SANEP: Většina Čechů si myslí, že Fico hájí národní zájmy více než Fiala

Nadpoloviční většina Čechů a takřka dvě třetiny Slováků nesouhlasí s rozhodnutím české vlády ohledně zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací. Podle většiny Čechů i Slováků hájí slovenský premiér Robert Fico (SMER-SD) národní zájmy své země víc než český předseda vlády Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

»Fialova vláda udělala hrubou chybu zmrazením česko-slovenských vládních konzultací. Není to jen můj názor a strany PRO. Stejně tak lidé za obhájce národních zájmů považují mnohem více Roberta Fica než Petra Fialu. No a rána vládním signalistům na konec – velká většina lidí v ČR i SR nechce dodávat zbraně na Ukrajinu a myslí si, že by naše vlády měly podpořit zahájení mírových jednání – 70 % chcimírů v ČR a 80 % v SR,« uvedl k aktuálnímu průzkumu exhejtman a šéf jihomoravské krajské organizace PRO Michal Hašek.

S Fialovým rozhodnutím o zrušení tradičních mezivládních setkání nejvyšších představitelů obou zemí nesouhlasí 57,1 % obyvatel České republiky, opačný názor pak sdílí třetina obyvatel České republiky (33,4 %). Na Slovensku je nesouhlas s rozhodnutím české vlády ještě větší (64,1 %), naopak čtvrtina hlasujících ze SR tento krok schvaluje.

Průzkum se dále zaměřil na to, jak Češi a Slováci vnímají to, že krátce po zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací na základě rozhodnutí vlády ČR přijal premiér Fiala na oficiální návštěvě lídra slovenské opoziční strany Michala Šimečku. Nadpoloviční většina, konkrétně 52,6 procent Čechů se domnívá, že se jedná o hrubou diplomatickou a politickou chybu vlády, a téměř 7 procent respondentů v tom navíc vidí snahu pětikoaličního kabinetu ovlivnit průběh nadcházejících prezidentských voleb na sousedním Slovensku. Necelá třetina obyvatel pak s přijetím lídra opoziční strany souhlasí (29,1 %).

U našich východních sousedů je situace odlišná. Za hrubou diplomatickou a politickou chybu označilo rozhodnutí českého premiéra přijmout Šimečku jen 47,1 procenta Slováků. Jenže dokonce hned čtvrtina je jich přesvědčena, že jde o snahu ovlivnit průběh nadcházejících prezidentských voleb (25,3 %).

Výsledky průzkumu také ukázaly, jak hodnotí Češi a Slováci premiéry svých zemí v tom, jak hájí národní zájmy svých zemí. Z aktuálního šetření je zřejmé, že český premiér u vlastních občanů pohořel. To, že Fiala hájí dostatečně národní zájmy své země uvedlo 30,4 procent Čechů, zatímco Fica v tomto ohledu kladně ohodnotilo 60,7 procent obyvatel ČR. Šéf strany SMER dopadl ještě lépe ve své rodné zemi – že Fico hájí národní zájmy Slovenska více než Petr Fiala ty české si myslí skoro sedmdesát procent Slováků.

Průzkum se také zaměřil na to, jaký postoj by lidé v České republice a na Slovensku očekávali od svých vlád ve vztahu k válce na Ukrajině. Takřka dvě třetiny Čechu si myslí, že bychom neměli dále dodávat na Ukrajinu zbraně (63,4 %) a přes sedmdesát procent lidí se domnívá, že by měla vláda podpořit zahájení mírových jednání (70,3 %). Na Slovensku je situace podobná. Sedmdesát procent tamních respondentů nechce dále dodávat na Ukrajinu zbraně (70,6 %) a dokonce osmdesát procent Slováků by si přálo, aby jejich vláda podpořila zahájení mírových jednání (80,1 %).

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11.–17. března 2024 na reprezetnativním vzorku obyvatel obou zemí.

(pk)

GRAFIKA – SANEP

Související články

1 KOMENTÁŘ

 1. Fiala je, podle mne jen bezvýznamnou maskou. Osobou, která Fialu řídí by mohl být jeho PORADCE(?) TOMÁŠ POJAR. Otec Tomáše Pojara byl ředitelem Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea a vyslancem ČSSR a později ČR v Izraeli .
  ——
  Tomáš Pojar je PORADCEM Fialy pro národní bezpečnost a od r. 2022 jeho vyjednávačem pro evropské záležitosti .2014-22 2014-2014 – 2022 prorektorem Cevro Institutu.
  –Kritizoval T.Petříčka, Zaorálka Schwarcenberga za prohlášení z . z (5/2020) ve kterém odsoudili budování židovských osad které Izrael od roku 1967 vybudoval na okupovaném Západním břehu
  Jordánu
  –1905-2005 byl v organizaci Člověk v tísni, později byl ředitelem této organizace – do r.2005
  –2010-2022 vyslancem ČR v Izraeli
  ———————————————————
  Během upalování a ubíjení ukrajinských policistů vařili někteří příslušníci organizaace Člověk v tísni těm kdo prováděli Majdan.
  Předávali jim peníze a po Majdanu zajistili dopravu některých Majdančíků do Prahy.
  ———————————————————-
  Tomáš Pojar absolvoval školu v Izraeli. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Byl na nějaké škole v
  USA.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy