Home Domácí Řidiče čeká změna bodového systému. Projděte si novinky

Řidiče čeká změna bodového systému. Projděte si novinky

FOTO - ČTK/David Taneček

Jednodušší systém trestných bodů pro řidiče, vyšší pokuty, možnost řídit auto od 17 let pod dohledem či řidičský průkaz na zkoušku. To jsou hlavní změny, které přináší novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválila vláda. Norma by měla platit od příštího roku.

Nynější systém trestných bodů by se měl zjednodušit z pěti sazeb na tři. Nově tedy bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25 000 Kč namísto dnešních až 20 000. Pokud odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 75 000 Kč. Maximální příděl šesti bodů a pokuta 25 000 Kč hrozí vedle alkoholu i za překročení rychlosti o 50, respektive 40 kilometrů v hodině mimo obec a v obci, vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší pětinásobně na 25 000 Kč.

Dále bude platit, že za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz. »Začíná platit princip dvakrát a dost u těch nejzávažnějších přestupků a třikrát a dost u těch středně závažných,« řekl novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Pokuta na místě se u závažných přestupků zdvojnásobí až na 5500 Kč. V rámci připomínkového řízení se v novele objevila pásma pro sankce na místě. Pro méně závažné přestupky, jako je jízda spolujezdce bez zapnutého pásu, je pásmo 1500 až 2000 Kč, pro středně vážné přestupky typu nedání přednosti v jízdě je to 2500 až 3500 Kč a pro ty nejzávažnější, jako je jízda na červenou, pak 4500 až 5500 Kč.

Tresty se zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2000 Kč maximálně na 1500 Kč, respektive domluvu, a body se nezapisují.

Za volant už v sedmnácti

Možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče-mentora. »Míříme na to, že v mnoha případech právě ten dohled, nejčastěji rodičů, vede k tomu, že ten začínající řidič má možnost předcházet zbytečně rizikovému chování a chovat se v provozu ohleduplněji,« uvedl Kupka. Za porušení povinností bude mentorovi nahlášenému na dopravním úřadě hrozit pokuta až 25 000 Kč. Od 18 let bude moci mladý řidič jezdit sám.

U řidičského průkazu na zkoušku jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.

Již letos pak vstoupí v účinnost novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která od března prodlouží platnost evidenčních kontrol vozidel z 30 dnů na jeden rok, od března zavádí povinnost STK pro historická vozidla a od příštího roku ruší velký technický průkaz. Nově bude k vozidlu pouze jeden doklad a bude mít velikost osvědčení o registraci vozidla. Výměna technických průkazů bude postupná.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here