Karel Kryl – snílek nebo…

Dnes by Karlu Krylovi bylo osmdesát let. Zemřel před třiceti lety – v březnu. Údajně zklamán vývojem. Kdo vlastně byl ten Karel Kryl, jehož písně si dnes už málokdo, kromě snad jedné dvou, zpívá? Zpěvák aktuální politické písně? Kritik minulého režimu? Básník s kytarou? Snílek? Tvůrce jedné písně, jež se měla stát revolučně výbušná? Chtěl být československým Vysockým, Šukšinem? Možná. Měl jiné představy o společnosti rovnosti, jenže proč se stal redaktorem Svobodné Evropy, která byla tak liberalistická a antisolidární?

Osmdesát let uplynulo od chvíle, kdy v Kroměříži spatřil světlo světa. Třicet let od jeho smrti v Mnichově. Dnes jen výjimečně někde zazní jeho Bratříček a je skloňováno jeho jméno. Prapor vítězů už po listopadu zvedlaMarta Kubišová se ‚svou Modlitbou‘ a nově prohlédnuvší autoři a zpěváci vstřícní k havlovským vítězům. Kubišové se nelze se divit, byla stejně jako jiní disidenti či nějak odsunutí umělci přece »poškozena«, a proto si »zasloužila« nečekanou slávu. Ti druzí museli překrýt svou »kolaboraci« s »komunistickým režimem«. Kryl přišedší zvenku měl jiné představy, i když v prvých polistopadových dnech proklamoval svou sounáležitost s listopadovými vítězi. Brzy však pochopil, že ona »pravda a láska« nabrala přes neustálé opakování týchž slov jiný směr. A… v podstatě se rozešel s Havlem. Jeho svoboda a demokracie měly jiný obsah. Stejně jako Milan Kundera byl odsunut »na vedlejší kolej«, i když se stále jeho písně, či spíše recitace doplněná hrou na kytaru, nabízely v prodejnách hudebnin. Jen televize o ně ztratila zájem, což potvrzovalo, že myšlení »snílka« Kryla se přece jen lišilo od uvažování slavomana sedícího na Hradě, který nasliboval mnohé, ale vůbec to neměl v úmyslu dodržet, a jeho zbožňovatelů.

A Kryl? Ten protiválečný kritik každé moci, nesvobody, planých slov, se nehodil. Nevyhovoval. A tak zůstalo u jeho Bratříčka zpívaného každého 21. srpna, kdy se píseň ztratí mezi díly mnoha dalších pozdně probuzených autorů. Kam jinam ho totiž zařadit? Dnes by dokonce uvedení jeho písní mohlo působit protirežimně. Umíte si je představit třeba v samostatném programu na České televizi? Jeho nejen Bratříčka, ale i Morituri te salutant, Píseň neznámého vojína, Veličenstvo Kat či Demokracii? Ne, to si nelze představit. Zvláště, když se Fialova vláda snaží, pokud jde o válku na východě, převzít úlohu Spojených států a shromáždit všechny ochotné, aby dál podporovali zabíjení a dál se umíralo na obou válčících stranách. Jsme dnes bojechtivou zemí. Plně vycházející z havlovského »humanitárního bombardování« a natovské »mírové mise« v Afghánistánu. Štítem je »kavárensky« chápaná svoboda a demokracie, pokrývaná slovní ekvilibristikou, která nás provází od listopadu 1989 a to by těžko šlo spojit s krylovským odporem k válkám a jeho touhou po skutečné svobodě a demokracii.

Jaroslav Kojzar

Související články

14 KOMENTÁŘŮ

 1. Karel Kryl? Divný maník jako Huťka. Neposlouchal jsem tyto smutné trubadůry.Kryl byl placen v Mnichově za práci proti Československu a tak brzo skončil.

  • Skoro by se hodilo napsat: “Že Vás huba nebolí!” tedy konkrétně prsty… Ale přirovnávat Karla Kryla k Hutkovi??? To je něco, jako srovnávat Bayern Mnichov a FK Mníšek pod Brdy 🙂 KK říkával Mnichovu Mníšek pod Alpami 🙂

 2. Tonoucí komunisté na okraji zájmu se obhajují Karlem Krylem, no fuj. Proč jej tedy nenechali juchat v Televarieté či v májových průvodech na počest osvoboditelů?

  • Z čeho pramení Vaše poznání, že se tonoucí komunisté obhajují KK? Špatné chápání psaného textu? 🙂
   A proč by měl KK juchat v Televarieté? To se poprvé vysílalo v roce 1971, KK zůstal v Německu po účasti na písničkářském festivalu v západoněmeckém hradě Waldecku 9. září 1969 🙂

  • On by patrně nechtěl.
   Ale patřil k těm věčně nespokojeným (jsou jich celé zástupy). Nelíbil se jim socialismus, ale po privatizačním puči se jim nelíbí ani buržoazní systém. Takových se ptám: a co jste čekali?

 3. Karel Kryl byl zklaman z polistopadoveho vývoje, kritizoval Klause i Havla. A například své karikaturisticke kresby dinosaurů věnoval redakci Halo novin. Proc by tedy měl Kojzar mlčet? Pane Brazdo, pusťte si ten song Demokracie a zkuste zapremyslet, pokud je toho vas mozek vůbec schopen…

 4. Ředitelka Institutu Ochranu práv občanů Nela Lisková na sociální síti X zveřejnila rozhovor s neČT24 o tom, jak pětikoalice likviduje své oponenty.

  😡Rozhovoru si všiml také syn Danuše Nerudové Filip Neruda a upozornil na příspěvek policii. Mladý práskač totiž chtěl upozornit na to, že Nela Lisková zatím nezrušila svůj účet na sociální síti X, jak jí nařídil soud. Nerudovi však uniklo, že rozsudek zatím není pravomocný.

  🤡Geny prostě nezapřeš. Jablka nepadají daleko od stromu.

  Sledujte @neCT24  | 42TČen

 5. Vítám Vás zpět, Karle. Věřil jsem, že zmínka o Vašem jmenovci Vás vytáhne i z hrobu. Jen nechápu Vaši útočnost. Ten článek mohl být i horší.
  Ale Vás vytočila věta, že KK (nemyslím europoslankyni!!!) není v ČT. Reagujete větou: „na iysílání ČT je o něm nespočet pořadů“. Buď umíte počítat jen do jedné, protože ten nespočet pořadů znamená jeden ve 23:45 na ČT art. Ale Vy jste samozřejmě myslel iVysílání, což je ovšem už dle názvu internetové “vysílání”, kde si každý může to své pustit sám.
  Ano, jsou lidé moderní, jako Vy a pak jsou konzervy, jako třeba já, a jsem-li nucen platit koncesionářské poplatky, které jdou do ČT, beru za televizní vysílání to z bedny podle programu, ne to, co si musím hledat na internetu.

  • … tak jste možná právě teď vyslechl zprávu v Událostech ČT o koncertu Davida Uličníka k památce KK. Jsem také konzerva, ale ne taková, abych trávil čas u lineární televize. Vaše bazírování na překlepu iysílání v. iVysílání jen svědčí o vašem nedostatku relevantních argumentů.

   • Špatně jste to pochopil – na ničem nebazíruji, jen jsem se Vámi nechal zamotat a zároveň jsem to pochopil a dovolil jsem si to vysvětlit, protože jsem předpokládal, že o tom překlepu logicky ani nevíte a už se nevrátíte 🙂
    Tedy nevrátíte, abyste to vysvětlil sám 🙂

 6. Kojzare, vaše nestoudnost zřejmě nezná mezí. Neberte si pls do svých nevymáchaných úst Karla Kryla, kterého jste vy a vám podobní chtěli zadupat do země zapomnění. Jakým právem tu o něm tvrdíte, že se do dnešního mainstreamu nehodí (což mimochodem není pravda, na iysílání ČT je o něm nespočet pořadů) vy, kteří jste ho zakazovali, tvářili se, že někdo toho jména vůbec neexistuje a dokonce trestali ty, kteří jeho písně za doby vašeho panování poslouchali na vámi rušené Svobodce nebo z pokoutně pořízených nahrávek. Fakt, prosím, už mlčte.

  • Za socialismu nikdo žádné stanice nezakazoval poslouchat ani pořizovat nahrávky a ani by to nebylo možné.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy