U Moskvy byla zavražděna novinářka, Kyjev odmítá, že by se jednalo o terorismus

Při explozi auta nedaleko Moskvy v sobotu zemřela devětadvacetiletá politoložka a novinářka Darja Duginová, dcera Alexandra Dugina, poradce prezidenta Vladimira Putina. Pod jejím autem explodovalo výbušné zařízení. Server stanice BBC uvedl, že v autě měl jet i sám Dugin. Vyšetřovatelé podle TASS případ vyšetřují jako vraždu.

Automobil, ve kterém Duginová v sobotu večer jela domů, explodoval, narazil do svodidel a začal hořet. Řidička byla na místě mrtvá. Podle ruskojazyčného webu BBC je možné, že cílem útoku byl Alexandr Dugin. Ten měl podle médií s dcerou společný program, účastnili se festivalu Tradice nedaleko metropole. Podle svědků plánovali návrat do Moskvy společně, ale na poslední chvíli se jejich plány změnily a Dugin jel jiným autem, píše BBC. Jel prý hned za dcerou a byl jedním z prvních lidí, kteří přijeli k místu exploze.

Filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale západní média ho označují za jednoho z hlavních ideologů současného Ruska. Někteří pozorovatelé nicméně jeho vliv označují za minimální, upozornila agentura Reuters. Od roku 2014 je na sankčním seznamu Evropské unie a od roku 2015 na podobném soupisu Spojených států a Kanady.

Politoložka a novinářka Darja Duginová se narodila v roce 1992 a vystudovala filozofickou fakultu Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova. Politoložka a novinářka psala podle BBC pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro stanici RT a televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily ze šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam. Duginová například označila současnou situaci na Ukrajině za »střet civilizací« a vyjádřila hrdost na to, že ona i její otec byli Západem sankcionováni.

Jedním z prvních, kdo na zprávu o její smrti reagovali, byl šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Ten na sociální platformě Telegram napsal, že se stala obětí »teroristů ukrajinského režimu, kteří chtěli zlikvidovat jejího otce«. Ruští vyšetřovatelé ale zatím žádné podezřelé nejmenovali.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zapojení Ukrajiny do smrti Duginové popřel. »Ukrajina s tím samozřejmě nemá nic společného, protože nejsme zločinecký stát, kterým je Ruská federace, a už vůbec ne teroristický stát,« prohlásil Podoljak v televizi podle BBC.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy