Home Pel mel Věda a příroda Poprvé data z pádu tělesa ještě před srážkou se Zemí

Poprvé data z pádu tělesa ještě před srážkou se Zemí

Složený snímek bolidu EN210124_003238 z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách FOTO - Astronomický ústav AV ČR

Zánik malé planetky 2024 BX1 západně od Berlína 21. ledna 2024 zachytily kamery Evropské bolidové sítě. »Je to poprvé, kdy máme kompletní data k pádu tělesa meziplanetární hmoty pozorovanému ještě krátce před srážkou,« vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Potvrdil, že krátce po půl druhé ráno středoevropského času v noci ze soboty na neděli 21. ledna byl vidět z celého našeho území, nejlépe však z jeho severní části, velmi jasný bolid, který upoutal pozornost, a to i přes pokročilou noční hodinu, mnoha náhodných svědků. »Jeho jasnost byla natolik velká, že byl pozorovatelný nejen od nás a Německa, kde západně od Berlína byla jeho atmosférická dráha, ale z celé střední Evropy (z míst, kde v tu dobu bylo jasno). Velkou výjimečností tohoto mimořádného bolidu bylo, že byl způsobem tělesem, které bylo objeveno maďarským astronomem K. Sarneczkým přibližně tři hodiny předtím, než se srazilo se Zemí. Jeho kolizní dráha byla následně potvrzena pozorováními na dalších dvanácti evropských observatořích a přibližně 90 minut před srážkou byla tato informace zveřejněna na sociálních sítích. Správně bylo předpovězeno místo a čas srážky, tedy západně od Berlína přibližně půl hodiny po půlnoci světového času. Někteří pozorovatelé tak mohli spatřit tento výjimečný astronomický úkaz cíleně na základě této předpovědi. Všem, kteří nám svá pozorování zaslali, děkujeme. V tomto případě dopadly na zem také meteority,« uvedl Suchan.

Vysvětlení, co tento úkaz způsobilo, najdete zde.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here