Home Domácí Sportovištím rostou náklady, s novým rokem mnohé zvyšují vstupné

Sportovištím rostou náklady, s novým rokem mnohé zvyšují vstupné

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Část fitness center letos zvýšila vstupné v průměru o deset až 15 procent. Důvodem byly podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové drahé energie a inflace. Letos zdražila i řada bazénů a saun, a to o 15 až 30 procent, sdělil předseda Asociace bazénů a saun Pavel Košnar.

V horší pozici jsou podle Havrdové ta fitness centra, která nejsou ve vlastním prostoru, ale v pronájmu ve velkých nákupních centrech, protože nemohou příliš ovlivnit výběr dodavatele energií. Uspořit vytápěním na nižší teploty se letos podle ní většina provozovatelů nechystá, negativně by to ovlivnilo návštěvnost. Potenciál spatřuje v instalaci solárních panelů, využití tepelných čerpadel či dešťové vody na splachování toalet a výměně žárovek za úsporné LED osvětlení, dodala.

Návštěvnost se podle ní v roce 2022 výrazně přiblížila stavu před koronavirovou pandemií. Více lidí žádalo osobní tréninky, zájem o skupinové lekce naopak klesl. Loni fitness centra stejně jako letos vstupné zdražila v průměru o deset až 15 procent, řekla Havrdová.

V pražském Fitness Victory se ceny od začátku ledna zvýšily asi o pětinu. Například jednorázový vstup pro dospělé tam v současné době stojí 190 korun, loni to bylo 160 korun. Měsíční permanentka zdražila o 200 korun na 1300 korun a tříměsíční permanentka o 600 korun na 3500 korun, vyplývá z údajů na webových stránkách posilovny. Ve Fitness Vagon v centru Prahy vstupné od 1. ledna nezdražili, přistoupí k tomu později během roku. Zvýšení cen by se mělo pohybovat v rozmezí sedmi až osmi procent, řekl provozovatel Ivan Křepinský.

Někde vypnou vířivky, jinde sníží teplotu

Na zvýšení vstupného do bazénů a saun má podle Košnara vliv také zdražení různých chemických přípravků. »U některých zařízení s velkou pravděpodobností dojde k omezování provozu energeticky náročných atrakcí, například divoké řeky nebo vířivého bazénu,« uvedl.

Plavecký stadion v Podolí od 1. ledna zdražil asi o 35 procent, řekl ředitel Jan Bezděk. Ceny plynu se letos proti loňsku provozovně zvýšily téměř čtyřnásobně, vody přibližně o 18 procent. Uspořit se stejně jako loni chystá snižováním teploty vody v bazénech a okolních prostorech. Nutné bude podle Bezděka přistoupit i k personálním změnám nebo upravit odměňování zaměstnanců. Loni stadion vstupné navýšil asi o pětinu, dodal.

V roce 2022 byla návštěvnost stadionu v Podolí průměrná, i když zájem návštěvníků především mimo sezonu klesl, uvedl Bezděk. Vysvětluje si to tím, že lidé na svých koníčcích začali šetřit.

Zvyšovat ceny letos nebude Aquapalace Praha, řekla manažerka Vladana Horáková. »Zvýhodnili jsme naopak vstupné ve všední dny, abychom klienty motivovali k návštěvě,« dodala. Ani tento rok provozovna podle Horákové neplánuje snížit teplotu vody nebo vzduchu. Letos se chystá zmodernizovat parní lázně nebo restaurace. I když se akvapark loni potýkal s vysokými cenami energií, návštěvnost byla od roku 2008, kdy otevřel, nejlepší, řekla Horáková. Zvýšený zájem byl podle ní o celoroční permanentky.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here