Státní část maturit dnes pokračuje povinným testem z češtiny

Testem z českého jazyka a literatury bude dnes pokračovat státní část maturitních zkoušek. Skládat ho podle dat Cermatu bude zhruba 70 100 studentů, kteří se letos k maturitě přihlásili poprvé. Pro dalších zhruba 2100 žáků půjde o opravný, náhradní nebo odložený termín zkoušky.

Maturita z češtiny je povinná pro všechny. Druhý cizí jazyk si mohli vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Z češtiny a cizího jazyka se skládají také ústní a písemné zkoušky. Slohy už mají maturanti většinou za sebou, mohly se začít psát od 1. dubna.

Období ústních zkoušek potrvá od 16. května do 10. června. Konkrétní termín určili ředitelé škol. Písemné a ústní zkoušky byly dříve také součástí společné části maturity organizované Cermatem, novelou z roku 2020 se ale přesunuly na úroveň škol. Loni byly kvůli epidemii covidu-19 povinné pouze testy.

Test z matematiky a anglického jazyka psali studenti již v pondělí. Ti, co si zvolili němčinu, francouzštinu, španělštinu či ruštinu a také nepovinnou těžší zkoušku z matematiky, budou test psát ještě ve středu.

Kolem 30 procent všech maturantů jsou podle Cermatu letos gymnazisté a zhruba polovina žáci středních odborných škol. Přibližně sedm procent je z učilišť, zhruba stejný podíl z nástavbového studia a dalších pět procent tvoří studenti lyceí.

Výsledky testů se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy »uspěl« či »neuspěl«. Školy dostanou výsledky od Cermatu 15. května a žákům je předají nejpozději o den později, řekl ČTK již dříve mluvčí Cermatu Marek Lehečka. Analýza výsledků pro veřejnost podle něj bude k dispozici od 8. června.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy