Poláci rozmístili na hranicích odstřelovače, Němci se tam bojí jezdit na dovolenou

Polsko rozmístilo na hranicích s Běloruskem odstřelovače kvůli obavám, že zde umístěné jednotky Wagnerovců budou pomáhat v přechodu hranic migrantům, uvedlo velení polské armády.

Vládní zmocněnec pro bezpečnost polského informačního prostoru Stanislav Żaryn uvedl, že situace na hranicích zůstává napjatá a »skupiny agresivních cizinců denně napadají polské pohraničníky«.

»Bělorusko přivádí na hranice nelegální migranty a poskytuje jim vybavení, které jim umožňuje překonávat ploty – stupačky, kameny, cihly a dlažební kostky k útokům,« uvedl Żaryn.

Již dříve polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že »situace se stává ještě nebezpečnější«, protože více než 100 wagnerovců se přesunulo směrem k Suwalskému koridoru. Morawiecki poznamenal, že »bojovníci SVS Wagner obdrželi uniformy běloruských pohraničníků a pravděpodobně pomohou migrantům dostat se na polské území a destabilizovat situaci v Polsku«.

Více než polovina Poláků (50,6 %) považuje přítomnost skupiny Wagner v Bělorusku za hrozbu pro bezpečnost Polska, odhalil průzkum laboratoře IBRiS pro deník Rzeczpospolita.

Bojí se i němečtí turisté

To, že někteří ruští bojovníci v Bělorusku byli převeleni k hranicím s Polskem a úřady země vyjadřují znepokojení a uvádějí vojáky do pohotovosti, vyvolává strach i u některých německých turistů, kteří si oblíbili polská pobaltská letoviska.

Adam Hock, který spravuje hotel Shuum v polském Kolobřehu, který se nachází na pobřeží Baltského moře 100 kilometrů od německých hranic, pro deník BILD uvedl, že němečtí turisté se letos možná záměrně vyhýbají cestám do Polska kvůli obavám z Wagnerovců v Bělorusku a války na Ukrajině. Podle jeho údajů je letos v Kolobřehu o 38 procent méně zahraničních turistů než dříve, a to bývali především Němci. »Kde jsou Němci?« se Hock. »Nevíme přesně, co je důvodem: zda se bojí války na Ukrajině, nebo jde o inflaci,« pokračuje hoteliér. Je přesvědčen, že Polsko zůstává výnosnou a bezpečnou dovolenkovou destinací.

I běloruský prezident bojovníci skupiny Wagner údajně přesunuli k polským hranicím. »Najednou, jak jsem nedávno slyšel, Polsko zuří, že sem údajně přichází nějaký oddíl, až 100 lidí. Žádný oddíl Wagnerovců o 100 lidech se sem nepřesunul. A pokud se sem přesunuli, tak jen proto, aby předali bojové zkušenosti brigádám, které jsou soustředěny v Brestu a Hrodně,« řekl prezident Běloruska.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy