Radim Fiala: Valorizace důchodů není důvod pro legislativní nouzi

Vláda Petra Fialy (ODS) připravuje důchodovou reformu, jejíž součástí má být i zvýšení věku odchodu do důchodu na 68 let. Opozice už nyní takový krok rozhodně odmítá. Nedílnou součástí jakékoli důchodové reformy, která většinou u pravicových vlád končí jenom zvýšením věku odchodu do důchodu, by měla být i jasná prorodinná politika. To je strašně důležité, ale to v žádné důchodové reformě obsaženo není, řekl v rozhovoru pro iportaL24.cz předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

V Poslanecké sněmovně jste společně s hnutím ANO v opozici. Jak byste popsal vaši spolupráci?

Spolupráce podle mého názoru funguje dobře, protože pro obě hnutí je nejdůležitější co nejvíc přibrzdit současnou asociální vládu. Společně se domlouváme, koneckonců to bylo vidět při projednávání novely, kterou vládní pětikoalice bere důchodcům část důchodu. Jak poslanci SPD, tak hnutí ANO, se střídali v opoziční práci, řekl bych, že ta spolupráce funguje a že pro nás je nejdůležitější, abychom zastavili tuto pětikoaliční vládu.

Jak vnímáte slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, že bude kvůli vašemu postoji v prezidentské volbě cílit i na voliče SPD?

Myslím si, že to bylo emocionální vyjádření. Jednak proto, že pan předseda Babiš neuspěl v prezidentské volbě, a také proto, že měl problémy ve vlastním poslaneckém klubu, konkrétně s panem Vondrákem, kdy si nedokázal zajistit ani podporu vlastního klubu. Takže já ta vyjádření vidím jako velmi emocionální, zatím se nic takového neděje.

Takže se neobáváte odlivu vašich voličů k hnutí ANO?

Toho se neobáváme vůbec. Jedním z našich hlavních programových cílů je zabránit Evropské unii v jejím »zeleném programu«. Pan předseda Babiš říká, že nám chce přebírat naše voliče vlastně díky tomu, že bude říkat, jak je Evropská unie potřebná. Chce přesvědčit naše voliče o tom, že bez Evropské unie nemůžeme existovat, a to si myslím, že se mu určitě nepovede.

Jak byste charakterizoval snahu vlády snížit mimořádnou červnovou valorizaci penzí?

Je to chybný krok, důchodci a senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin občanů, protože nemají možnost jiného příjmu a musí se rozhodovat, jestli si koupí jídlo nebo léky, nebo zaplatí nájem. Hlavně si ale myslím, že vláda, a to každá vláda, nejenom česká, musí začít šetřit u sebe. To znamená, musí šetřit na ministerstvech, na byrokracii, na obsluze státu apod., protože když se podíváte například na počty státních úředníků a zaměstnanců, tak ty neustále exponenciálně rostou. Samozřejmě vím, že to nejde seškrtat během jednoho roku, to bychom ani nechtěli, ale nějaká koncepce v řízení byrokracie musí existovat a ta bohužel neexistuje. Ale je také spousta dalších možností, kde vzít peníze. Jednou z možností je například zrušení nesmyslných Green Dealů, kde bychom ušetřili spoustu peněz na energiích, my ale budeme teď díky tomu doplácet překupníkům s energiemi stovky miliard korun ročně. Další možností, jak ušetřit, je nezbrojit v takové výši. Dávat na obranu 2 % HDP, je nesmysl, jsou to další stovky miliard ročně. Úplně v pohodě by pak zbylo 19 miliard na valorizaci důchodu seniorů, kteří to prostě potřebují.

Jak si vysvětlujete postup vlády, když už dnes ty miliardy v rozpočtu má?

To je jednoduché, ty peníze potřebuje jinde. Někde je musí sebrat a nejjednodušší je, sebrat je důchodcům. Tady se budu opakovat. Vláda bude peníze potřebovat, aby mohla kompenzovat překupníkům vysoké ceny energie, protože je zastropovala špatně, měla je zastropovat hned u výrobců. Vláda nepřevzala odpovědnost za výrobu, distribuci a cenovou politiku energií v České republice. To je jeden důvod. Další důvod je, že vláda slíbila 2 % HDP na zbrojení, to znamená zhruba 150 miliard ročně, a to si myslím, že je taky mnoho. Třetím důvodem je Ukrajina. Už nyní si půjčujeme peníze na obnovu Ukrajiny, další desítky miliard se vydaly na ukrajinské uprchlíky. To jsou další peníze, které vláda bude potřebovat. Bohužel, čeští občané jsou až nějací třetí čtvrtí v řadě, a to je špatně.

Podle koalice by ponechání valorizace podle nyní platného zákona způsobilo značné hospodářské škody. Vy si to nemyslíte?

O tom, že valorizace důchodu je hospodářská škoda, se nedá vůbec mluvit. Jinak by ale vládní pětikoalice nemohla použít legislativní nouzi, aby tento návrh prohlasovala během krátké doby, proto to musela nazvat hospodářskou škodou. Já si myslím, že to je úplně tristní, do nebe volající, to snad ani nemůžou myslet vážně. My také proto, že novela je schvalována v legislativní nouzi, chceme podat ústavní stížnost. V důvodech, pro které se může legislativní nouze vyhlásit, rozhodně není valorizace důchodů. Česká národní banka už loni v srpnu uvedla, že letos bude inflace kolem 15 až 18 %, takže vláda to věděla, mohla se na to připravit a novelu mohla předložit v řádném legislativním procesu. Místo toho teď valorizaci důchodů nazývají hospodářskou škodou, aby to mohli prohnat rychle v legislativní nouzi. Myslím si, že to je porušení zákona, a my se určitě odvoláme k Ústavnímu soudu.

Ústavní stížnost může podat minimálně 41 poslanců, jste už dohodnuti s hnutím ANO, které ji také chce podat, že vás k ní přibere?

Zatím jsme o tom nemluvili, mluvili jsme jenom o tom, že se ta stížnost určitě podá. S hnutím ANO ale spolupracujeme i na některých dalších věcech, tak jsem přesvědčen, že tu stížnost podáme jako opozice společně.

Hnutí ANO ústy svého místopředsedy Karla Havlíčka připustilo, že systém financování důchodů je v nynější podobě do budoucna neudržitelný. Souhlasíte s tím?

S tím souhlasím. V České republice máme průběžný důchodový systém, to znamená, že dnešní pracující platí na důchody dnešních seniorů. Bohužel v budoucnu těch pracujících bude ubývat a seniorů naopak přibývat, to znamená, že budeme mít na důchody čím dál méně. Proto nedílnou součástí jakékoli důchodové reformy, která většinou u pravicových vlád končí jenom zvýšením věku odchodu do důchodu, aby nemusely platit, by měla být i jasná prorodinná politika. Potřebujeme, aby se rodilo více dětí, které pak v tom průběžném systému budou platit na důchody seniorům. To je strašně důležité, ale to v žádné důchodové reformě obsaženo není. My jsme připraveni k diskuzi o seriózní důchodové reformě, kde tato prorodinná politika jasně musí být. To znamená, že lidé se nesmí bát, že neuživí větší počet dětí, nesmí se bát, že nebudou mít kde bydlet a podobně. Je důležité, aby rostla demografická křivka.

SPD navrhuje například odpustit pracujícím rodinám, které budou mít dvě nebo tři děti, daně z příjmu fyzických osob. Důležité také je, aby mladé rodiny měly přístup k bydlení, musí být startovací byty, protože dneska získat bydlení pro mladé lidi je skoro už nemožné. To všechno jsou věci, které se musí změnit a musí být součástí důchodové reformy. Důchodová reforma by neměla být jenom o věku odchodu do důchodu, ale měla by být o tom, jak zajistíme další finanční prostředky pro seniory za deset, dvacet nebo třicet let. Měli jsme o tom mluvit před deseti lety, mělo se začít něco dělat, jako například v Maďarsku nebo v jiných státech, kde si toto plně uvědomují. Čím dřív se začne prorodinná politika dělat, tím to bude lépe.

Vláda připravuje důchodovou reformu, jejíž součástí má být i navýšení věku odchodu do důchodu až na 68 let. Co o tom soudíte?

Takový návrh rozhodně nikdy nepodpoříme. I když pětikoalice argumentuje tím, že se zvyšuje věk dožití, tak věk dožití rozhodně neznamená to, že lidé jsou schopni pracovat do 68 let. Nedokážu si představit, že by lidé v tomto věku pracovali např. v automobilce u pásu nebo jako řidiči veřejné dopravy. Jsme přesvědčení, že 65 let je maximum, kdy lidé jsou schopni ještě pracovat. Taky mi určitě dáte za pravdu, že najít zaměstnání pro lidi, kteří třeba přijdou o práci ve věku po šedesátce, je velmi složité. Ti lidé už kvůli zdravotnímu stavu nemůžou vzít úplně všechno, kam je úřad práce pošle.

Koneckonců podívejme se do Francie, kde lidé odcházejí do důchodu v 62 letech a vláda jim to chtěla o dva roky zvýšit, jaké jsou tam demonstrace, a u nás jsme už nyní na hranicí 65 let. Hnutí SPD rozhodně pro zvyšování věku odchodu do důchodu nezvedne ruku.

Ve hře jsou i další změny, například změna výchovného, které stát vyplácí od ledna, změna výpočtu valorizace důchodů či změna podpory důchodového spoření. Jak se vám tyto návrhy zamlouvají?

My jsme připravení o těchto návrzích seriózně diskutovat, protože důchody opravdu budou za několik let problém. Nicméně zatím jsme se k té diskusi ještě nedostali, musíme to prostudovat a určitě k těmto návrhům připravíme nějaké naše pozměňovací návrhy.

Ale pokud jde například konkrétně o výchovné, tak s jeho zrušením nebo změnou souhlasit nebudeme. To je přesně to, co říkáme, výchovné je taky součást prorodinné politiky a mělo by zůstat. Mě mrzí přístup pětikoaliční vlády. Já chápu, že potřebuje peníze, každá vláda potřebuje peníze, ale místo toho, aby řekla, že každé ministerstvo přinese úsporu např. 10 % v rozpočtu, tak to bere důchodcům, chce zvyšovat daně a já si myslím, že to je špatná koncepce vlády.

Známé jsou už i další záměry vlády, a to v daňové oblasti. Souhlasíte s možností zrušit celou řadu daňových výjimek? Pro které návrhy by hnutí SPD zvedlo ruku?

To je diskutabilní. V každém případě těch výjimek je přes 300 a každá z nich má nějaké opodstatnění. Takže na to se musíme podívat, ale zatím si myslím, že jsme někde v kroku dvě, tři nebo pět, ale krok jedna, kde vláda musí úplně změnit své myšlení z hlediska výdajové strany rozpočtu, chybí. Vláda se snaží ušetřit na lidech, a to je špatně. Nejdřív se musí začít šetřit na ministerstvech, na byrokracii, na Green Dealu, aby se nám nezvyšovaly ceny energií apod. Vláda neřeší příčiny například zvyšování cen energii. To vzniklo tím, že se začaly zavírat elektrárny, vzniká nedostatek energie a zvyšuje se její cena. Pojďme se vrátit k tomu, co tady bylo před pěti lety, nedělat žádné Green Dealy, na základě toho budeme mít víc peněz a nemusíme brát důchodcům, nemusíme rušit výjimky. Možná by stačilo, jak jsem již říkal, kdyby ministři přinesli úsporu alespoň 10 % ve svých rezortech. Oni musí změnit myšlení, protože faktem je, že schodky 400 miliard bez nějakého výhledu na to, abychom se dostali během krátké doby řekněme tří až pěti let na nějakou černou nulu, jsou katastrofické. Bude to znamenat velký problém v ekonomické a sociální oblasti.

Pokud jde o návrh spojit snížené sazby DPH, jaké je stanovisko SPD?

Zatím bych v DPH nedělal žádné změny, pro jejich spojení SPD nezvedne ruku. Ty sazby mají svoje opodstatnění. V nejnižší sazbě jsou věci důležité pro život občanů, jsou tam některé potraviny, vodné, stočné a další věci k životu důležité. Nevidím zatím důvod, proč tyto sazby spojovat. Jsem přesvědčen, že jediný důvod, proč to chce pětikoalice udělat, je to, že zase vyberou více peněz od občanů.

Nově zvolený prezident Petr Pavel slíbil, že se bude setkávat také s opozicí. Schůzku s představiteli hnutí ANO už absolvoval, je v dohledné době v plánu i schůzka prezidenta se zástupci hnutí SPD?

Nás pan zvolený prezident Petr Pavel neoslovil. Za SPD musím říct, že my jsme připraveni vést s ním demokratický, věcný dialog, pokud to bude znamenat zlepšení situace českých občanů nebo České republiky obecně. Respektujeme přímou volbu, respektujeme jeho zvolení a jsme připraveni kdykoli s ním vést dialog.

Jana Dubničková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy