SANEP: ODS se propadá! Volby by vyhrálo ANO před SPD, Rajchlovo PRO má 5,5 %

Koncem února by vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny s velkým náskokem hnutí ANO. Vyplývá to z aktuálního měření společnosti SANEP, které přisuzuje hnutí bývalého premiéra Andreje Babiše zisk 33,1 %. Do sněmovních řad by se dostalo šest stran, včetně PRO Jindřicha Rajchla, jež by v únoru získala 5,5 procenta.

Agentura, která se při odhadu loňských parlamentních voleb na Slovensku nejvíce blížila reálným číslům, k tomuto polepšení PRO napsala následující: »Strana PRO se dlouhodobě drží nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, a poté, co její řady posílil zkušený politik, advokát a bývalý dvojnásobný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, má tato strana velkou šanci stát se novou parlamentní stranou, která přiláká voliče dřívější sociální demokracie a voliče, kteří zastávají ‚levicově‘ orientované hodnoty.«

Každopádně jasným favoritem voleb, což dlouhodobě potvrzují všechny renomované agentury, je hnutí ANO, jehož podpora nespadá pod 30 procent. Podle únorového měření SANEP by za ním na druhém místě skončilo další z parlamentních opozičních hnutí – SPD Tomia Okamury se ziskem 11,5 procenta. Třetí příčku by v aktuálních hypotetických volbách obsadili Piráti (11,2 %), kteří odsunuli ODS (10,3 %) až na místo čtvrté a stali se tak nejsilnější vládní stranou.

»Zklamaní voliči ODS stranu opouštějí a přecházejí k opozičním nebo alternativním subjektům, a to především ke straně PRO či Svobodným. Dlouhodobý klesající trend voličských preferencí ODS by měl být varovným signálem nejen pro premiéra Fialu, ale i pro celé vedení ODS. Situace totiž nápadně připomíná osud bývalé ČSSD – kdysi nejsilnější levicové strany v zemi. Ta se totiž v minulých volbách do Sněmovny nedostala a nyní pod novou značkou SOCDEM už voliče příliš neláká,« připojuje svůj komentář SANEP.

Pátým politickým subjektem, který by se koncem února dostal do Sněmovny PČR, je hnutí STAN se ziskem 6,4 procenta. Za ním je strana PRO a žádný další subjekt by se podle agentury do poslaneckých lavic nedostal. Před branami Sněmovny by se ocitly vládní strany TOP 09 (4,4 %) a KDU-ČSL (1,6 %). Svobodní v čele s Liborem Vondráčkem by nyní získali 3,7 procenta, hnutí Roberta Šlachty Přísaha 3,5 %, KSČM 3,2 %. Strana SOCDEM by pak koncem února získala 2,5 procenta. Žádný další subjekt by koncem února nepřekročil hranici 2 procent.  

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden metodou CAWI ve dnech 22.–28. února 2024 na vybrané skupině v souhrnu 1560 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Průzkum únorových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 66,1 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí plus minus 1,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. ANO dělá stejnou politiku jako ODS, není mezi nimi rozdíl.

    Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.
    Hnutí ANO podporuje válku proti Rusku na Ukrajině a dodávky zbraní do války na Ukrajině.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy