Vláda by měla daňové zákony spojit s žádostí o vyslovení důvěry

Vláda Petra Fialy obelhala voliče a chystá bezprecedentní ožebračování občanů formou zvyšování daní. Své návrhy na zvyšování daní by proto měla spojit s žádostí o vyslovení důvěry. Novinářům to před dnešním jednáním Poslanecké sněmovny řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Předseda hnutí konkrétně zmínil zvažované sjednocení snížených sazeb DPH na 13 nebo 14 procent, zvýšení daně z nemovitosti a také zvýšení odvodů OSVČ. Připomněl, že změny DPH povedou ke zdražení služeb, vodného, stočného, knih, léků, kojeneckých potřeb a dalších komodit.

U zvažovaného zvýšení daně z nemovitosti Okamura poukázal na to, že tuto daň v současné době vybírají obce a mohou tedy regulovat její výši. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle Okamury požaduje, aby zvýšený výnos byl příjmem státního rozpočtu a nikoli měst a obcí. »Vláda flagrantně obelhává voliče,« uvedl šéf opozičního hnutí.

Nesouhlasí ani se záměrem vlády zvýšit odvody na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. Podle Okamury by to fakticky zvýšilo daňové zatížení živnostníků a pro značnou část z nich by to bylo likvidační opatření. Šlo by podle něj o bezprecedentní porušení a popření předvolebních slibů stran pětikoalice.

»SPD požaduje, aby vláda své návrhy na zvyšování daní spojila s žádostí o vyslovení důvěry,« prohlásil Okamura. »Vláda před volbami slibovala, že daně v žádném případě nezvýší, strany vládní koalice voliče jasně podvedly,« zdůvodnil svůj požadavek Okamura.

Češi spějí k nejvyššímu věku pro odchod do důchodu v Evropě

SPD se staví také proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let, který by tak byl nejvyšší v Evropě. »Je to cynická a asociální bezohlednost ze strany vládní pětikoalice,« prohlásil Okamura. Zvyšování věku pro odchod do důchodu je pro SPD nepřijatelné, hnutí požaduje zachování stávající hranice, případně její snížení.

Okamura zdůraznil, že stagnuje takzvaná délka života ve zdraví, u mužů činí 61 a u žen 62 let. I současná hranice věku pro odchod do důchodu je podle něj proto vysoká a není prostor na její zvýšení. »Z našeho pohledu je potřeba podpořit pracující rodiny s dětmi, aby se nastartovala demografická křivka a rodilo se více dětí,« dodal.

Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal podle údajů České správy sociálního zabezpečení na 19 438 korun. Proti prosinci vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy. Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou penzí se snížil, klesl proti prosinci z téměř 20 procent zhruba na 13 procent. Starobní penzi od správy dostává více než 952 000 mužů a více než 1,4 milionu žen. Své důchodové systémy mají i armáda či policie.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy