STEM/MARK: Evropské volby by vyhrálo ANO, nad pěti procenty již je Přísaha s Motoristy

Červnové volby do Evropského parlamentu by momentálně vyhrálo hnutí ANO. Triumf nejsilnějšího opozičního subjektu předpovídá aktuální výzkum agentury STEM/MARK. Podle ní by pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mantátů mohlo překročít sedm kandidujících uskupení – z těch neparlamentní je to koalice STAČILO! v čele s předsedkyní KSČM Kateřinou Konečnou a spojení hnutí Přísaha Roberta Šlachty a strany Motoristé sobě.

Agentura si všímá faktu, že zájem společnosti o Evropské volby není nikterak vysoký, ačkoli jsou v médiích skloňovány poměrně často. Přestože se evropské volby skloňují v poslední době v médiích relativně často, zájem společnosti o ně není tak vysoký. Volební účast v průzkumu deklarovalo 41 % Čechů. »Dlouhodobě ale víme, že skutečná volební účast bývá oproti té deklarované v průměru až o čtvrtinu nižší, což by v tuto chvíli odpovídalo reálné účasti kolem 30 až 35 %,« upozorňuje analytik STEM/Mark Radek Pileček.

»Vzhledem k předpokládané nízké volební účasti jsou přesné odhady volebních výsledků relativně problematické,« upozornil sociolog Jan Burianec s tím, že k číslům, která průzkum přinesl, je potřeba přistupovat obezřetně. 

Kdyby se volby do Evropského parlamentu konaly nyní, zvítězilo by hnutí ANO s podporou kolem 27,5 %. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU se ziskem 20 %. Lehce nad procenty se pohybují hned tři různé kandidující subjekty – koalice SPD a Trikolory, STAN (celým názvem Starostové a osobnosti pro Evropu) a také Piráti. Koalice STAČILO, která skrývá tři strany – KSČM, Spojení demokraté – Sdružení nezávislých a Česká strana národně sociální – by mohla dosáhnout na téměř sedm procent. Zatímco nad pětiprocentní hranici se vyšplhala Přísaha spolu s Motoristy, pod pětiprocentní Téměř na 7 % by mohli dosáhnout komunisté (uskupení Stačilo!). Pětiprocentní hranici má šanci překročit i společná kandidátka Přísahy a Motoristů, naopak pod touto hranicí zatím zůstávají sociální demokraté, Svobodní i Zelení.

Obrovskou spokojenost s výsledky průzkumu vyjádřil předseda Přísahy Robert Šlachta. »Jednoznačně to dokládá, že spojení Přísahy a Motoristů pro evropské volby dává smysl. Z toho průzkumu navíc vyplývá, jak je pro lidi důležitá bezpečnost a pro nás jako pro Přísahu je to jedno z hlavních témat. Naší dvojkou je odbornice na problematiku migrace Nikola Bartůšek a důležitým tématem je i negativní postoj ke Green Dealu, což vnímají mladí u Motoristů a osoby lídra naší koalice Filipa Turka. Nedali jsme se vychcaně dohromady jako jiní, ale spojili jsme se v konkrétních tématech a já na toto spojení slyším dobrou zpětnou vazbu ze všech stran,« uvedl dnes pro iportaL24.cz Šlachta.

Právě Šlachta se dotkl toho, co se uvádí v druhém grafu STEM/MARK, totiž že nejdůležitějším tématem, které by se podle Čechů mělo řešit na evropské úrovni, je bezpečnost Evropy. Tu považuje za důležitou téměř 9 z 10 dotázaných, přičemž více než dvě třetiny dokonce za velmi důležitou. Podobně klíčovým tématem je také bezpečnost energetická a surovinová nebo otázka migrace a boje s nelegální migrací.

Průzkum agentury STEM/MARK se zaměřil i na konkrétní lídry, respektive lídryně kandidátních listin jednotlivých uskupení v evropských volbách. Nejznámější jména pro širokou veřejnost jsou Danuše Nerudová (STAN) a Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Oba tyto politiky zná 82 % dotázaných, u Nerudové je ale mírně vyšší podíl těch, kteří dokonce vědí, že je lídryní kandidátky. Na třetím místě je dle známosti lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra (65 %). Přibližně polovina respondentů zná Kateřinu Konečnou (STAČILO!) či Kláru Dostálovou (ANO), u ostatních je však již jejich známost podstatně nižší.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím kombinace online (na Českém národním panelu) a telefonického dotazování se zúčastnilo 1009 respondentů reprezentujících českou dospělou populaci proporčně podle pohlaví, věku, dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Data byla vážena s ohledem na preference v parlamentních volbách 2021. Šetření probíhalo v termínu od 28. března do 8. dubna 2024.

(pk)

GRAFIKA – STEM/MARK

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy