Státní smutek za oběti střelby provázely mše, zvonění i přerušení prodeje

Česko dnes státním smutkem uctilo památku obětí čtvrteční střelby na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V poledne se v celé zemi rozezněly kostelní zvony a lidé drželi minutu ticha. Provoz přerušily i obchody nebo pražské letiště. V Praze a dalších městech se konaly bohoslužby za zemřelé a navzdory větrnému a deštivému počasí lidé na pietní místa stále přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Střelba v univerzitní budově je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka, vyžádala si 14 obětí.

Při bohoslužbě ve Svatovítském chrámu na Hradčanech byly na oltář položeny růže, jedna za každou oběť. »Jednu přidáme i za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a tak zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti,« řekl arcibiskup Jan Graubner, který ceremonii vedl.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v závěru mše poděkovala všem, kdo posílají slova podpory, aktivně pomáhají i zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému. »I nadále si pomáhejme, buďme k sobě dobří, buďme k sobě ohleduplní a vzájemně si prosím buďme oporou. V tyto těžké chvíle by nikdo z nás neměl zůstat sám,« dodala.

Podle děkanky FF UK Evy Lehečkové zkušenosti posledních dní dolehnou na akademickou obec v plné míře v prvních měsících nového roku. Fakultní společenství podle ní i v tento těžký okamžik stojí při sobě a prokazuje svornost a věrnost akademickým ideálům i sobě navzájem, uvedla dnes v prohlášení. Děkanka také ocenila podporu i nabídky konkrétní pomoci od vedení jiných fakult, jiných škol, institucí i jednotlivců. Členy akademické obce vyzvala, aby nyní mysleli i na sebe a své zdraví.

Čtěte také: K vraždě 14 lidí 21. prosince na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy

Navzdory deštivému počasí i dnes lidé přicházeli na pietní místa u budovy FF UK a před budovu rektorátu na Ovocném trhu. Vzpomínkové místo vzniklo také na Univerzitním náměstí v Liberci, kde se dnes k minutě ticha a položení květin sešly desítky lidí. »Je to skutek, který se v moderních českých dějinách ještě neodehrál,« řekl k tragédii v Praze rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Je podle něj třeba se zamyslet nad tím, jak přesvědčit zejména mladou generaci, že na prvním místě je vždycky lidský život a problémy se dají řešit jinak.

Na dnešek vyhlášený státní smutek za oběti tragédie byl patrný i mimo pietní místa. Státní vlajky na úřadech a institucích vlají na půl žerdi a doplnily je černé prapory, v poledne se rozezněly kostelní zvony. Některá města zrušila nebo upravila adventní akce, program změnily i televizní stanice. Hudebníci, kteří dnes na pražském hlavním nádraží hráli Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, zařadili do programu mimořádně část Mozartova Requiem a skladbu Modlitba pro Martu.

Čtěte také: Šlachta: Policie musí vysvětlit své kroky a ministerstvo školství musí jednat

Úctu obětem útoku v poledne vzdali také hasiči, kteří v krajích nastoupili v zásahovém stejnokroji před své stanice, odkud vyjeli s blikajícími vozy. K minutě ticha se přidaly i obchody. V supermarketu v pražské ulici Na Příkopě uzavřela obsluha ve 12.00 na minutu klasické i samoobslužné pokladny. Letiště Praha už v pátek cestující upozornilo, že v poledne na minutu přeruší odbavování i bezpečnostní kontroly.

Střelba v univerzitní budově na pražském Starém Městě je nejtragičtější takový případ v historii Česka, vyžádala si 14 obětí na životech. Dalších 25 lidí bylo zraněno. Zemřel i útočník, který nakonec obrátil zbraň proti sobě. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty. Ještě předtím podle policie zastřelil muže a nemluvně v Klánovickém lese. Univerzita Karlova dnes v tiskové zprávě oznámila, že zejména z pietních důvodů nebude zveřejňovat jména obětí. Jedná se podle ní nejen o dohodu s policií, ale také o ochranu osobních údajů.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy