Princip jedné Číny? Vládní politici jednají v rozporu s Ústavou ČR!

AKTUALIZOVÁNO

Na rozdíl od jiných zemí Čínská lidová republika nikdy nehovořila o České republice jako o nepřátelském státu, nikdy se nesnížila k tomu, že by vypustila nějakou pomluvu vůči nám. Vždycky jenom rázně reagovala na to, že by naši ústavní činitelé měli dodržovat princip jedné Číny, protože oni také respektují naši územní celistvost. To je jedna z myšlenek z dnešní debaty na téma Princip jedné Číny a jeho úmyslné porušování ústavními činiteli pod vlivem politiky NATO a USA, kterou uspořádal iportaL24.cz za účasti představitelů stran a hnutí, které mají jiný, než ten »oficiální« názor.

Předseda Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěch Filip se pozastavil nad kroky českých ústavních činitelů, kteří svými zahraničními cestami nedodržují princip jedné Číny. »Když si uvědomíme ústavní slib člena české vlády a představitelů parlamentu, že budou respektovat Ústavu a zákony České republiky, toto je krok, který jsem už několikrát připomenul, že je v rozporu s ústavním slibem, ale je evidentní, že současná politická reprezentace si neváží sama sebe, protože jí nedělá problém porušit vlastní slib, není schopna dodržovat mezinárodní právo a závazky, nebo jejich obsah nezná. Tím vytváří prostředí, které zhoršuje postavení České republiky v mezinárodně právní soutěži. Jak je možné, že z toho nikdo nevyvodil žádný závěr? Minimálně by tak měl učinit premiér, který tak ale neučiní, protože trpí obdobné kroky jiným členům vlády, kteří se účastní jednání Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Nikdo z nich to ve svém programu neměl, proto jsou takové kroky nelegitimní. Je to vytváření nepřátelských vazeb a pokusy, aby Česká republika vlastně podpořila separatismus. V tomto ohledu je tedy toto porušování smlouvy zcela zásadní a nejde jenom o selhání, ale i o zneužití pravomoci toho konkrétního veřejného činitele, které by mělo být zkoumáno když ne teď, tak po volbách orgány činnými v trestním řízení,« řekl Filip.

Předseda Nespokojených z. s., a premiér České republiky 2005-2006 Jiří Paroubek řekl, že současná exekutiva z pravicových vládních stran jde ve vztahu k Číně a Tchaj-wanu naprosto identicky na politiku, kterou prosazují Spojené státy americké. »Čeští představitelé jsou jakýmisi předskokany amerických představitelů, kteří jedou na Tchaj-wan. Je potřeba brát reálie takové, jaké jsou. Čína je druhým největším obchodním partnerem České republiky, Tchaj-wan třicátým druhým. Čínská lidová republika vnímá jako provokaci, pokud dojde k návštěvě tzv. ministra zahraničí Tchaj-wanu – to je úplně zbytečné. Pokud česká vláda připravuje návštěvu tzv. prezidenta Tchaj-wanu v Praze v závěru roku, může jít o jakési rozloučení této administrativy, protože začátkem příštího roku jsou na Tchaj-wanu volby a současná opoziční strana Kuomintang má k Číně naprosto jiný vztah. Pak možná odpadnou důvody k cestám části politické scény, až se to cestou voleb vyřeší víceméně samo,« uvedl Paroubek.

Místopředseda KSČM Milan Krajča, který v dubnu pobýval poněkolikáté v Číně, krátce shrnul historii Čínské lidové republiky a území Tchaj-wanu, které jen v období čínsko-japonské války bylo okupováno Japonskem. »KSČM plně podporuje princip jedné Číny, velice tvrdě jsme proti jiným koncepcím. Názory dnešních vládních sil na Tchaj-wanu nejsou na pozicích jedné Číny, ale to neznamená, že to je jediný názor mezi obyvateli Tchaj-wanu. Například Kuonmitang, strana, která stála za vznikem systému, který dnes na Tchaj-wanu je, stojí na pozicích jedné Číny,« řekl Krajča.

Předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová uvítala, že iportaL24.cz uspořádal diskusní setkání představitelů stran a hnutí, které mají jiný, než ten »oficiální« názor. »Říká se, že děti a starci nelžou. Ale nedávno jeden stařec řekl, že prezident Číny je diktátor. Já pevně doufám, že po tomto faux-pas už znovu nebude americkým prezidentem, a stejně tak ani Tchaj-wan nebude samostatnou zemí,« uzavřela své vystoupení Volfová.

»Platí-li, že trend ústupu USA z piedestalu je uskutečňován, a podíváte-li se na země BRICS, tak pochopíte, že to, co Čína s Ruskem provádí, je hodinářská práce v rámci mezinárodních vztahů. Pokud si vzpomeneme na smlouvu 4+2, že Východní Německo není součástí Německa, jsme na tom samém,« dodal zahraniční expert České strany národně sociální Jaroslav Dvořák.

»Naši nejvyšší státní úředníci se chovají jako malé děti. Stejně, jako vůdce té party, který řekne, když ty děti vymyslí tu největší šílenost, tak ty děti pošlou toho nejblbějšího. A řeknou mu: ‘Udělej to!‘ A pak čekají, co to udělá… « řekl místopředseda strany DOMOV Radek Nováček.

Zbyšek Kupský

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Čína není zrovna demokratická země, ale dělá to dobře a oproti tomu našemu globalismu a řiťolezectví vede vlasteneckou politiku!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy