Home Názory Když ani deset hlav nestačí…

Když ani deset hlav nestačí…

On snad kdesi musí mít ještě jednu, možná i dvě narostlé hlavy, které před námi umně skrývá. Z prostého důvodu – že totiž tolik starostí se do jedné prostě nevejde. Pečuje o SPOLU, Ukrajinu, Izrael, Evropskou unii, NATO, dále dbá, aby zbídačování obyvatelstva náhodou neuhnulo aspoň k životnímu standardu, a teď si k tomu všemu a mnohému dalšímu, co se mi sem už nevejde, přidal i světové klima. Zajel si totiž na skok do Dubaje, na klimatickou konferenci, kam se všichni účastníci nepochybně sjeli hlavně kvůli němu, resp. kvůli jeho moudrému a v brilantní angličtině přednesenému projevu.

Se svými dojmy se nám svěřil na sociální síti X: »Jedním z nejdůležitějších bodů klimatické konference je Triple Nuclear Energy Declaration. Společně s dalšími dvaceti státy jako například jsou USA, UK, Francie a Švédsko chceme, aby se do třiceti let ztrojnásobil počet jaderných zdrojů. Ještě před pár lety by byl takový krok nemyslitelný, ale i díky naší usilovné práci v Evropě se postoj k jádru výrazně mění a jaderná deklarace je dalším zásadním krokem k tomu, aby byla jaderná energie celosvětově považována za čistý zdroj. Jádro, vítr, slunce a voda jsou nejen nejčistší zdroje energie, ale také ty nejlevnější, proto je potřeba je rozvíjet. Chceme snižovat emise, ale musíme postupovat tak, abychom neohrozili konkurenceschopnost firem a životní úroveň a to bez jádra nebude možné. Jsem rád, že se postoj k němu zásadně mění.«

Což o to, jádro beru taky, ale odkud a za kolik ho budeme brát, když z Ruska nic nechceme, avšak když právě na ruském jaderném palivu z Rosatomu je nejen česká, ale doslova světová energetika takřka absolutně závislá?

Na webu irozhlas.cz to koncem letošního srpna přiznává i výrazně protiruský komentátor Petr Dvořák – cituji: »Svět se zatím dost dobře nemůže zříct přinejmenším ruského jaderného paliva. EU se od samého počátku války na Ukrajině soustředila na úkol zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. Nakonec to bylo snazší, než se původně předpokládalo. … Jak se ukazuje teď, mnohem obtížnější bude obejít se bez ruského jaderného paliva. … Zjevné evropské rozpaky lze ale poměrně snadno vysvětlit: ruský jaderný průmysl má obrovský vliv nejen u nás na starém kontinentu, ale doslova po celém světě. Rusko vlastní téměř polovinu světových kapacit na obohacování uranu a palivové články dodává kupříkladu i do USA. … Podle názoru odborníků se poměrně snadno dají nahradit dodávky ruského uranu dovozem z jiných nalezišť, ovšem hledání kapacit na obohacování této základní suroviny může trvat léta. Už dnes svou srovnatelnou produkci nabízí americká firma Westinghouse, s níž spolupracuje i ČR. Američané však ruské dodávky jen tak nahradit nemohou. Na technologii obohacování uranu není nic tajného, ovšem vybudování nové výrobní základny bude vyžadovat obrovské prostředky, které okamžitě k dispozici nejsou.«

Pan Dvořák toho zplodil ještě víc »hodnotného«, ale tohle by na ukázku stačilo. Tomu našemu strejdovi ze Strakovky by bylo prd platných i deset hlav, když v každé je vysmýčeno do mrtě. Sankční pokrytectví, které nám tu EU v čele s Fialovou vládou dlouhé měsíce předvádí, si zasluhuje jediné – aby nám Rus dal takovou po držce, že druhou bychom chytili o sochu Маршалa Коневa, až zase bude stát na svém místě.

PS 1: Nebyl by to ovšem ON, kdyby i v Dubaji zase nerozhazoval. Holt, z cizího krev neteče… »Česká republika je rovněž připravena v příštích čtyřech letech poskytnout až čtyři miliony dolarů (zhruba 90 mil. Kč) do světového fondu na pomoc rozvojovým zemím v boji proti klimatické změně,« uvedl Fiala.

PS 2: Aby bylo jasno, mrkněte na tabulku níže, resp. na růst HDP v zemích Evropy mezi sankčními roky 2022 a 2023 v porovnání s Ruskem… Že ty eurounijní, protiruské sankce ale zabírají, co?

Robert Fish

1 KOMENTÁŘ

  1. Když ekonomický růst Sovětského svazu dosahoval vyšších hodnot, než teď předvádí EU, říkalo se tomu „brežněvovská stagnace“ a vedení to intenzivně řešilo. Teď nám mocipáni akorát řeknou, že „se máme nejlíp v historii“. 😛

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here