Počet případů covidu stoupá, hospitalizovaných ale dál ubývá

Počty případů covidu v Česku rostou druhým týdnem, předtím od začátku března klesaly. Za uplynulých sedm dní odhalily laboratoře 2160 nových případů nákazy koronavirem, což je v mezitýdenním srovnání asi o 360 víc. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

O zrychlování epidemie svědčí i reprodukční číslo, které se v posledních dnech drží nad hodnotou jedna. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 ale dál ubývá, ve čtvrtek jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 94, o 13 méně než před týdnem.

Denní počty nově nakažených byly v uplynulých sedmi dnech v mezitýdenním srovnání každý den vyšší, třikrát překonaly 400. Testů přitom bylo o necelé 2000 méně, laboratoře jich za uplynulý týden provedly kolem 27 000. Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře v Česku přes 3,9 milionu případů covidu. K tomu ministerstvo eviduje celkem 265 390 podezření na opakovanou nákazu.

Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 20 nově nakažených za poslední týden, před týdnem mělo incidenční číslo hodnotu 13. Rozdíly mezi kraji jsou značné. Nejvyšší incidence je v Praze, kde stoupla na 51. Následují Plzeňský kraj s incidencí 28 a Středočeský kraj v přepočtu s 21 pozitivními za poslední týden. Nejméně se nyní nákaza šíří ve Zlínském kraji a na Vysočině, kde je incidence na hodnotě 11.

S prokázaným onemocněním covid-19 v Česku dosud zemřelo 40 307 lidí. Za posledních sedm dní bylo úmrtí s covidem pět, v předchozím týdnu to bylo o jednoho více. Údaje se při dalších aktualizacích ale ještě mohou měnit.

Stále platí, že nejúčinnější ochranou proti onemocnění je očkování. »Očkování je zcela zásadní záležitost, zachraňuje stovky životů,« řekl novinářům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Bohužel nadále dochází k poklesu očkování. V posledních sedmi dnech se nechalo proti covidu očkovat zhruba 7500 lidí. V mezitýdenním srovnání je to pokles asi o 2400 očkovaných, zpětně se ale mohou čísla ještě zvýšit. Největší zájem je dlouhodobě o posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.

O koronaviru by měli rozhodovat odborníci

Ministr na dnešní tiskové konferenci informoval o hlavních cílech jeho úřadu v průběhu českého předsednictví EU. Jednat chce o společném postupu v dalších protikoronavirových opatřeních. »Náš návrh je, že je na čase ukončit politické rozhodování o viru a pokorně přijmout odborná doporučení odborníků,« řekl Válek. Prosazovat chce očkování pravidelně v srpnu až září, aby lidé byli nejvíc chránění v říjnu až únoru, kdy vlna epidemie kulminuje. V nemocnicích a ordinacích a ve veřejné dopravě odborníci podle Válka doporučují nošení respirátorů.

»Bezesporu není vhodné provádět nějaké plošné lockdowny, zákazy, protože efekt se ukázal jako nedostatečný,« dodal. Neměly by být podle něj žádné restrikce pro neočkované nebo covid pasy.

Podle týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o nových mutacích budou v Česku zřejmě postupně dominovat nové podvarianty koronaviru omikron BA.4, BA.5 a BA.2.12.1. Odborníci, například z německého Kochova institutu, zatím teprve mapují, jaký průběh nemoci tyto varianty způsobují. Zřejmě ale proti nim budou méně chránit dřívější prodělání nákazy i očkování.

»Bude to znamenat rychlé šíření další vlny covid-19, které může dokonce začít i dříve, než jsme původně předpokládali,« sdělil ČTK předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek, který je také šéfem Národního institutu pro zvládání pandemie, radícího ministrovi zdravotnictví.

»Ukazuje se, že prodělaná nemoc variantou omikron nebude zaručoval dostatečnou ochranu před variantou BA.4 a BA.5. Podobně to sníží účinnost vakcíny, proto bude mít zásadní význam podzimní očkování,« uvedl. Pro další období podle něj bude třeba také změna složení vakcíny, která byla vyvíjena na původní variantu v roce 2020.

V současné době tvoří původní varianty omikronu podle sekvenací zhruba 92 procent a osm procent jsou varianty delty a nové subvarianty omikronu. Nových variant byly zatím zachyceny jen jednotky, k testování se ale dostává malý podíl ze vzorků od pozitivně testovaných. I testů je teď řádově méně než v únoru, kdy poslední vlna epidemie už ustupovala. Podobně jako ostatní viry napadajících dýchací cesty se i koronavirus v létě šíří méně.

Nové subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 byly zachyceny počátkem letošního roku v Jižní Africe, která se sekvenacím koronaviru podrobně věnuje. Varianta BA.5 stojí za současným nárůstem počtu nových případů v Portugalsku, kde nyní tvoří přes 80 procent nových případů. Varianta BA.2.12.1, která se vyvinula z varianty beta, dříve označované jako britská, převládla během měsíce v USA.

Zatím laboratoře v ČR potvrdily sedm případů BA.4, čtrnáct BA.5 a šest BA.2.12.1. Všechny nové podvarianty covidu-19 omikron jsou podle dosavadních sledování nakažlivější než delta a předchozí varianty, způsobují ale mírnější průběhy nemoci.

(jad, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy