Skvělé pohárové derby, fantastický obrat Sparty! Řádil Olatunji!

Tři góly proti Tribuně Sever! Takový byl rezultát dnešního úchvatného pohárového derby. Sparta obrátila nepříznivě se vyvíjející derby ve čtvrtfinále domácího poháru proti rivalovi ze Slavie dvěma brankami Victora Olatunjiho a jednou Adam Karabce v momentě, kdy útočila na fanouškovskou výkladní skříň stadionu v Edenu.

»Musím říci, že jsem si derby užil. Otočili jsme ho a zůstali soustředění navzdory nepříznivému stavu 0:2. Ukázali jsme současnou fyzickou, psychickou i taktickou mentalitu,« liboval si kouč Brian Priske.

Bylo to utkání, které mohlo lahodit každému oku. Nestrannému určitě, a pravděpodobně i poražení červenobílí fans ocení dramatičnost a kvalitu duelu, jakkoli je pro ně skóre nepříznivé, a po dnešku má Slavia jistotu, že domácí pohár neobhájí. Skutečně to byl herně velký rozdíl oproti podzimnímu ligovému derby, které skončilo 1:1, ale kde hlavní roli nehrály pěkné akce, ale strkanice, fauly a karty.

I dnes jedna červená padla. V sedmé minutě nastaveného času druhého prodloužení ji viděl hostující Jaroslav Zelený, který tak zmešká nedělní ostře sledované derby FORTUNA:LIGY na Letné. Tam už naopak bude moci po vypršení trestu hrát slávistický kanonýr Václav Jurečka…

I ten dnes chyběl, ačkoli jeho parťák z ofenzivy Mojmír Chytil hrál výborný zápas a ve 39. minutě svým důrazem i důvtipem připravil šanci pro Ivana Schranze, který tváří v tvář gólmanu Vorlovi nezaváhal. A když sparťanský náhradník mezi tyčemi, jenž nahradil odpočívající jedničku Vindahla, po změně stran jen vyrazil Masopustovu dělovku pod nohy dorážejícího Dioufa, Eden se otřásal v základech. Mladý Senegalec zvýšil na 2:0 a nic nenasvědčovalo tomu, že mezi elitní pohárovou čtyřku postoupí hostující tým.

Jenže pak prodal svoji výbornou formu nigerijský útočník Victor Olatunji, který dnes dostal přednost v základní sestavě před Janem Kuchtou. V 55. minutě využil zkratu svého krajana Ogbua a v samostatném úniku střelou do pravého roku Mandousovy svatyně snížil.

A vyrovnání? Stejný střelec, stejné místo. Znovu dolů a doprava, jen o něco prudčeji. A tentokrát ne po chybě domácí obrany, nýbrž po skvělé akci dua Kairinen, Preciado. »Na takovou akci jsme se připravovali, bohužel z ní dal soupeř gól. Pak už jsme šli přes závit,« řekl po utkání kouč domácích Jindřich Trpišovský.

Slávisté měli více střel, větší držení míče. Ale hosté byli efektivní. Ve 113. minutě trefil v souboji dvou střídajících hráčů hostující Karabec v pokutovém území ruku Vlčka – a po intervenci VAR nařídil sudí Rouček penaltu pro hosty. Protože už v ten moment nebyli na hřišti ani Krejčí, ani Birmančevič, tedy úspěšní sezonní exekutoři, vzal si míč sám Adam Karabec a střelou do stejného místa, kde předtím dvakrát rozvlnil síť Olatunji, rozradostnil část jižní tribuny, kde se tetelila blahem dvoutisícovka fanoušků »rudých«.

»Není to jen o mně, hlavně jsme ve druhém poločase hráli jako tým. Jsem součástí mužstva, které se zlepšilo, a teď slaví výhru,« radoval se vyhlášený Muž zápasu Olatunji.

Je zajímavé, že v posledních pěti derby Sparta kopala čtyři penalty, z toho tři v samém závěru utkání. Všechny proměnila. Dvakrát Krejčí, jednou Haraslín, který dnes v sestavě chyběl, a dnes tedy nový hrdina – mladý Karabec. »Po Krejdovi asi nikdo určený nebyl, ale já si věřil, a kluci mi to dopřáli. Díky bohu,« řekl další ze sparťanských hrdinů.

Mezi nejlepší čtyřkou je i Zlín, který dnes doma vyřadil – rovněž v prodloužení – liberecký Slovan 2:1. Vítěznou branku dal v samém úvodu nastavené třicetiminutovky Jakub Janetzký. Již dříve si zajistila postup druholigová Opava, včerejší duel mezi Jabloncem a Plzní byl odložen pro mlhu. Semifinále se i tak losuje v pátek. Fotbalový národ se však chystá především na nedělní derby Sparta vs. Slavia, tentokrát na Letné. Domácí si hýčkají čtyřbodový náskok a hosté ho mohou – jako odvetu za dnešní duel – snížit. A nebo naopak Letenští půjdou do klíčového trháku.

»Zápas jsme měli rozehraný skvěle, vedli 2:0 a ztratili, to se nesmí stávat. V neděli máme šanci na nápravu a o to se pokusíme,« řekl jeden ze slávistických střelců Schranz.

Každopádně se máme v neděli nač těšit…

* * *

Slavia Praha – Sparta Praha 2:3 po prodl. (2:2, 1:0)

Branky: 39. Schranz, 47. Diouf – 55. a 70. Olatunji, 114. Karabec z pen. Rozhodčí: Rouček – Paták, Caletka – Starý (video). ŽK: Holeš, Masopust, Bořil – Preciado, Kuchta, Karabec, Vitík, Zelený, Vorel. ČK: 120.+7 Zelený. Diváci: 19 223.

Slavia: Mandous – Holeš (89. Vlček), Ogbu, Zima – Douděra (106. Tomič), Masopust (70. Ševčík), Oscar, Diouf – Schranz (70. Provod), Wallem (78. Tijani) – Chytil. Trenér: Trpišovský.

Sparta: Vorel – Sörensen (112. Vitík), Panák, Krejčí (103. Karabec) – Preciado (71. Sadílek), Laci (71. Solbakken), Kairinen, Ryneš – Tuci (58. Zelený), Birmančevič (58. Kuchta) – Olatunji. Trenér: Priske.

FC Zlín – Slovan Liberec 2:1 po prodl. (1:1, 1:0)

Branky: 11. Schánělec, 91. Janetzký – 83. Purzitidis. Rozhodčí: Zaoral – Nádvorník, Antoníček – Volek (video). ŽK: Nombil, Schánělec, Simerský, Vukadinovič, Pidro – Žambůrek, Chaluš, Kozel (trenér). ČK: 95. Simerský – 45. Doumbia. Diváci: 2466.

Zlín: Dostál – Fantiš (88. Simerský), Černín, Didiba, Bartošák – Nombil, Janetzký (113. Pidro) – Holík (68. Vukadinovič), Slončík (75. Bužek), Načkebija (75. Cedidla) – Schánělec (68. Ikugar). Trenér: Červenka.

Liberec: Vliegen – Mikula, Prebsl (61. Varfolomejev), Purzitidis – Ghali (71. Penner), Doumbia, Žambůrek, Preisler (105. Fukala) – Horský (46. Chaluš), Višinský (76. Rabušic) – Kulenovič (61. Tupta). Trenér: Kozel.