Vláda se snaží zamaskovat skutečnost, že nemá žádné výsledky kromě rekordní chudoby a drahoty, uvedl Babiš

Hnutí ANO není a nikdy nebylo žádným bezpečnostním rizikem. Skutečnou bezpečnostní hrozbou je nevyvrácené podezření na financování ODS a Institutu Petra Fialy z peněz vypraných v kampeličce pražské galerky. Ve Sněmovně to dnes uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Pokud Sněmovna nevyzve premiéra k vysvětlení, hnutí k tomu zváží iniciování další mimořádné schůze.

Poslanci dnes druhým dnem pokračují v mimořádné schůzi k bezpečnostním hrozbám svolané z podnětu koalice. Bezprostředním impulzem pro svolání schůze byl e-mail předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, v němž žádal od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti). Lipavský předtím uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka.

»V žádné demokratické zemi se neděje, že by vláda označovala opozici za bezpečnostní hrozbu. To dělají diktatury a totality, které se opozice bojí,« uvedl ve svém dnešním vystoupení Babiš. Prohlásil, že je hrozbou »pro koryta, tunelování, korupci, kšefty pětikoalice, ale ne pro Českou republiku«.

Šéf hnutí zpochybnil důvody schůze. »Normální člověk nechápe, proč byla svolána tahle schůze,« uvedl s tím, že jde o antibabišovskou schůzi namířenou proti hnutí ANO. Vláda se podle Babiše jejím svoláním snaží zamaskovat skutečnost, že za dva a půl roku nemá žádné výsledky kromě rekordní chudoby a drahoty. »Porušila svoje předvolební sliby, neplní své programové prohlášení, není schopna jakékoliv koncepce, její ministři jsou zcela nekompetentní a resortu, který vedou, odborně nerozumí a nemají ani praktické zkušenosti z daného resortu,« prohlásil Babiš.

Se svým projevem dnes vystoupil jako první, když včera koalice svými přihláškami do diskuse znemožnila opozici vystoupit. I když podle Schillerové byly přednesené projevy zástupců pětikoalice komické a výsledky zoufalé, nešlo o úplně ztracený čas. »Obsah projevů totiž přinesl jasný důkaz, že hnutí ANO není a nikdy nebylo žádným bezpečnostním rizikem,« konstatovala Schillerová.

Rizikem je vydíratelnost premiéra

Skutečnou bezpečnostní hrozbou není podle ní hnutí ANO, ale »nevyvrácené podezření na financování ODS a Institutu Petra Fialy z peněz vypraných v kampeličce pražské galerky«, která se údajně podílela na praní špinavých peněz a zpronevěře financí pro nákup pomoci pro Ukrajinu. »Je to vydíratelnost premiéra České republiky,« zdůraznila Schillerová.  Připomenula, že Fiala v minulosti nezapsal podíl v Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) do majetkového oznámení.

Fiala to označil za opomenutí a zdůvodnil to tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Prohlásil, že nemá co skrývat, nemá se za co stydět, a odmítl, že by se dopustil něčeho nelegálního. Jak vážně to myslí, bude mít možnost dokázat. Vyzvala ho k tomu opozice.

Schillerová připomněla návrhy usnesení, které se ANO nepodařilo 8. února prosadit. Podle prvního z nich by Sněmovna měla vyzvat premiéra, aby zveřejnil svá daňová a majetková přiznání od roku 2011 a potvrzení banky o odeslání svých peněz do Podnikatelské družstevní záložny v roce 2015 a o jejich přijetí zpět v roce 2020. Druhý návrh se týkal zpřístupnění podkladů k financování politického think-tanku Pravý břeh – Institut Petra Fialy.

»Pokud budete pokračovat ve své tendenci se tímto skandálem promlčet, tak my třeba přistoupíme po poradě na klubu i ke svolání další mimořádné schůze a budeme na vás ten tlak stupňovat,« uvedla předsedkyně klubu.

Koalice odtržena od reality

Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) bezpečnostní riziko představuje současná vládní koalice, a to kvůli nekompetenci a vazbě na organizovaný zločin. Připomenul také korupční kauzu Dozimetr. Koalici obvinil z toho, že je odtržená od reality, kritizoval její hospodářskou politiku i přístup k evropské klimatické politice.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala řekl, že za tři hlavní bezpečnostní hrozby považuje válku na Ukrajině, migraci a vzestup radikálního islámu v západní Evropě. Na tématu uniklého Babišova e-mailu chce kabinet podle Fialy kopat do opozice a vydávat své politické oponenty za bezpečnostní riziko. Označil to za pohrdání občany a naprostou degradaci pojmu bezpečnostní hrozba.

Mimořádná schůze začala v úterý v patnáct hodin. Program schůze poslanci schválili po čtyřech hodinách od zahájení jednání. Předcházela tomu vystoupení koaličních zástupců s přednostním řečnickým právem. Kritizovali Babiše a činnost jeho bývalé vlády a zdůrazňovali potřebu další pomoci Ukrajině. Z opozice vystoupil pouze předseda SPD Tomio Okamura. Poslanci ANO totiž na protest proti sérii přednostních vystoupení zástupců vládních stran opustili jednací sál. Na svých místech nechali cedule s nápisy kritickými vůči vládnímu kabinetu a do sálu se vrátili až na schválení programu. Po šesti hodinách poslanci na základě domluvy šéfů všech frakcí jednání přerušili. Kdy debata skončí, zatím není jasné, je do ní přihlášeno ještě více než dvě desítky poslanců.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy