní život. Najděte si co nejvíce času na své blízké, na relaxaci, na vaše koníčky. A koneckonců – nejlepší pohyb je ve dvou, když jste zamilovaní. To už se sice při čtení těchto řádků poněkud červenáte, ale je pravda, že když je citový život v pořádku, bývá i tělo nejšťastnější. A to je základ!

Marcela Špičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy