V Hradci Králové se vedení bude volit 15. listopadu, v Praze devět dní poté

AKTUALIZOVÁNO

Zastupitelstvo Prahy má nové složení, když zvolení zastupitelé v úvodu dnešního ustavujícího jednání složili své sliby. Na návrh koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) primátora a další členy vedení metropole volit budou až 24. listopadu, dokdy po více než desetihodinovém jednání odložili dnešní schůzi. V pondělí to vypadalo, že v Hradci Králové se dohodli a na dalším jednání zastupitelů 15. listopadu bude zvoleno vedení města. Ale došlo k boji o resort sportu.

Pražští zastupitelé až ve 14.30 schválil program dnešního jednání. V jeho úvodu složili své sliby stávajícímu primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), který spolu s dalšími radními zůstane ve funkci do zvolení nového vedení. Hřib pak slib složil lídrovi koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslavu Svobodovi jako nejstaršímu zvolenému zastupiteli. Následovala státní hymna v podání členek Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Předsedové klubů se sešli již před jednáním, další pauzy využili k projednání podrobností o programu jednání. Poté zastupitelé schválili program a v rámci jednání zvolili členy a předsedy magistrátních výborů, předsedou kontrolního se stal Ondřej Prokop (ANO), finančního Zdeněk Kovářík (ODS) a školského Daniel Mazur (Piráti). Zvoleni byli rovněž zmocněnci mj. pro řízení městské policie, územní plánování nebo pro kauzu Dozimetr. Schváleny byly také dva materiály, které nesnesly odkladu, a sice o evropských dotacích pro městské části a o účasti Prahy na veletrhu Mipim.

Jednání provázely spory, diskuse se týkaly například složení výborů. Zastupitelé se dohadovali, kdo je či není po volbách v opozici, když dosud nebylo zvoleno nové vedení města. Diskutovalo se také o způsobu rozdělení počtu členů. Složení výborů je dočasné a zřejmě se bude měnit.

Zastupitelé se přeli také o hlasování o pověřencích. Nejdelší diskuse se týkala radní Hany Kordové Marvanové (za Spolu), která bude zmocněncem pro audity v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr. Piráti a Praha Sobě upozorňovali, že v minulém volebním období byla zvolena za STAN, který je s kauzou spojen. Jako kauza Dozimetr se označuje případ korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Policisté v ní obvinili více než desítku lidí včetně někdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka (dříve STAN), bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a podnikatele Michala Redla.

Diskuse se vedla rovněž o zmocněncích pro řízení městské policie (MPP) a územního plánu. Piráti a Praha Sobě hlasování o nich označili za zbytečné, neboť MPP řídí ze zákona primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a územní rozvoj má na starosti Hřibův náměstek Petr Hlaváček (STAN). Místo Hlaváčka ale zastupitelé zvolili zastupitele Radomíra Nepila. (ANO). »Tak teď nevím. Podráží Spolu nohy svému potenciálně nejbližšímu koaličnímu partnerovi, nebo už promazávají ‚oposmlouvu‘?« napsal na Twitteru Hlaváček.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Spor o sport

Hnutí Rozvíjíme Hradec chce o změně gesce sportu v chystané pětikoalici v Hradci Králové jednat s ODS, které by měl sport na základě předchozích dohod připadnout. Vytvoření pětikoalice hnutí dál podporuje. Právě kvůli požadavku hnutí Rozvíjíme Hradec na gesci sportu strany na středečním jednání ke konečné dohodě o pětikoalici nedospěly.

Lídr ODS Miroslav Hloušek, který by měl mít jako budoucí náměstek primátorky sport na starosti, nepokládá přerozdělování již domluvených gescí za dobrý nápad. Změny odmítly i ostatní tři strany pětikoalice. »Mohlo by to vyprovokovat další požadavky kohokoliv na různé změny a nedomluvili bychom se nikdy. Věříme, že řešení se najde,« řekl Hloušek. Dodal, že hnutí Rozvíjíme Hradec nabídku na gesci sportu původně dostalo, ale nepřijalo ji.

Hnutí Rozvíjíme Hradec při koaličních vyjednáváních usilovalo o podíl na rozvoji města, například formou neuvolněného radního, což však ostatní strany neakceptovaly. »Z požadavku podílet se na gesci rozvoje jsme tedy ve středu ustoupili s tím, že bychom rádi měli proporcionální a logicky ucelený gesční celek kultura – cestovní ruch – sport. Máme zájem dokončit jednání o pětikoalici a jsme připraveni o tom bezodkladně jednat,« řekl lídr hnutí senátor Jan Holásek, který je v Senátu členem klubu SEN 21 a Piráti.

O pětikoalici od zářijových voleb jednají koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Pětikoalice disponuje 21 z 37 mandátů a bez tří mandátů Rozvíjíme Hradec nedá dohromady většinu. V případě vzniku pětikoalice skončí ve volbách vítězné hnutí ANO v opozici. To ve stanovisku vyjádřilo pochyby, zda budou strany pětikoalice schopné spravovat město, když se ani po pěti týdnech nedokázaly dohodnout. Pětikoalici ANO označilo za slepenec, jehož hlavními pojítky jsou vytvoření městské vlády bez vítěze voleb a rozdělení si lukrativních funkcí.

V pondělí předsedkyně HDK a kandidátka pětikoalice na primátorku Pavlína Springerová mínila, že by se koaliční dohoda mohla podepisovat na konci týdne. To se nenaplní.

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva 24. října strany nikoho do vedení města nezvolily. Zastupitelé pouze složili slib zastupitele a určili, že primátor bude mít pět náměstků a rada města bude mít 11 členů. Na personálním obsazení vedení města je pětikoalice domluvená.

ANO získalo ve volbách 13 zastupitelských křesel, koalice HDK a TOP 09 má sedm mandátů, ODS pět a Piráti čtyři. Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených z koalice dál menšinově vládly ANO a ODS.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy