Senzace! Markéta Vondroušová to dokázala!

AKTUALIZOVÁNO

Česká tenista Markéta Vondroušová porazila ve finále Wimbledonu Tunisanku Uns Džabirovou 6:4 a 6:4 a získala svůj první grandslamový titul. Stala se tak historicky první nenasazenou wimbledonskou vítězkou ve dvouhře.

Na travnatých dvorcích v All England Clubu navázala na triumfy Petry Kvitové (2011, 2014) a Jany Novotné (1998). Vondroušová získala premiérovou trofej z turnajů »velké čtyřky« na druhý pokus, před čtyřmi lety neuspěla v boji o titul na Roland Garros. Za vítězství inkasuje prémii 2,35 milionu liber (65 milionů korun), Džábirová obdrží polovinu. Česká tenistka se také posune ze 42. místa světového žebříčku do první desítky.

Svěřenkyně trenéra Jana Hernycha dokonala v Londýně překvapivé tažení na travnatém povrchu, který dosud neměla v oblibě. Dosud nejlépe skončila ve Wimbledonu předloni ve 2. kole. Džábirová neuspěla ve wimbledonském finále ani na druhý pokus, loni prohrála s Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu. Po loňském US Open prohrála i třetí rozhodující zápas na grandslamu a nevyužila další šanci stát se první grandslamovou vítězkou ze severní Afriky a arabských zemí.

Obě hráčky vstoupily do utkání na centrkurtu před zraky princezny Kate a řady tenisových legend včetně devítinásobné vítězky Martiny Navrátilové opatrně. Lepší úvod měla Džábirová, která získala dvakrát výhodu brejku a vedla 2:0 a 4:2.

Vondroušová ale dokázala vždy zareagovat a od sedmé hry se jí podařil obrat. Vyhrála čtyři gamy za sebou a po čtyřiceti minutách získala i první set. Džábirová doplatila na 15 nevynucených chyb, Češka jich měla jen šest.

Vondroušová využila psychickou výhodu i na začátku druhého setu. Hned v úvodu prolomila opět soupeřčin servis. Za podpory wimbledonského šampiona z roku 1973 Jana Kodeše či Heleny Sukové z lóže ale nevyužila vzápětí tři gameboly a Tunisanka se vrátila do hry.

Za stavu 3:1 ale Džábirová znovu nepotvrdila brejk a Vondroušová srovnala. Rozhodnutí přišlo v deváté hře. Vondroušová v ní pošesté v zápase soupeřku “brejkla” a při vlastním servisu využila po hodině a 22 minutách hry druhý mečbol. Po returnu u sítě radostí spadla na zem a vychutnala si ovace zaplněného hlediště.

»Je to skvělý pocit. Mám tu i manžela a sestru, kteří přijeli v pátek. Jsem ráda, že se o to mohu podělit se svými blízkými, protože v Paříži to tehdy bylo hrozně smutné. Nemohla jsem je obejmout. Teď jsem mohla. Jsem ráda, že jsem si to s nimi mohla užít. Je to neskutečné,« dodala Vondroušová.

FOTO – wimbledon.com

 Sedmnáctiletá tenistka Nikola Bartůňková porazila v semifinále juniorek ve Wimbledonu první nasazenou Rusku Alinu Kornějevovou 6:4, 7:6 a zahraje si v Londýně o titul. V nedělním finále vyzve turnajovou dvojku Američanku Clervie Ngounoueovou.

Zastoupení bude mít český tenis i v obou finále juniorských čtyřher. Teprve patnáctileté naděje Alena Kovačková s Laurou Samsonovou porazily v semifinále druhý nasazený slovensko-italský pár Renata Jamrichová, Federica Urgesiová 6:2, 6:4. Sedmnáctiletý Jakub Filip spolu s Italem Gabrielem Vulpettou zdolali 7:6 a 6:2 brazilsko-bolivijskou dvojici Joao Fonseca, Juan Carlos Prado Ángelo.

Bartůňková zvítězila na travnatých dvorcích v All England Clubu i díky obratu ve druhém setu, v němž otočila vývoj ze stavu 2:5 a odvrátila dva setboly. V tie-breaku uspěla poměrem 7:2. Vítězku letošních juniorských soutěží na Australian Open i Roland Garros porazila Bartůňková za hodinu a 35 minut.

Bartůňková se může stát první českou vítězkou juniorského Wimbledonu po Kristýně Plíškové, která turnaj ovládla v roce 2010. V minulosti uspěly také Andrea Strnadová (1989, 1990), Andrea Holíková (1985) a Olga Míšková (1948).

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy