Sparta si otevřela v Boleslavi střelnici a nepatrně se přiblížila vedoucím Pardubicím

Hokejisté Sparty si v Mladé Boleslavi otevřeli střelnici jako u Verdunu. Konto posledního týmu tabulky zatížili hned šesti brankami a v gólově nejbohatším duelu dneška si připsali po výhře 6:3 další body zvenku. Hrdinou dne se stal obránce Michal Kempný, jenž si připsal tři body za dvě trefy a jednu asistenci.

Tak lehké, jak by se mohlo zdát, to ale Pražané ve městě automobilů rozhodně neměli. První třetinu sice vyhráli 2:0 a na konci té druhé dostali za stavu 3:1 ve svůj prospěch přesně dvouminutovou výhodu dvou hráčů v poli. Tu po návratu z kabin díky Kempnému využili a v ten moment by si na Bruslaře nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. Ze staré škodovky stopětky se ale najednou stala moderní octavie, která Spartu začala trápit a díky dvěma přesilovkovým brankám se dostala na dostřel. Chyběl jediný gól k překvapení a k bodovému zisku outsidera. Jenže v 58. minutě Kempný odmítl podobnou trefou jako 16 minut předtím drama a hřebíček do rakve navíc zatloukl při hře domácích bez gólmana Chlapík. »Bylo důležité, že jsme při snížení z 1:4 na 3:4 nezpanikařili, hráli svou hru a přidali pojistku,« uvedl trenér Sparty Pavel Gross.

Sparta si pojistila druhou trefu v tabulce, navíc se dnes o jeden bodík přiblížila vedoucím Pardubicím. Ty se trápily doma proti českobudějovickému Motoru, když po dvou třetinách dokonce prohrávaly o dvě branky 1:3. V závěrečné části hry stihly díky slepeným trefám Jana Koláře a Jana Košťálka, ovšem rozhodnout po 60 minutách Dynamo nedokázalo. A tak se šlo do prodloužení. Tam rozhodlo o bonusovém bodu pro Dynamo vyloučení Milana Doudery kvůli vysoké holi v čase 62:36. Domácí dokázali dopravit puk do branky v čase 64:33 zásluhou střelce dne Košťálka, jehož rána prošla gólmanu Hrachovinovi mezi betony.

»První třetina z naší strany nebyla dobrá. Bylo tam spoustu faulů a nedisciplinovanost. Stáhlo se to na pár hráčů, kteří hrají oslabení. Pak tam byly i přesilovky, čímž byla ta třetina hodně poznamenaná. Ve druhé třetině jsme se nemohli vůbec dostat do tempa, soupeř byl prostě lepší a přehrával nás. Nebyli jsme to my. Třetí třetina už byla skvělá, za což patří hráčům velké dík. Soupeř hrál dobře a kluci se hodně nadřeli. Věděli jsme, že když dáme kontaktní gól na 3:2, že se to zvedne a kluci si začnou věřit a poženou nás lidi, což se nám potvrdilo. V té třetí třetině a v prodloužení už to bylo to, co hrajeme a co jsme. Vítězství si vážíme, ukazuje to, jak je tým morálně silný,« uvedl na klubovém webu asistent Dynama Marek Zadina. Pardubický náskok před Spartou se tak ztenčil jen nepatrně ze sedmi bodů na šest.

V patách Spartě je po dnešním duelu 26. kola mistrovský Třinec, který si třetí příčku tabulky pojistil díky dnešnímu vítězství 2:1 nad brněnskou Kometou. Zařídil to dvěma trefami do černého z 25. a 56. minuty kanonýr Martin Růžička. Na druhé straně připravil gólmana Marka Mazance o první čisté konto v ročníku pouhých sedm sekund před koncem paradoxně slovenský útočník Tomáš Marcinko, jenž na jaře získal s Oceláři počtvrté titul. »Bylo to pěkné utkání a my jsme hráli dobře. Jen příště musíme být efektivnější, aby to nedopadlo jako dnes, protože šancí jsme měli dost,« uvedl kouč Brna Jaroslav Modrý. »Jsme rádi, že jsme zápas zvládli, ale musíme uznat, že nás, hlavně v první třetině, podržel Mazanec,« uznal Vladimír Országh, asistent Ocelářů.

Stejný výsledek, ale v opačním gardu se dnes zrodil v Litvínově, kde vyhrála hostující Olomouc 2:1 v prodloužení. To muselo rozhodnout i ve Vítkovicích, kde se Hradec Králové radoval z bodu navíc po výsledku 3:2. Na Kladně dokonce došlo až na samostatné nájezdy, ovšem ke smutku domácích fandů je lépe zvládly Karlovy Vary a vezou si dva body po další dnešní výhře v poměru 3:2 pro hosty.

* * *

HC Verva Litvínov – HC Olomouc 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kirk (Maštalířský, Abdul) – 15. Orsava (P. Musil, J. Káňa), 61. Bambula (Ondrušek). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Frodl, Špůr. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3694.

HC Vítkovice Ridera – Mountfield Hradec Králové 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Peterek (Barinka, Auvitu), 56. T. Doležal (L. Kovář, P. Zdráhal) – 24. Estephan (Pláněk, Kalina), 39. Estephan (Freibergs, Lalancette), 63. Šťastný (Lalancette). Rozhodčí: Cabák, Kika – Axman, Blažek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 3597.

HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 25. M. Růžička (D. Voženílek, J. Jeřábek), 56. M. Růžička (Marian Adámek, D. Voženílek) – 60. Marcinko (Flek, Gazda). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4137.

BK Mladá Boleslav – HC Sparta Praha 3:6 (0:2, 1:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 24. Dvořáček (J. Půček), 48. Lantoši (Skalický, J. Aaltonen), 53. Krivošík (Lantoši, Pyrochta) – 14. Mozík (Sobotka), 16. Konečný (M. Forman, Kempný), 39. P. Kousal (Kestner, Irving), 42. Kempný (Řepík), 58. Kempný (Buchtele), 58. Chlapík (Sobotka). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Kajínek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:2. Diváci: 2707.

HC Dynamo Pardubice – Banes Motor České Budějovice 4:3 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Hyka (L. Sedlák), 45. J. Kolář (T. Zohorna, R. Kousal), 48. Košťálek (Cienciala, R. Kousal), 65. Košťálek (R. Kousal, Hyka) – 17. Hovorka (Ordoš, Kondelík), 19. Pýcha (D. Simon), 25. M. Hanzl z trest. střílení. Rozhodčí: Veselý, Ondráček – Rampír, Thuma. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:1. Diváci: 8962.

Rytíři Kladno – HC Energie Karlovy Vary 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Strnad (T. Hejda), 47. Kusý (Ticháček) – 6. Gríger (T. Rachůnek, Kangasniemi), 56. Černoch (Zetterberg, Plutnar), rozhodující sam. nájezd O. Procházka. Rozhodčí: Jaroš, Šindel – V. Svoboda, Hnát. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 2054.