Tržby klesly už 14. měsíc v řadě, drahé zboží se hůř prodává

Dlouhodobý hluboký pokles reálných příjmů domácností se pochopitelně negativně projevuje i v obchodech. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se tržby maloobchodu v červnu snížily už po čtrnácté v řadě, tentokrát meziročně o 4,1 procenta (v květnu klesly o 6,1 %). Loni v červnu se přitom tržby snížily už o šest procent. Proti předchozímu měsíci byly tržby v letošním červnu vyšší o 0,3 % (v květnu vzrostly o 0,5 %).

V rámci maloobchodu klesly v květnu tržby za nepotravinářské zboží podle statistiků meziročně o 6,6 % a za potraviny se snížily o 5,3 %. Tržby za pohonné hmoty naopak vzrostly o 12,2 %.

»Na snížení tržeb maloobchodu se podílel nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Z nepotravinářského zboží se jednalo především o výrobky pro domácnost a prodej prostřednictvím internetu,« upřesnila Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost podle statistiků klesly meziročně o 13,6 %, s oděvy a obuví o čtyři procenta a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 %. Naopak rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky (o 1,3 %), s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 0,9 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (o 0,1 %). Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin klesly o 5,3 % a ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 4,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se naopak tržby zvýšily o 5,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům pak tržby klesly o 7,2 %.

Motoristický segment si moc nepolepšil

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně zvýšily o 0,6 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 1,2 %, naopak za opravy motorových vozidel klesly o 1,7 %.

Meziměsíčně tržby v motoristickém segmentu stagnovaly. Meziroční růst lze přitom přičíst nízké srovnávací základně, loni v květnu se zde totiž tržby propadly meziročně o 7,2 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy