Home Domácí Znáte Jindřicha Rajchla? Přitom ho 7,9 % Čechů chce za premiéra

Znáte Jindřicha Rajchla? Přitom ho 7,9 % Čechů chce za premiéra

FOTO - SANEP

Předseda strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřich Rajchl zabodoval v aktuálním průzkumu společnosti SANEP. Mezi kandidáty na premiéra obsadil 4. místo. První tři místa nepřekvapila.

Průzkumu se ve dnech 21. až 27. července 2022 zúčastnilo 1624 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+. Zabýval se otázkou, koho z předsedů politických stran a hnutí by lidé vybrali pro výkon funkce premiéra České republiky. Do žebříčků hodnocení byli zařazeni předsedové politických stran a hnutí zastoupených v Parlamentu České republiky a dále ti lídři stran a hnutí, jejichž politické subjekty dosáhly nebo překročily v aktuálním šetření společnosti SANEP tříprocentní hranici volebního potenciálu.

Nejvíce lidí by v současné době chtělo za premiéra předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterému dalo hlas 25,9 procent obyvatel ČR. Na druhém místě by skončil současný premiér a předseda ODS Petr Fiala, kterému by dala hlas jen necelá šestina obyvatel (14,6 %). Kromě předsedy ODS jsou ostatní předsedové vládních stran pro lidi de facto neakceptovatelní. Příkladem je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová, kterou by v premiérském křesle rádo vidělo necelé jedno procento obyvatel (0,9 %). Lépe na tom však nejsou ani ostatní předsedové vládních stran. Víta Rakušana (STAN) by za premiéra chtělo jen 4,2 procenta lidí, Mariana Jurečku z KDU-ČSL 3,3 procenta a pirátského Ivana Bartoše pouze 2,9 procenta našich obyvatel.

To, že lidé čím dál více naslouchají opozičním lídrům více než těm vládním, dokládá i třetí místo v pomyslném výběru premiéra České republiky, které by obsadil Tomio Okamura z SPD. Okamuru by rádo vidělo v ministerském křesle 9,2 procenta lidí. Naopak lídři donedávna parlamentních stran jsou na nízkých číslech. Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná dostala 1,8 % a šéf ČSSD Michal Šmarda 1,5 %.

FOTO – Fecebook

Vládní koalice ztrácí důvěru

Z výsledků průzkumu je tak patrné, že vládní koalice ztrácí důvěru občanů, kteří čím dál více naslouchají opozičním lídrům více než těm vládním. A tento stav nahrává i nové straně PRO. »SPD byla pro řadu občanů spíše symbolem protestní volby a nesouhlasu s hlavním politickým proudem. Strana PRO může pro voliče znamenat také alternativu a vyjádření nesouhlasu s dosavadní politickou reprezentací. Tento průzkum ukazuje, že řada lidí vidí, že naše strana má ale oproti ostatním protestním stranám něco navíc, a to odbornost a profesionalitu, a přejí si, aby naši zemi řídili skuteční odborníci,« vysvětluje předseda Rajchl.

Hnutí PRO, které vzniklo oficiálně teprve nedávno a které vysílá své zástupce do letošních nadcházejících senátních voleb, má však delší historii. V hnutí PRO je řada výrazných osobností a uznávaných odborníků, kteří se ve veřejné sféře angažovali dva uplynulé roky v době koronavirové krize. Nedá se tedy říci, že se jedná o zcela nový subjekt, neboť mnohé zástupce hnutí PRO zná veřejnost velmi dobře a spojuje si je s neústupným a vytrvalým bojem proti kovidovým restrikcím a opatřením, která byla v mnohých případech soudy uznána jako protizákonná či protiústavní.

»I když se v grafu objevuje mé jméno, tak já osobně považuji tenhle raketový start jednoznačně za kolektivní výsledek, za úspěch nás všech. Je to ocenění práce všech členů strany a důkaz velké podpory občanů, našich příznivců a podporovatelů, jimž bych chtěl za jejich důvěru upřímně poděkovat,« uvádí Rajchl.

Drtivá porážka premiéra

Tato drtivá porážka je pro premiéra Fialu velmi hořkým vysvědčením. Po osmi měsících v premiérském křesle se mu nepodařilo získat si důvěru lidí. Špatnou vizitkou současné vládní garnitury je i fakt, že Fiala je jedinou výraznou osobností z celé vládní pětikoalice.

Jedním z důvodů, proč Fialovi klesá důvěra a podpora lidí, je skutečnost, že se mu nedaří uklidnit stále rostoucí obavy obyvatel České republiky spojené s prohlubující se inflací, zdražováním či nebývalým nárůstem cen energií. Navíc ani komunikace českého ministerského předsedy a jeho vládních partnerů vůči veřejnosti není příliš vydařená. Frustrace lidí nabírá na obrátkách a lidé volají po razantním vůdci, který řeší problémy svých občanů na prvním místě.

Na základě výsledků průzkumu lze tedy očekávat, že pokud současná vládní pětikoalice vedená premiérem Fialou nepřehodnotí svůj přístup k řešení palčivých problémů rezonujících v naší společnosti, může čekat vládu během několika nadcházejících měsíců ještě drtivější propad důvěry, který by mohl být doprovázen řadou sociálních nepokojů či volání po demisi vlády a předčasných volbách.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here