Trumpovo obvinění stálo New York 200 milionů dolarů

Jen za podání obžaloby v kauze postavené na platbě 130 tisíc dolarů utratil New York přibližně 200 milionů dolarů, napsal bývalý americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social.

»Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg uzavřel New York, přivedl 38 000 policistů newyorské policie a utratí odhadem 200 000 000 dolarů z newyorských fondů za zcela legální NDA dohodu o mlčenlivosti ve výši 130 000 dolarů,« uvedl Trump.

V úterý se Trump dostavil na prokuraturu na Manhattanu, kde byl formálně zatčen. Podle amerického procesního práva je zatčení povinnou součástí obvinění po rozhodnutí velké poroty. Zatčení v tomto případě neznamená zadržení. Obviněný zůstává ve vazbě pouze po dobu trvání obvinění. Trump byl osvobozen prakticky od všech dalších postupů – nebyla mu nasazena pouta, nebyl fotografován do spisu a nebyly mu předem sejmuty otisky prstů

Obhajoba původně předpokládala, že formální zatčení bude trvat asi 20 – 30 minut. Bylo však ukončeno až o dvě hodiny později, kdy byl Trump formálně obviněn u manhattanského soudu. Podle manhattanské prokuratury je exprezident obviněn z 34 případů »falšování newyorských obchodních záznamů s cílem zatajit před americkými voliči před volbami v roce 2016 a po nich škodlivé informace a nezákonnou činnost«. V obvinění, které bylo zveřejněno již dříve v úterý, se uvádí, že Trump během své prezidentské kampaně »provedl a způsobil falešný záznam v obchodních záznamech podniku« s »úmyslem podvést a s úmyslem spáchat jiný trestný čin«.

Dne 30. března byl Trump obviněn velkou porotou v New Yorku kvůli údajné platbě peněz za mlčení hvězdě filmů pro dospělé Stormy Daniels, do níž byla zapojena společnost Trump Organization. Podle vyšetřovatelů zaplatil Trumpův tehdejší právník Michael Cohen Daniels 130 000 dolarů, aby zabránil jejímu zveřejnění údajného poměru s Trumpem z roku 2006 během amerických prezidentských voleb v roce 2016. Tyto prostředky později uhradila Trump Organization, a to údajně prostřednictvím padělání, uvedli vyšetřovatelé.

Několik hlavních ulic na Manhattanu muselo být uzavřeno, aby se Trump dostavil k soudu.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy