»Veškerá politika naší vlády směřuje k válce s Ruskem.« Pražské Mírové dny tomu mají zabránit

Malý summit NATO v Praze doprovodí velká demonstrace na Václavském náměstí, jež se uskuteční v sobotu od 13 hodin, a také tzv. mírová konference, kterou hostí den předtím konferenční sál na Novotného lávce. Nechceme válčit, zní z úst účastníků tzv. Mírových dnů, mezi nimiž nechybí ani dva bývalí předsedové vlády.

»Setkání 1. června na Václavském náměstí je vyvrcholením Mírových dnů pořádaných v té souvislosti, že se tou dobou bude v České republice konat malý summit NATO. Tohle není akce na jeho podporu, ale naopak akce, která je v opozici. Na malém summitu budou Jestřábi ze zemí NATO domlouvat, jak na Ukrajinu poslat další vojáky, což nám bylo v minulých týdnech sdělováno. A jeden z možných důvodů, proč byl postřelen Robert Fico, je, že zveřejnil, jak francouzský prezident Macron svolal do Elysejského paláce spojence za účelem domlouvat, že vojáci NATO půjdou na bojiště na Ukrajinu. Tím, že to Fico zveřejnil, tyto záměry překazil a předpokládám, že malý summit v Praze bude o tom, kde se zase vezmou další vojáci,« uvedl hlavní svolavatel Mírových dnů, aktivista a šéf hnutí Česká republika na 1. místě Ladislav Vrabel. »Už je načase, aby někdo ve společnosti hlasitě řekl, že Češi do války nechtějí. Veškerá politika, kterou naše vláda už dva roky dělá, směřuje do války s Ruskou federací, občané mlčí a tak to vypadá, že celá republika chce válčit proti Rusku. Přestože pár takových lidí, co chtějí válčit, existuje, my si myslíme, že velká většina společnosti nic takového nechce, a je potřeba to hlasitě říct,« uvedl Vrabel v aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz.

Akce se podle něj zúčastní nejen politici, ale i světoví ekonomové, filozofové, teologové a další osobnosti veřejného života. »Nebude chybět ani expremiér české vlády Jiří Paroubek, bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský a jednáme i s jedním z bývalých prezidentů,« připojil Vrabel.

»Rozhodli jsme se zúčastnit jak mírové konference, tak sobotní akce na Václavském náměstí, protože i naším základním programovým bodem je mír,« uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek pro iportaL24.cz. »Na východě Evropy zuří válka, která zřejmě přinesla statisíce obětí i mezi civilním obyvatelstvem. Je zbytečná a je třeba ji ukončit. Nyní nastala vhodná situace, když si odmyslím, že vůbec neměla vzniknout. Rusové dali najevo, že chtějí jednat. Druhou alternativou je vést válku dál. A vždycky protáčím panenky, když vidím, jak zbytečné sumy létají. Ani Ukrajinci nechtějí válčit a je to stejné jako u nás – já bych také nechtěl válku mezi Čechy a Slováky. Proto jsem svolil ke své účastí na Mírových dnech, protože říkám, že válka je vždy horší než špatný mír,« dodal Paroubek.

Kromě něj a Čarnogurského se Mírových dnů aktivně zúčastní mj. i slovenský poslanec Evropského parlamentu Milan Uhrík, členové české Poslanecké sněmovny Jiří Kobza a Jaroslav Foldyna (oba SPD), předseda Institutu české levice Josef Skála (KSČM), místopředseda politického hnutí Cesta Antonín Baudyš, bezpečnostní expert David Bohbot (Trikolora), předseda České strany národně sociální Michal Klusáček, energetický expert Ivan Noveský či známá advokátka Klára Samková. Organizátoři počítají i s hojnou účastí osobností mimo Českou republiku a Slovensko v čele s Goranem Petronijevičem, což je bývalý zvláštní vyšetřovací soudce Ministerstva spravedlnosti SRJ pro vyšetřování válečných zločinů na území Kosova a Metohije, advokát u soudního tribunálu v Haagu a expert na mezinárodní trestní právo.

Neformální schůzka ministrů NATO se uskuteční v české metropoli ve čtvrtek a pátek, jejím hlavním tématem bude válka na Ukrajině a příprava na červencový summit aliance ve Washingtonu. Podle ministerstva zahraničí je setkání důležitým připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení aliance a bude to největší alianční akce v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Počítá se i s účastí šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena a podle materiálu, který dostala vláda, byl maximální počet členů 32 delegací s doprovodem a předních zástupců NATO byl stanoven na 230 lidí.

(pk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Facebook

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy