Za »naprostý nesmysl« označil ruský prezident Vladimir Putin varování, že Rusko by mohlo zaútočit na Polsko, Pobaltí nebo Česko. Při středečním setkání s ruskými vojenskými piloty Putin prohlásil, že NATO se snaží zastrašovat obyvatele s cílem udržet jejich podporu pro další pomoc Ukrajině, proti které Rusko už více než dva roky vede válku. Šéf Kremlu zároveň upozornil, že pokud Západ dodá Ukrajincům bojové letouny F-16, ruská armáda je sestřelí.
Putin kritizoval rozšiřování NATO a o zemích na východním křídle aliance řekl, že »se zřejmě domnívají, že to všechno nějak odpovídá jejich národním zájmům, bojí se velkého Ruska«.
»Pokud jde o tvrzení, že po Ukrajině plánujeme napadnout Evropu, je to naprostý nesmysl, který má pouze zastrašit jejich obyvatelstvo, aby platilo více peněz,« řekl na setkání s vojenskými piloty v Tverské oblasti.
Poznamenal, že tento narativ se odvíjí »na pozadí propadu ekonomiky a zhoršující se životní úrovně«. »To je naprosto jasné a všichni to uznávají. Není to žádná propaganda. Je to to, co se skutečně děje. Potřebují se ospravedlnit, a tak zastrašují své obyvatelstvo potenciální ruskou hrozbou a zároveň se snaží rozšířit svůj diktát na celý svět,« zdůraznil Putin.
O válce na Ukrajině Putin prohlásil, že Rusko »jen chrání lidi na svých historických územích«. Zemím, které Ukrajině plánují dodat vojenské letouny F-16, pak prezident vzkázal, že Rusko tato letadla zničí, »stejně jako dnes ničíme tanky, obrněná vozidla a další vybavení včetně salvových raketometů«. Letouny budou pro ruskou armádu legitimním cílem, ať budou startovat z Ukrajiny či z jiných zemí, řekl ruský vůdce.
Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Norsko slíbily letos dodat Ukrajině přes čtyři desítky letounů F-16, od nichž si Kyjev slibuje zajištění kontroly ukrajinského vzdušného prostoru. Prvních šest strojů má dorazit na jaře z Dánska, Nizozemsko hovoří o dodávkách během léta.
Putin ale upozornil, že Rusko bude brát v úvahu skutečnost, že stíhačky F-16 mohou nést jaderné zbraně. »Stíhačky F-16 mohou nést jaderné zbraně. A my to musíme brát v úvahu při plánování bojových operací,« řekl.
Ukrajina již dlouho žádá své západní partnery o dodávku stíhaček F-16, ale Západ důsledně tvrdí, že tyto letouny nemohou být Ukrajině předány, dokud kyjevští piloti a pozemní posádky neprojdou příslušným výcvikem. Několik zemí uvedlo, že jsou připraveny podílet se na programech výcviku ukrajinských pilotů. Pentagon tak koncem září uvedl, že výcvik ukrajinských pilotů již začal v Dánsku.
Partneři Kyjeva navíc upozorňují, že úloha stíhaček F-16 by se neměla přeceňovat. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nemohou tyto bojové letouny změnit situaci v zóně bojové operace, i když posílí bojové schopnosti Ukrajiny.
(cik, čtk, TASS)
Hrozbou pro mír ve světě je americký režim se svými satelity, jinými slovy Severoatlantický pakt.
Článek o tom na SZ , které byl uveřejněn před 9. hodinou, rychle stáhli z hlavní stránky. V diskuzi bylo 3500 příspěvků. Zůstal tam jiný text s 1500 diskutujícími…