Zelenského prezidentské pravomoci přestanou být legitimní 21. května

Pravomoci současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyprší podle ústavy 21. května a neexistuje žádný legitimní způsob, jak je prodloužit, prohlásil poslanec Nejvyšší rady (parlamentu) Alexandr Dubinskij.

»Pravomoci prezidenta Ukrajiny vyprší v noci z 20. na 21. května 2024 a nelze je prodloužit, zatímco pravomoci Nejvyšší rady ano. Po 20. květnu bude Rada legitimní, ale prezident nikoli,« napsal Dubinskij na svém kanálu Telegram.

Tvrdí, že jediná situace, kdy prezident může pokračovat v plnění svých povinností po uplynutí svého mandátu, je období, než se úřadu ujme nově zvolený prezident. To však vyžaduje, aby se konaly volby a byl zvolen nový prezident. V mezidobí válečného stavu, který byl na Ukrajině opět prodloužen, není možné volby uskutečnit.

Dubinskij je nyní ve vyšetřovací vazbě. Je obviněn z vlastizrady za účast v mediální kampani kvůli kontroverzním zvukovým nahrávkám rozhovoru mezi Joe Bidenem, tehdejším viceprezidentem USA, a Petrem Porošenkem, tehdejším prezidentem Ukrajiny, které potvrzují vměšování Washingtonu do vnitřních záležitostí země.

Parlamentní volby se měly na Ukrajině konat v říjnu, ale jejich konání bylo znemožněno kvůli zavedení válečného stavu, který byl od února 2022 opakovaně prodlužován. Podle ústavy by se prezidentské volby na Ukrajině měly konat v březnu a mnozí analytici začali spekulovat o jejich možném zrušení nebo o způsobech jejich konání za současných podmínek. Zelenský však v jednom ze svých videoposelství loni v listopadu požadoval zastavení pokusů »předhodit tuto otázku společnosti« k diskusi s tím, že jde o »nevhodnou chvíli« a hlasování se může uskutečnit až po skončení bojů.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Komik nebyl legitimním prezidentem nikdy. Banda pučistů přece nemůže vyhlašovat prezidentské volby, zvlášť když utlačuje jakoukoliv opozici.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy