WP: Eskalace vztahů Íránu s Izraelem odvádí pozornost od Gazy

»Po odvetě přichází odveta.« Izraelští představitelé uvedli, že budou reagovat na překvapivý útok, který dva dny předtím provedl Írán a při kterém byly z íránského území odpáleny stovky balistických a řízených střel a bezpilotních letounů především na Golanské výšiny. Íránskou palbu podle Washington Postu (WP) odrazila izraelská protivzdušná obrana podporovaná Spojenými státy a řadou regionálních partnerů a spojenců.

Pro Teherán byl útok odpovědí na izraelskou operaci, při níž bylo zabito sedm vysokých íránských důstojníků Islámských revolučních gard v íránském komplexu v syrském Damašku. Podle Izraele si íránská odpověď žádá vlastní odvetu. Generál Herzi Halevi, náčelník štábu Izraelských obranných sil, v pondělí prohlásil, že »na odpálení tolika raket a bezpilotních letounů na izraelské území bude odpovězeno odvetou«.

Jak bude vypadat »odveta«, není podle WP jasné, i když se zdá, že nový izraelský útok je ve hře. »Írán a Izrael jsou již léta uzavřeny v tiché stínové válce, která je přerušována leteckými útoky, atentáty a sabotážemi. Současné kolo eskalace však zostřilo vyhlídky na otevřenou válku mezi oběma blízkovýchodními mocnostmi – nestabilní výbuch, který by pravděpodobně vedl k přelití násilí do celého regionu,« napsal WP.

Írán dal přitom najevo, že se nechce zapojit do plnohodnotné války. Teheránu zřejmě upozornil na svůj odvetný úder předem, aby mohl být odražen společným úsilím Izraele, Spojených států, Velké Británie a arabských států, jako je Jordánsko, ale zůstal s nárokem přinejlepším na symbolické vítězství, upozornil WP.

Tvrdá pravice ve vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyzvala k rázné reakci, zatímco jiní izraelští spojenci, včetně prezidenta Bidena, naléhali na zdrženlivost. Teherán také varoval, že odpoví na jakýkoli nový izraelský útok proti islámské republice »během několika vteřin«, prohlásil náměstek íránského ministra zahraničí Alí Bagherí Kání. »Odpověď, kterou Izrael dostane tentokrát, se nebude měřit na dny nebo hodiny, ale na vteřiny,« citovala vysokého íránského představitele tisková agentura IRNA.

Drama, které se odehrává v pozadí, nabídlo Netanjahuovi něco jako rozptýlení od bezprostřednější krize. Pravicový premiér a jeho válečný kabinet čelí sílící mezinárodní kritice za vedení války v Gaze, která vedla k úmrtí více než 33 000 Palestinců a humanitární katastrofě na obléhaném území. Mezinárodní reakce na íránský útok však Izraelcům připomněla jak dlouhodobou podporu, kterou mají na Západě, tak i u arabských sousedů v regionu – například v monarchiích Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie.

Pro Palestince je eskalace připomínkou statusu quo, který existoval před teroristickým útokem provedeným 7. října militantní skupinou Hamas, který současný konflikt vyvolal. V této hlubší realitě byly politické aspirace milionů Palestinců podkopávány izraelským okupačním režimem, který nemá zájem poskytnout jim státnost, potlačovány jejich vlastním nefunkčním vedením a do značné míry ignorovány mezinárodními diplomaty, včetně amerických a arabských představitelů, kteří se více soustředí na možnosti, které by mohly nastat s lepší integrací Izraele do regionu.

O víkendu se objevily zprávy o nových izraelských útocích na palestinské civilisty v Gaze i na Západním břehu Jordánu. »Svět v drtivé většině podporuje Izrael a zavírá oči před těžkou situací v Gaze,« řekl WP 59letý Moreedd al-Assar, obyvatel uprchlického tábora Nuseirat v centrální části Gazy. »Nemáme žádný význam a svět nedovolí, aby bylo ublíženo jeho oblíbenému dítěti, Izraeli.«

Írán ve svých prohlášeních provázejících úder na Izrael nevznesl žádné požadavky na příměří v Gaze a své rozhodnutí spojil s izraelským útokem na své důstojníky z IRGC.

Posun od Gazy může, ale nemusí trvat dlouho. »Existují dva scénáře: první je, že si američtí činitelé uvědomí, že Netanjahu a jeho válečný kabinet zatahují NATO do regionální války s Íránem, což není v zájmu USA ani EU, a zdvojnásobí masivní tlak na Netanjahua, aby si vynutil příměří v Gaze,« uvedl pro POLITICO Fadi Quran, člen palestinské politické sítě Al-Šabaka. »Druhým scénářem je, že Netanjahuova hra s regionální válkou uspěje a západní lídři budou zahnáni do kouta, aby dovolili Izraeli pokračovat v používání taktiky hladovění v Gaze, zaútočit na Rafáh a přiblížit region k propasti,« dodal.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy