Společnosti jako Microsoft, Apple a Google nasypaly před eurovolabmi peníze liberálům

Do evropských voleb zbývá ještě týden, ale americké velké technologické společnosti již jasně ukázaly, koho preferují – konkrétně středové strany a zejména liberály, upozornil server POLITICO.

Z veřejně dostupných údajů vyplývá, že některé z předních amerických technologických společností – jako například Google, Apple a Microsoft – věnovaly v období před volbami do Evropského parlamentu peníze politickým think-tankům celoevropských politických stran nebo přímo stranám samotným.

Dohromady jsou dokonce jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů, jak vyplývá z čísel, která sestavil orgán dohlížející na evropské strany a politické nadace pro rok 2024. Dary sleduje také společnost European Democracy Consulting.

Strana Aliance liberálů a demokratů Evropy (ALDE) a její think-tank Evropské liberální fórum (ELF) byly nejpreferovanějšími příjemci darů technologických gigantů – před volbami, které by podle průzkumů mohly v příštím parlamentu přinést nárůst krajní pravice, upozornil server.

V lednu věnovala irská pobočka společnosti Google organizaci ELF 18 000 eur, což je maximální povolená částka; stejnou částku přislíbila v únoru think tanku prostřednictvím své irské dceřiné společnosti i společnost Apple. V dubnu věnoval Microsoft 5000 eur a v květnu 18 000 eur straně ALDE obecně; 18 000 eur věnoval ALDE také americký výrobce čipů Qualcomm.

Zatímco některé evropské strany, včetně evropských socialistů, soukromé dary výslovně odmítají, ALDE o ně aktivně žádá. V loňském roce strana nabídla společnostem ze soukromého sektoru nabídku možností sponzorovat stranická setkání, přičemž za maximální příspěvek ve výši 18 000 EUR byl k dispozici celý balíček.

Během parlamentní kampaně však sponzorské dary nebyly k dispozici, uvedla strana, přestože nadále dostávala dary od společností Big Tech a Big Pharma.

Liberálové nejsou jedinými preferovanými příjemci darů amerických velkých technologických společností. Jak Google (prostřednictvím své belgické pobočky), tak Apple přispěly částkou 8000 eur Centru Wilfrieda Martense pro evropská studia, think tanku středopravicové Evropské lidové strany. Stejný příspěvek poskytl i americký čipový gigant Intel.

Všechny dary jsou plně legální: Evropské politické strany a nadace mohou přijímat dary až do výše 18 000 eur ročně na jednoho dárce. Někteří odborníci však tvrdí, že jde o další prostředek, jak mohou firmy získat přístup k politikům.

Dary navíc také přicházejí v době, kdy jsou technologické společnosti pod přísným dohledem Bruselu a podléhají řadě nových technologických regulací.

Společnost Microsoft poskytla několik informací o konkrétních důvodech svých darů, když uvedla, že přispěla na »The Alliance of Her«, projekt strany ALDE zaměřený na posílení postavení žen, a zmínila se také o sponzorování konference ALDE o obnovitelných zdrojích energie v Irsku.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy