USA pošlou na Ukrajinu modernější tanky Abrams, ale bez »tajné ingredience«

Podle tří osob obeznámených s jednáním plánují Spojené státy poslat Kyjevu hlavní bojový tank Abrams v pokročilejší konfiguraci M1A2, nikoli starší verzi A1, kterou má armáda ve skladech. Tanky určené pro Ukrajinu ale nebudou obsahovat »tajnou směs« pancéřování, která dělá nejnovější verzi »tak smrtící«, uvedli lidé obeznámení se situací pod podmínkou anonymity pro server Politico.

Verze A2 má sofistikovanější optiku a ovládací prvky než starší verze A1, kterou armáda hodlá v příštích letech vyřadit. Navenek se podobá verzi A1, má však přepracovanou zbraňovou stanici velitele s vylepšenou optikou pro zaměřování a nezávislý termovizní zaměřovač, který veliteli umožňuje samostatně vyhledávat cíle za každého počasí a za všech podmínek na bojišti.

Nejradikálnější změny se odehrály uvnitř. Řídicí mechanismy jsou digitalizované, především nový informační systém mezi vozidly. Ten nyní umožňuje vozidlům nepřetržitou a automatickou výměnu informací. Pomocí nové technologie mohou také velitelé rychle sledovat polohu přátelských vozidel, identifikovat nepřátelské pozice a zpracovávat dělostřelecké požadavky.

Podle osoby obeznámené s touto politikou však federální politika zakazuje vývoz Abramsů s utajovanými pancéřovými balíčky používanými americkou armádou, které obsahují ochuzený uran. Spojené státy vozidla před prodejem do jiných zemí zbavují této tajné »ingredience«. Existují proto i jiné balíčky pancéřování, které mohou USA poskytnout zahraničním zákazníkům. Podle představitele ministerstva obrany a dalších dvou lidí obeznámených s jednáním plánuje Pentagon poskytnout Ukrajině verzi A2 právě v této »exportovatelné« podobě.

Otázky také podle serveru Politico zůstávají nad časovým harmonogramem. Tanky se totiž montují pouze na jednom místě – ve vládou vlastněném a společností General Dynamics provozovaném závodě v Limě ve státě Ohio. Tento závod může vyrábět 12 tanků měsíčně, ale linka je nyní plná nových objednávek tanků pro Tchaj-wan a Polsko, a tyto objednávky by bylo velmi kontroverzní odložit.

Šéf akvizičního oddělení Doug Bush ve středu řekl, armáda poskytuje vyšším představitelům několik možností, jak rozhodnout o dalším postupu. Polsko si objednalo 250 tanků A2, které budou dodávány od roku 2025, ale mezitím obdrží »nouzově« 116 tanků M1A1, které nedávno vyřadila námořní pěchota. Varšava požádala o tanky, aby rychle nahradila 250 tanků T-72 ze sovětské éry, které loni darovala Ukrajině, a zrušením tankových jednotek námořní pěchoty byly stovky dobře udržovaných tanků okamžitě k dispozici.

Tchaj-wan objednal 108 tanků M1A2 v roce 2019 a první mají být dodány v roce 2024. Společnost General Dynamics již sice nevyrábí tanky M1 od základu, ale má k dispozici řadu »skeletů M1«, což jsou tanky s holou kostrou. Když přicházejí nové objednávky, společnost General Dynamics tyto skelety upravuje pomocí nové technologie v závislosti na tom, která varianta je vybrána. »Tyto modernizace však nejsou snadné ani rychlé,« řekl Bush.

Namísto toho, aby Spojené státy posílaly na Ukrajinu tanky z vlastních zásob, jak to dělaly u předchozích zbraní, uvedly, že překupují Abramsy od firem, což znamená, že se na bojiště dostanou až za mnoho měsíců, případně let, vzhledem k průmyslovým omezením při jejich modernizaci. Mezitím budou USA cvičit ukrajinské síly v údržbě a obsluze tanků a také v taktice »kombinovaných manévrů«, aby jim pomohly začlenit zbraně do celkových operací.

Jakmile však Abramsy dorazí, budou mít ukrajinské síly problém udržet je v provozu, uvedli odborníci. Tyto problémy jsou důvodem, proč Bidenova administrativa prosazovala dodávku tanků Leopard německé výroby, které se snadněji udržují a i výcvik na nich trvá kratší dobu. Na rozdíl od ostatních tanků, které používají naftu, má Abrams proudový turbínový motor na letecké palivo JP-8. Jejich údržba je také složitá a jakákoli chyba posádky může vyvolat výbuch motoru. K jejich provozu je navíc zapotřebí rozsáhlá infrastruktura, včetně vyprošťovacích vozidel M88 pro opravu porouchaných dílů na bojišti. »M1 je složitý zbraňový systém, který je náročný na údržbu, jak jsme o tom mluvili,« řekl podle serveru Politico mluvčí Pentagonu Pat Ryder. »To platilo včera, platí to dnes a bude to platit i v budoucnu,« dodal.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy