Třicet let od jmenování Stráského vlády. Blížil se rozpad federace…

Před 30 lety, 2. července 1992, jmenoval československý prezident Václav Havel novou federální vládu, v jejímž čele stál Jan Stráský. Přijal také demisi české vlády Petra Pitharta a jmenoval novou českou vládu v čele s Václavem Klausem. Jmenování byla následkem parlamentních voleb z 6. června, ve kterých jasně vyhrála v ČR Klausova Občanská demokratická strana (ODS) a Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara na Slovensku. Česká a Slovenská Federativní Republika zanikla po půlroce, 31. prosince 1992.

Klaus, jeho vládu tvořila koalice ODS, KDS, KDU-ČSL a ODA, označil za hlavní cíl nové vlády dokončení zásadních politických, ekonomických a společenských změn. Jeho vláda vládla do července 1996 a byla i první vládou samostatné ČR.

Vláda Jana Stráského existovala do 31. prosince 1992, jednalo se o poslední československou vládu. Čtyři zástupce do ní delegovala ODS, pět HZDS a jednoho KDU-ČSL.

Agentura Reuters ke jmenování uvedla, že »nová federální vláda má mandát na to, aby připravila rozdělení země«. K osobě Václava Havla agentura poznamenala, že prezident se nachází »na pokraji situace, kdy by měl být odstraněn z úřadu«. To se stalo 3. července 1992, kdy Federální shromáždění nezvolilo Havla prezidentem ČSFR. Proti byli především slovenští poslanci.

Agentura DPA označila novou vládu ČSFR za přechodný orgán, který bude spravovat zemi do konce září, než se oba republikové parlamenty dohodnou na rozdělení státu.

Události stran rozdělení Československa poté eskalovaly v létě 1992. Slovenská národní rada (SNR) přijala 17. července Deklaraci o svrchovanosti Slovenska, o tři dny později abdikoval Havel na prezidentský úřad a 26. srpna byl na jednání ODS a HZDS v brněnské vile Tugendhat sestaven harmonogram zániku federace a bylo poprvé oznámeno datum rozdělení – 1. ledna 1993. Česká a Slovenská Federativní Republika zanikla po půlroce, 31. prosince 1992.

(koz, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy