Žebrání o milodary místo systémové pomoci státu

Ministryně obrany oznámila, že Česká republika dodala na Ukrajinu vojenský materiál za 3,5 miliardy a o dalších 600–700 milionů korun chce ještě požádat. Na druhou stranu jsme ve stejné době byli informováni o dvou projektech, které se snaží získat co nejvíce peněz od dobrovolných dárců. Jeden na obědy pro chudé děti a druhý na nejnutnější zdravotní péči pro bezdomovce.

Již roce 2019 bylo v České republice 24 tisíc lidí na ulici, z toho 2600 mladších 18 let. Nejvíce v Moravskoslezském kraji a v Praze. Od roku 2011 se počet bezdomovců více než zdvojnásobil a tento trend se stále zhoršuje. Ze strany státu není zdravotní péče o tyto sociálně vyloučené ani po 30 letech nijak systémově řešena. Proto nedávno spustila Armáda spásy projekt Ošetřenka. Poukaz v hodnotě 250 korun pomůže uhradit základní ošetření jednoho pacienta bez domova. Na dva poukazy přijde předoperační vyšetření a větší dary umožní rozsáhlejší péči.

Právě financování je velkým problémem ordinací, které ošetření bezdomovcům a lidem ze sociálně vyloučených menšin poskytují. Peníze od pojišťoven ordinacím nestačí, protože pokryjí jen třetinu nákladů. Brzy navíc skončí i financování z projektu ministerstva zdravotnictví a není ničím nahrazeno. Takových ordinací funguje v Česku pouze šest a spolu s Armádou spásy je provozují organizace Naděje a Charita. Kromě lékařů v těchto ordinacích zvlášť výrazně chybí nízkoprahové krátkodobé ubytování pro nemocného člověka bez domova, jehož zdravotní stav není k hospitalizaci, ale je v rozporu s pobytem na ulici. Třeba když má angínu nebo nekomplikovaný zápal plic. Přitom je důležité, aby měl každý přístup k primární péči, a snižovala se tak potřeba mnohem nákladnější následné péče. Bezdomovci sice mají veřejné pojištění, ale nemají z čeho platit a narůstá jim dluh u pojišťovny.

Druhý projekt zajišťuje obědy zdarma pro děti ze základních škol a od roku 2013 ho organizuje Women for women. Tehdy se týkal 370 dětí a dnes jich je již 12 tisíc. I když organizátorky doufaly, že se situace bude postupně zlepšovat, opak je pravdou. Dnes při stoupajících cenách potravin, služeb, energií a nákladů na bydlení přibývá rodičů, kteří nemohou dopřát svým dětem ani jedno teplé jídlo denně. Je naprosto skandální, že současná asociální vláda ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů bez mrknutí oka vydává miliardy na vojenský materiál a nestará se ani o ty nejpotřebnější. Naopak. Další skupiny občanů svojí politikou »pomoz si sám, třeba i druhou prací a neočekávej nic od státu« dostává do bezvýchodné chudoby a žebrání o milodary.

Soňa Marková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy