Tisíce Palestinců prchají z Rafáhu před hrozbou útoku. Ve městě je ale milion uprchlíků

Tisíce lidí se evakuují z Rafáhu, nejjižnějšího města Gazy, několik hodin poté, co izraelská armáda vyzvala obyvatele a vysídlené osoby ve východních čtvrtích, aby opustili město před dlouhodobě hrozícím útokem.

Svědci popisují, jak vyděšené rodiny opouštějí město pěšky, na oslech nebo nacpané s věcmi do přetížených nákladních aut. Noční izraelské nálety posílily »paniku a strach« a přiměly další, aby uposlechli pokynů k přesunu, upozornil The Guardian.

»Ve všech oblastech Rafáhu, včetně oblastí západně od města, panuje extrémní napětí. Mnozí začali uvažovat o evakuaci a mnozí se již evakuovali,« uvedl jeden ze svědků.

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že shazovaly letáky a vysílaly pokyny prostřednictvím »oznámení, textových zpráv, telefonátů a mediálního vysílání v arabštině«, v nichž obyvatelům říkaly, aby se vydali do »rozšířené humanitární zóny« na pobřeží.

Rafáh poskytuje útočiště více než milionu lidí, kteří byli během sedmiměsíční války vysídleni z jiných částí Gazy, a je klíčovou logistickou základnou pro humanitární operace na celém území. Husté stanové tábory obklopují město a již přeplnily také al-Mawasi, pobřežní zónu asi tři kilometry severovýchodně, kam Izrael vyzval lidi k evakuaci.

K izraelskému rozhodnutí mohla vést raketová palba, kterou Hamás v neděli vypálil z Rafáhu na vojenskou základnu poblíž kontrolního stanoviště Kerem Šalom na severu Gazy a při níž zahynuli čtyři vojáci.

Mluvčí IDF popsal evakuaci jako »součást našich plánů na likvidaci Hamásu … včera jsme měli v Rafáhu násilnou připomínku jejich přítomnosti a jejich operačních schopností«.

Vzhledem k tomu, že nepřímá jednání v Káhiře o příměří v posledních dnech ztroskotala, vysocí izraelští představitelé opakovaně slíbili, že zaútočí na Rafáh, a to navzdory silnému mezinárodnímu odporu a výzvám ke zdrženlivosti ze strany USA.

V nedělním televizním projevu izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl požadavky Hamásu na definitivní ukončení války v Gaze s tím, že jakékoli trvalé příměří by islamistické organizaci umožnilo zůstat u moci a představovat pro Izrael trvalou hrozbu.

Izraelští představitelé opakovaně uvedli, že »rozhodné vítězství« vyžaduje zničení značných bojových sil Hamásu, které podle nich sídlí v Rafáhu, a zajetí nebo zabití vrcholných představitelů Hamásu, o nichž se předpokládá, že se ukrývají v tunelech pod městem, případně s desítkami rukojmích, které militantní islamistická organizace zajala během překvapivého útoku na Izrael 7. října, který konflikt vyvolal.

V pondělí izraelský ministr obrany Yoav Gallant prohlásil, že zjevné odmítnutí posledního návrhu zprostředkovatelů v probíhajících rozhovorech o příměří ze strany Hamásu znamená, že »je nutná vojenská akce v Rafáhu«.

Jeden z vysokých představitelů Hamásu označil izraelský příkaz k evakuaci civilistů z Rafáhu za »nebezpečnou eskalaci, která bude mít následky«.

IDF uvedly, že rozšiřují »humanitární zónu« v al-Mawasi o další stany a polní nemocnice. Humanitární pracovníci a vysídlené osoby, které zde již žijí, popisují akutní přelidnění, nedostatek potravin, omezené množství sladké vody a téměř úplnou absenci hygienických zařízení. Izraelské síly také v posledních měsících nejméně dvakrát bombardovaly cíle v al-Mawasi.

Humanitární úředníci již dlouho varují před masivním narušením úsilí o odvrácení hladomoru v Gaze v případě velké izraelské ofenzívy na jihu. Jakýkoli útok na Rafáh by vedl ke »zhroucení pomoci«, uvedla v pondělí Norská rada pro uprchlíky.

Počet obětí izraelské vojenské ofenzivy v Gaze přesahuje 34 500, většinou žen a dětí. Při říjnovém útoku Hamásu zahynulo 1200 převážně civilistů v jejich domovech nebo na hudebním festivalu v jižním Izraeli. Bylo zajato asi 250 rukojmích, z nichž 105 bylo propuštěno výměnou za 240 palestinských vězňů držených v izraelských věznicích během krátkodobého příměří v listopadu.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy