Fóry umíme, teď ještě ty vidle…

Kdyby český národ uměl zacházet s vidlemi tak pichlavě a kreativně, jako dokáže verbálně či písemně reagovat na aktuální dění, nemuseli by se třeba zrovna důchodci ocitat v roli okradených obětí vládních pachatelů. Uvozuji tím další z desítek a stovek rčení, která se v téhle zemi rychlostí blesku zjevují vždy, když se urodí vhodné podhoubí a které (jedno z takových) mně dneska ráno poslal můj kamarád František: »Když na ulici ukradne zloděj důchodci tisícikorunu, říká se tomu hyenismus. Když mu ji chce ukradnout vláda, říká se tomu rozpočtová odpovědnost.«

Na tento obsah můžeme naroubovat bezpočet podobných příkladů. Mnohokrát jsme tu zažili, když někdo někde pokácel nějaký strom bez povolení… jeden strom, a co se kolem toho dělo, ale že od roku 1990 padly k zemi za zvuku motorových pil tisíce ovocných stromů bez náhradní výsadby, to bylo v pořádku. Tomu se oficiálně říkalo jak? Přechod na tržní zemědělství? Konec neefektivnímu pěstování ovoce? Zhruba tak nějak, pokud si na tu šílenou dobu ještě dobře vzpomínám.

Nebo tento příklad… Píše se 7. červenec 2020. Krajský soud v Brně poslal na 18 měsíců do vězení muže, který v době nouzového stavu ukradl rohlík. Tečka. Ovšem když vlády systematicky a svědomitě hází klacky pod nohy pekařům (zbytečně drahé energie poslaly ke dnu desítky pekáren) – a kladu stejnou otázku: Tomu se oficiálně říká jak? Každá zkrachovalá pekárna je dalším hřebíčkem do Putinovy rakve? Kdo nepeče, podporuje Ukrajinu? Či… Chleba za svobodu, Ukrajina bojuje i za nás?

Anebo když Naše vojsko před pár lety vydalo Mein Kampf – to bylo čóro. Když však prezident ČR, Vláda ČR a Parlament ČR oficiálně – politicky, vojensky a humanitárně – podporují nacistický režim jiného státu, má se mít za to, že tak činí v náš prospěch, protože čím více zabitých Rusů, tím světlejší zítřky nás čekají?

Ale ano, tohle nejsou parodovaná odůvodnění, takhle přesně si nás všechny Fialův kabinet maže na chleba. Je to tak nechutné, až se z toho obrací žaludek. Chci inventuru státní kasy. Poctivou. Žádný dopředu ošéfovaný audit. Chci, aby se do Strakovy akademie nastěhovala hospodářská kriminálka. Klidně tam budu chlapům vozit teplý čaj s rumem. Jen ať už se, proboha, začne šetřit.

Našla jsem k tomu i odpovídající citát. Jeho autorem je francouzský literát převážně druhé poloviny 17. století François de La Rochefoucauld: »Krádeže a hrdelní zločiny je nutno páchat ve velkém, pak dostanou nevinné a dokonce úctyhodné jméno.« My tu hrdelní zločiny zatím nemáme, ale s krádežemi se dennodenně trhají pytle. A poněvadž jsou páchány ve velkém, dostávají pak ta úctyhodná pojmenování… jako třeba tu rozpočtovou odpovědnost.

To bychom měli. Teď ještě ty vidle!

Marie Krejčíková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy