V pondělí do Prahy autem radši ne: má dorazit až 1000 traktorů

V pondělí 19. února a možná i v dalších dnech bude asi lepší se vyhnout cestám autem do Prahy a hlavně jejího centra. Na protest zemědělců proti snížení dotací v ČR, ale také proti Green Dealu a snižování produkce potravin v EU by mohlo přijet 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Počítá se s tím, že traktoristé zůstanou v Praze přes noc a další děj protestu se teprve vyjasní. Kolem 20. hodiny po demonstraci na Malostranském náměstí (od 15 přibližně do 17 hodin) o něm budou organizátoři informovat na tiskové konferenci.

Na dnešní tiskové konferenci v Praze to řekli předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace samostatných odborů ČR Bohumír Dufek, šéf podniku Rabbit Trhový Štěpánov, bývalý prezident Agrární komory ČR (AK) Zdeněk Jandejsek, moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik, zvaný Vidlák, a starosta moravské obce Kozojídky Otakar Březina. Ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) také předají dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal).

Do Prahy farmáři chtějí přijet v několika kolonách, například z Panenského Týnce, Lovosic, z nájezdu na D1 od Benešova, z Cukráku nebo z D11. V 6.00 by měla technika zastavit provoz magistrály v obou směrech, a to až na několik kilometrů. Od budovy ministerstva zemědělství v centru Prahy mají protestující naplánovaný odjezd v 11.00.

»Počítáme s tím, že pokud bude traktorů velké množství, budou parkovat na nábřeží ve dvou řadách,« dodal Dufek. Na Malostranském náměstí potom bude demonstrace. Dufek také počítá s tím, že traktoristé zůstanou v Praze přes noc.

Protest je podle Jandejska namířený proti snížení dotací v ČR, ale také proti Green Dealu a snižování produkce potravin v EU. Dále pak proti veřejnoprávním médiím, která podle organizátorů málo informují o zemědělské problematice. »Náš zájem není dělat lidem problémy, chtěli bychom požádat obyvatele Prahy a přilehlých měst a vesnic, aby pochopili, že jim nechceme dělat problémy. Jde nám o to, abychom změnili podmínky hospodaření,« vysvětlil Jandejsek.

Ministra Výborného farmáři v dopise podle Jandejska požádají o to, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy dohody o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. »Je to zvěrstvo proti lidem. Zemědělci jsou v úzkých, není to jen otázka České republiky, ale celé Evropy. Čeští zemědělci mají nejnižší podpory z celé EU a národní dotace se neustále snižují. Farmářům také škodí nárůst dovozu ze zahraničí. Všechno je postavený na hlavu. Česká republika má dostatek půdy na to, aby v základních komoditách byla soběstačná. Musely bychom ale investovat a vytvářet podmínky pro zemědělce,« řekl.

Bývalému šéfovi AK vadí mimo jiné tlak na snižování zemědělské produkce nebo některé unijní potravinářské postupy, například že se v EU můžou chemicky kastrovat selata, což se podle něj hojně ve Španělsku, jednoho z hlavních exportérů do ČR, děje.

Chtějí proto, aby vláda 21. února projednala, že ČR odstoupí od Green Dealu, 26. února by pak měla na jednání v Bruselu oznámit svůj postoj ohledně rozvázání této dohody. Pokud se tak nestane, chtějí s demonstracemi pokračovat, ale už nejenom v Praze, ale také v krajských městech.

Sterzik zopakoval, že vládní zemědělská politika je chybná. »Dva roky se ta vyjednávání nikam neposunula, a pokud ano, tak k horšímu. Dva roky se zemědělská politika této země vzdaluje od zdravého i selského rozumu. Dva roky zemědělci varují před uplatňováním politiky Green Dealu. Ve varu je celá Evropa. Zemědělci, kteří se k nám přidali, už nevidí jiný způsob, jak na to upozornit, než pořádný, velký a hlasitý protest, který bude vidět v celé republice. Buď my ukončíme ‚grýndýl‘ a nebo ‚grýndýl‘ ukončí nás!« zakončil tradičně své vystoupení Sterzik.

Proti pondělnímu protestu se dnes vymezil například předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. »My si myslíme, že jsou to aktivity, které mají za cíl rozkolísat zavedené demokratické struktury v tomto státě,« uvedl.

ILUSTRAČNÍ FOTO – Facebook AK

Zemědělci ze střední a východní Evropy budou protestovat 22. února

AK předala během jednání zemědělských organizací v polském Otrębusy ve dnech 12. a 13. února 2024 eurokomisaři pro zemědělství Januszi Wojciechowskému požadavky na pomoc českému, potažmo evropskému zemědělství. Podpořily je delegace zemědělců Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a důrazně požádaly eurokomisaře o okamžité řešení pokřiveného evropského trhu způsobeného bezcelními dovozy komodit z Ukrajiny, environmentálními ambicemi či neúnosně přebujelou byrokracií a náročnou administrativou. Dále agrární organizace vyzvaly ve společném komuniké zemědělce, aby dali najevo svou nespokojenost a vyjeli v protestních kolonách 22. února k hranicím, kde se potkají s protestujícími farmáři z dalších zemí.

»Organizace sdružující zemědělce, které se účastní dnešního jednání, vyslyšely naši výzvu, aby se sjednotily k řešení existenčních problémů, kterým čelíme všichni. Jedině společnou koordinací našich požadavků a společným postupem máme šanci upozornit na zoufalou situaci, v níž se evropské zemědělství momentálně nachází, a vytvořit tlak na evropské i české politiky, aby už konečně podnikli kroky, které zemědělcům skutečně pomohou. Nízké výkupní ceny a vysoké náklady, které mnohými politickými rozhodnutími ještě rostou, prostě dnes už jiné řešení nemají. Že je situace v Evropě naprosto tristní, dávají už měsíce najevo zemědělci v mnoha dalších evropských zemích. Je potřeba si to vyložit tak, že nejde o projev agrese, ale naopak jako volání o pomoc z často naprosto bezvýchodné situace,« říká prezident AK Jan Doležal.

AK, která hájí zájmy tuzemských chovatelů skotu, prasat, drůbeže a pěstitelů obilovin, olejnin, ovoce, zeleniny, brambor, chmele a dalších plodin, ale i dodavatelů techniky, technologií, společností podnikající v lesním a vodním hospodářství či potravinářství, se společně se agrárními organizacemi střední a východní Evropy shodly na souboru požadavků vůči Evropské komisi a předaly je během společného dvoudenního jednání v polském Otrębusy nedaleko Varšavy eurokomisaři pro zemědělství Januszi Wojciechowskému. Tyto požadavky konkrétně podpořily vedle české komory dále organizace Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska.

Pokud ministr Výborný nepřijde po dohodě s vládní pětikoalicí s přijatelným řešením pro zemědělce do 1. března, AK podpoří protesty, které již místy živelně propukají napříč republikou, a vyústí v demonstraci. 29. února se uskuteční další mimořádné jednání představenstva AK, kde ministr zemědělství představí závěry jednání v rámci pětikoalice.

»Naším cílem rozhodně není ochromit fungování společnosti, chceme pouze důrazně upozornit na široké a prohlubující se problémy zemědělců. Z důvodu všech popsaných tlaků se hraje o jejich samotnou existenci, a jak jsme slyšeli na jednání v Polsku, ve stejném postavení jsou i zemědělci v ostatních zemích v Evropské uniI. Bez nich tady navíc nebudou komodity pro výrobu potravin a prohloubí se závislost na dovozech ze třetích zemí, které nedodržují vysoké standardy produkce potravin v souladu s pravidly EU, a tím i nadvláda nadnárodních obchodních řetězců. Odnesou to především lidé, kteří budou muset při nákupu základních potravin sáhnout do peněženek ještě hlouběji než nyní. Je nezbytné, aby se této realitě česká a evropská vláda už konečně postavily čelem a převzaly odpovědnost za situaci, v níž se agrární sektor nachází,« doplňuje Doležal.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy