Přijdou Britové o tradiční fish and chips? Putin jim může tuto »pochoutku« zatrhnout

Jeden z nejoblíbenějších britských pokrmů je ohrožen kvůli plánu Kremlu zrušit desítky let starou dohodu, která umožňuje britským lodím lovit v ruských arktických vodách, informoval deník Daily Mail.

Britská plavidla smějí lovit podél pobřeží ruského poloostrova Kola v Barentsově moři a východně od mysu Kanin Nos již téměř 70 let – a to platilo i v době vrcholící studené války.

Obrovské množství tresky obecné a tresky skvrnité prodávané ve fish and chips stáncích po celé zemi pochází tradičně z těchto vod – podle údajů britského rybářství bylo jen v loňském roce v Barentsově moři vyloveno neuvěřitelných 566 784 tun tresky obecné.

Nyní však Vladimir Putin údajně vyhlásil Spojenému království válku v oblasti rybolovu a jeho vláda podpořila návrh zákona, podle kterého by Rusko odstoupilo od dohody z roku 1956 a zakázalo Británii lovit její oblíbené tresky, píše list.

Návrh je reakcí na rozhodnutí Británie uvalit na Moskvu sankce kvůli válce na Ukrajině a mohl by znamenat, že ruské válečné lodě budou použity k odstrašení britských plavidel.

Dohodu o rybolovu mezi Spojeným královstvím a SSSR podepsali 25. května 1956 v Moskvě náměstek sovětského ministra zahraničí Vasilij Kuzněcov a velvyslanec Spojeného království v SSSR William Hayter.

Dohoda vedla k prudkému nárůstu britského rybolovu v Barentsově moři a v roce 1961 britská plavidla v regionu vylovila 158 000 tun tresky obecné.

O devět let později se tento objem zvýšil na 181 000 tun, protože v důsledku tresčích válek došlo k omezení výlovů v okolí Islandu a od té doby tento region zajišťuje obrovské množství tresek pro britský trh.

Podle listu Izvestija se však Putin chystá dohodu z dob studené války »vypovědět«. »Rusko zakáže Británii lovit ryby ve vodách Barentsova moře,« uvádí se v reportáži. »Jedná se o první vypovězenou mezinárodní dohodu o potravinách. Vláda již tento zákaz schválila.«

Tento krok, který ještě musí potvrdit parlament, může znamenat, že Rusové použijí válečné lodě, aby odradili všechny britské trawlery, které budou v těchto vodách lovit.

Ruské ministerstvo zemědělství předpokládá, že zákaz nebude mít na ruskou ekonomiku významný dopad. »Vypovězení dohody nebude mít pro Rusko závažné zahraničněpolitické a ekonomické důsledky,« uvedlo ve zprávě.Předseda Všeruského rybářského svazu German Zverev prohlásil, že dohoda z roku 1956 je jednostranná a pro Moskvu nepřináší žádné výhody.

Moskva uvedla, že k těmto krokům přistupuje poté, co Velká Británie v březnu 2023 vyloučila Rusko z obchodního statusu »nejvyšších výhod«. Rusko pak rozladilo zejména dodatečné 35procentní clo na dovoz některého ruského zboží, včetně mědi a vodky.

Británie uvedla, že se tak stalo s cílem »způsobit maximální škody ruské ekonomice a zároveň minimalizovat negativní důsledky pro Spojené království«.

Arktida, kdysi zamrzlá divočina, se rychle stává horkým místem geopolitických manévrů, především kvůli neuvěřitelným zásobám zdrojů ukrytých pod ledem.

Ustupující ledové příkrovy odhalily obrovské zásoby životně důležitých zdrojů – americká geologická služba odhaduje, že v Arktidě se nachází přibližně 90 miliard barelů (zhruba 15 %) neobjevených konvenčních světových zásob ropy a přibližně 40 miliard barelů (zhruba 30 %) neobjevených konvenčních zásob zemního plynu.

V oblasti se rovněž nacházejí tolik potřebné minerály vzácných zemin, které jsou nedílnou součástí výroby moderních baterií a mikročipů.

Kromě toho by rostoucí dostupnost stávajících obchodních tras, jako je Severní mořská cesta (NSR), nebo potenciální nové trasy, jako je Transpolární mořská cesta (TSR), mohla výrazně zkrátit dobu přepravy a snížit spotřebu paliva.

Například vzdálenost ze severozápadního evropského přístavu na Dálný východ po NSR je téměř o 40 % kratší než tradiční trasa přes Suezský průplav. A tání arktického ledu znamená, že více lodí se zesílenými trupy bude moci proplouvat oblastmi, které byly v minulosti nepřístupné.

Obrovské území kolem severního pólu – včetně velké části transpolární mořské cesty, která by se v budoucnu mohla stát tepnou světového obchodu – je proto otevřeno volné plavbě, rybolovu, průzkumu zdrojů a přeletům všech stran, což otevírá dveře potenciálně násilnému konfliktu o kontrolu a vliv v těchto oblastech, jakmile se stanou přístupnými, varoval list.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy