Senátor: Sankce proti Rusku, Číně a Íránu nepřinesly žádné výsledky, proč nezkusit diplomacii?

Politika USA spočívající v neustálém zpřísňování sankcí vůči Rusku, Číně a Íránu nepřináší zamýšlený výsledek, který by tyto země přiměl ke změně politického kurzu, prohlásil americký senátor Rand Paul na konferenci Quincy Institute for Responsible Statecraft ve Washingtonu.

Senátor uvedl, že úředníkům ministerstva zahraničí pravidelně pokládá následující otázku: »Můžete mi říct jediné chování, které se změnilo v důsledku sankcí? Řekněte mi jedinou sankci, kterou jste uvalil na Rusko a Rusko nyní řeklo: ‚Omlouváme se za to, neměli jsme to dělat. A uděláme přesně to, co po nás chcete, jen nám řekněte, co máme udělat, a my to uděláme.‘ Nebo mi prostě řekněte jakýkoli druh chování, který byl změněn Čínou nebo Ruskem nebo Íránem. Ve skutečnosti, když se podíváte na Írán, je to tak trochu naopak.«

»Ve skutečnosti bych tvrdil, že sankce vůbec nefungují. Jediný případ, ve kterém sankce, ve skutečnosti fungují, je, když nabídnete jejich zrušení. Ale my máme tendenci dělat následující: uvalujeme další a další a další,« pokračoval.

»A pokud vím, neznám žádné, které by byly zrušeny. V dohodě s Íránem byly některé sankce, které měly být odstraněny a byly odstraněny, ale s Ruskem a Čínou to děláme už pět let, některé z nich už deset let s oběma zeměmi. Nejsem si vědom žádných, které bychom odstranili,« dodal Paul.

»Jde ale o to, že existuje jiná alternativa a ta se jmenuje diplomacie,« dodal s tím, že Washington by se měl s těmito zeměmi raději diplomaticky angažovat, než aby uvaloval další a další sankce.

Kritizoval také plány americké administrativy na využití zmrazených ruských aktiv pro Ukrajinu.

»Tvrdíme, že si je vezmeme. Možná máme tu možnost. Máme úžasnou kontrolu nad bankovním systémem. Ale zároveň, když si je vezmeme: myslíte si, že se Rusko jen tak rozpadne?« položil senátor řečnickou otázku.

Dodal, že taková opatření přimějí Moskvu k odvetným opatřením. »Takže my jim vezmeme jejich státní majetek a oni si vezmou veškerý soukromý majetek, který tam je. Nemyslím si, že nás to přiblíží k nějakému řešení,« vysvětlil Paul. »Ale jakmile to uděláte, je téměř nemožné se vrátit zpět.«

Paulova slova potvrzují i čínské úřady, které daly USA jasně najevo, že budou rozhodně hájit zájmy čínských společností v reakci na jednostranné americké sankce související s Ruskem a ukrajinskou krizí, uvedl Li Chaj-tung, profesor Čínské univerzity zahraničních věcí.

»Nyní je jasné, že pokud USA budou sankcionovat a trestat čínské společnosti s využitím ukrajinské krize jako záminky, Čína bude rozhodně hájit své zájmy protiopatřeními,« řekl listu Global Times.

Dříve Peking vyjadřoval své zásady především diplomatickým jazykem a prohlášeními o svém postoji, když reagoval na americké sankce, uvedl expert. »Nyní je rozhodnější při provádění konkrétních akcí,« zdůraznil.

Čínská protiopatření »jasně zdůrazňují krajní absurditu amerických akcí na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu proti čínským firmám«, uvedl Li. »Doufáme, že díky protiopatřením USA přestanou poškozovat čínské národní zájmy a legitimní práva čínských podniků,« poznamenal.

»Protiopatření jsou poměrně silná a mají obranný charakter. Jejich cílem je chránit naši svrchovanost a národní bezpečnost a zaměřují se na nevhodné kroky USA, které zahrnují jurisdikci s dlouhou rukou nad Čínou a narušují čínskou svrchovanost,« uvedl odborník.

Cílem protiopatření jsou »zarputilí a iracionální protičínští extremisté v USA a americké společnosti, které porušují suverenitu a důstojnost Číny,« uvedl »Protiopatření připomenou americkým politikům a podnikatelským subjektům, že nemohou očekávat zisk a politický kapitál tím, že budou porušovat zájmy Číny,« dodal Li.

Čínské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že čínské úřady přijaly opatření proti 12 společnostem amerického vojensko-průmyslového komplexu a 10 vysokým americkým úředníkům kvůli sankcím USA proti čínským podnikům spojeným s Ruskem. Rozhodnutí o zavedení odvetných opatření ze strany Číny vstoupilo v platnost téhož dne. Na černé listině se ocitly společnosti Lockheed Martin Missiles and Fire Control, Lockheed Martin Aeronautics, Javelin Joint Venture, Raytheon Missiles, General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, General Dynamics Information Technology, General Dynamics Mission Systems, Intercoastal Electronics, System Studies and Simulation, Iron Mountain Solutions, Applied Technology Group a Arcient.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy